Merkür Retrosu ‘Cihan Fatihi’ni Vurdu

Televizyon ekranlarında artık görmeye fazlasıyla alışık olduğumuz tarihi diziler hız kesmeden yayınlanmaya devam ediyor. Dönem dizileri izleyicinin ilgisini hayli çekerken, yapımcıların gaz pedalına sonuna kadar basmasına da pek şaşırılmıyor. Hal böyle olunca, o kadar bilgi, birikim gerektiren yapımlar, reyting ve reklam kaygısının verdiği hışımla iki araya bir dereye sıkıştırılıyor. Dominonun taşları da işte tam burada devrilmeye başlıyor.

Kanal D’de yayınlanan “Mehmed Bir Cihan Fatihi” isimli dizi, başladığı ilk günden beri gerek reytinglerde aldığı sıralamalarla gerek dizide yapılan hatalarla sosyal medyada har daim adını altın harflerle üst sıralara yazdırmış durumda(!) Hazır altın demişken dizide yapılan hatalardan bir tanesiyle başlayarak konuyu buraya bağlamak hiç fena olmaz. Dizinin son bölümlerinde Çandarlı Halil Paşa’nın yemeğini metal kaşıkla yemesi, ekran karşısında radarlarını sonuna kadar açan izleyenlerin gözünden tabii ki kaçmadı. “O zamanlar en iyi ihtimalle tahta kaşık kullanılıyordu” diyen tarihçiler de konuyu aydınlatınca dizideki mantık hatası böylece tasdiklenmiş oldu.

Hayli yüksek meblağların harcandığı yapımda eleştirilen sahnelerden bir diğeri de kadın bir karakterin namaz kıldığı sırada saçının tamamını örtmemesiydi. İzleyicinin tepkisini çeken bu durum, ağzı açık bir şekilde avını bekleyen sosyal medya kullanıcılarının paylaşımlarına da epey bir konu oldu. Dizinin reyting sıralamalarına bakıldığında da durumu Merkür Retrosu’na bağlamamak biraz garip olurdu. İletişim gezegeni olan Merkür’ün gölge hareketine başladığı dönemde yeni bir işe başlamak eminiz ki yine “bir an önce dizinin ekmeğini yemeye başlayalım diyen yapımcıların” işi. Ancak sonucuna katlanacak olanın yine onlar olduğunu hatırlatır, böyle dönemlerde risk almayı biraz rafa kaldırmalarını öneririz. Belki de ortada böyle büyük paraların döndüğü işlerde en uygun zamanı beklemeli, tabii biraz da sabretmeli. Merkür’ün gölgede olması yetmezmiş gibi Ay’ın da balzamik fazda olması da diziye atılan gollerden ikincisi. İlk bölümü Ay balzamik fazdayken ekrana gelen dizinin yayın ömrü pek de uzun olmayabilir, bizden söylemesi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.