Merkür Başak Burcunda! Rasyonellik Dönemi…

İletişim gezegeni Merkür, 29 Ağustos itibariyle Aslan burcunu terk ediyor ve analitik, pratik, dikkatli Başak burcuna geçiş yapıyor. Merkür 14 Eylül tarihine kadar buradaki yolculuğunu sürdürecek.

Peki, aklın, iletişimin, konuşma ve yazmanın, analitik düşünmenin gezegeni Merkür, mükemmeliyetçiliğin, analitik zekanın, pratikliğin kitabını yazmış Başak’a geçtiğinde ne olacak?

Her ne kadar Merkür deyince akla genellikle İkizler burcu gelse de Merkür aynı zamanda Başak burcunun da yöneticisidir, hatta Başak burcunda yücelir. Bu nedenle Başak, Merkür’ün en rahat ettiği burçlardan biridir. Bugünden itibaren yaklaşık 3 hafta kadar bir süreyle daha dikkatli, daha ince eleyip sık dokuyacağımız bir döneme giriyoruz. Başak burcunun sakin toprak enerjisi, Merkür’ün yerinde duramayan doğasını kontrol altına almamızı sağlayacak. Bu nedenle, daldan dala sıçrayıp, her şeyden yüzeysel bilgiler edinmek yerine, derinlere inip gerçekten işimize yarayacak pratik bilgiler edineceğimiz bir sürece giriyoruz. Hesabımızı kitabımızı çok iyi bilecek, ayağımızı yorganımıza göre uzatıp, canımızın istediği gibi hareket etmeyeceğiz.

Bu dönemde keskin gözlerimizden hiçbir şey kaçmayacak. Duygularımızla değil mantığımızla hareket etmeyi tercih edeceğiz.

Ancak, mükemmeliyetçiliğimiz ve aşırı detaycılığımız, karşımızdaki insanları zaman zaman bunaltabilir. Yarım kalmış işleri ya da eksik ve yüzeysel kaldığını düşündüğümüz detayları eleştirmek için can atıyor olabiliriz ancak sevdiklerimizi kırmamak için eleştirinin ve hazırcevaplığın dozunu iyi ayarlamaya dikkat etmeliyiz. Her şey bir cevabımızın ya da bir yorumumuzun olması sandığımız kadar iyi bir şey değil. İlle de bir şey eleştireceksek, araya birkaç espri serpiştirip, ortamı yumuşatmakta fayda var.

Peki yükselen burcumuza göre Başak burcundaki Merkür bizi nasıl etkileyecek?

Merkür Terazide

Koç: Sağlık, günlük yaşam ve işyeri ile ilgili konular ön plana çıkacaktır. İş ortamında ve günlük yaşamda daha planlı, daha detaycı hareket edeceğimiz bir döneme giriyoruz. Çalışkanlığımız ve analitik zekâmız ile birlikte çalıştığımız kişiler ve üstlerimiz tarafından takdir edilebiliriz. Ancak kendimizi fazla iş yükü ile yormamaya dikkat etmeli, sağlığımıza özen göstermeliyiz.

Boğa: Aşk, romantizm ve çocuklar ile ilgili konular ön plana çıkacaktır. Aşk ve ilişkiler konusunda daha pratik ve gerçekçi yaklaşımlar sergileyeceğimiz bir döneme giriyoruz. Bu dönemde zihinsel becerilerimizi sergileyebileceğimiz hobilerle ilgilenebilir, kendimize yeni entelektüel uğraşlar edinebiliriz.

İkizler: Aile ve ev ile ilgili konular ön plana çıkacaktır. Evimizde iletişim trafiğinin artacağı, birçok detayla uğraşmak zorunda kalabileceğimiz bir döneme giriyoruz. Aile bireylerine karşı daha eleştirisel yaklaşabilir, bu nedenle ailemizle gerginlik yaşayabiliriz. Evde, yeni düzenlemeler yapmak için ideal bir süreçteyiz ancak bu konularda diğer aile bireylerinin de fikirlerini dikkate almakta yarar var.

Yengeç: Kardeşler ve yakın çevre ile olan ilişkiler ön plana çıkacaktır. Kardeşlerimiz ve yakın çevremiz ile bir araya gelebilir, hararetli konuşmalar yapabiliriz. Uzun zamandır ilgilendiğimiz bir konu ile ilgili yeni bir eğitim almamız söz konusu olabilir. İşle ilgili çok sayıda kısa yolculuk yapabiliriz. Zihnimizin çok hızlı çalışacağı ancak kendimizi biraz gergin hissedebileceğimiz bir dönemdeyiz.

Aslan: Maddi konular ve para kaynaklarımız ile ilgili detaylar ön plana çıkacaktır. Para konularında temkinli hareket etmeyi tercih edeceğimiz, bir adım atmadan önce etraflıca düşüneceğimiz bir dönemdeyiz. Gelirimiz ile ilgili endişelerimiz artabilir. Yine de zihinsel becerilerimiz ve yeteneklerimiz ile takdir görmeye ve ön plana çıkmaya devam edebiliriz.

Başak: İmajımız, kendimizi dış dünyaya nasıl gösterdiğimiz ile ilgili konular ön plana çıkacaktır. Kendimizi açık ve net bir şekilde ifade edebileceğimiz bir döneme giriyoruz. Zekâmız, hazırcevaplığımız ve fikirlerimiz ile hayranlık uyandırabiliriz. Ancak, çevremize karşı fazla eleştirisel olmaktan kaçınmalı, farklı görüşleri de anlayışla karşılamaya çalışmalıyız.

Terazi: İç dünya ve bilinçaltımız ile ilgili konular ön plana çıkacaktır. Bu dönemde bilinçaltımızda duygusal çalkantılar yaşamamız mümkün. Geçmiş dönemin bir muhasebesini yapıp, hatalarımızı gözden geçirmek isteyebiliriz. Ancak kendimize fazla yüklenmemeli, önümüzdeki günlere daha özgüvenle yaklaşmaya çalışmalıyız.

Akrep: Sosyal çevre, arkadaşlar, gruplarla ilgili konular ön plana çıkacaktır. Sosyal ortamlarda birçok yeni kişiyle tanışabileceğimiz bir dönemdeyiz. Gruplar içinde zekâmız, fikirlerimiz ve becerilerimiz ile ön plana çıkabiliriz. Arkadaşlarımıza karşı daha anlayışlı ve daha az eleştirisel yaklaşmaya çalışmalıyız. Kariyer kazançlarımız ile ilgili endişelerimiz olabilir.

Yay: Kariyer ve iş hayatı ile ilgili konular ön plana çıkacaktır. Bu dönemde kariyerimizle ilgili endişelerimiz ve kuruntularımız ortaya çıkabilir. Her zamankinden daha fazla çalışmak zorunda kalabiliriz. Ancak zekâmız ve becerilerimiz ile de üstlerimizin takdirini toplayabiliriz. Üstlerimiz ve ebeveynlerimize karşı fazla eleştirisel olmamamızda yarar var.

Oğlak: Eğitim, uzun yolculuklar, dünya görüşleri ile ilgili konular ön plana çıkacaktır. Bu dönemde yurt dışı seyahatleri söz konusu olabilir. Yeni bir eğitim alanı ile ilgilenmeye başlayabilir, akademik alanlarda zekâmız ve detaycılığımız ile takdir edilebiliriz. Ancak tartışmalara girmekten kaçınmalı, çevremizdeki insanların fikirlerini eleştirmemeye çalışmalıyız.

Kova: Finansal konular ön plana çıkacaktır. Miras, vergi, sigorta, ortak kazanç konuları gündeme gelebilir. Maddi konularda temkinli hareket etmek isteyeceğimiz bir dönemdeyiz. Yeni yatırımlar konusunda tereddütlü olabilir, kılı kırk yarabiliriz. Sigorta ve vergi konularında detaylarla uğraşmak zorunda kalabiliriz.

Balık: Evlilik, ilişkiler ve ortaklıklar ön plana çıkacaktır. Eşimiz ya da partnerimiz ile bol bol iletişim kuracağımız, hararetli konuşmalar yapabileceğimiz bir döneme giriyoruz. Bu süreçte, eleştirilerimiz ile kırıcı olmaktan kaçınmamızda ve karşımızdaki kişinin söylemlerine kulak vermemizde yarar var. Daha anlayışlı olmaya çalışmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.