Mars Koç Burcunda Retro!

Savaşçı ruhun ve mücadelenin sembolü Mars gezegeni, 10 Eylül 2020 tarihi itibariyle yöneticisi olduğu Koç burcunda Retro hareketine başladı. Bu Retro dönemi oldukça uzun sürecek ve 15 Kasım 2020 tarihinde sona erecek. Elbette Retro her burcu farklı şekillerde ve seviyelerde etkileyecek ama bu süreçte en çok etkilenecek burçların Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak olacağını söylemek yanlış olmaz.

Bireysel haritalarımızda Mars, yaşam enerjimizi, eyleme geçme yeteneğimizi, kendimizi nasıl savunduğumuzu, nasıl mücadele ettiğimizi gösterir. Geri hareket etmek anlamına gelen Retro, Mars’ın ateşli, hedefine kilitlenen, enerjik doğasını zora sokar. Mars, bu durumda yaşam enerjisini ve öncü niteliğini yansıtmakta güçlük çeker. Bu dönemde inisiyatif aldığı hiçbir iş yolunda gitmeyebilir, zamanlaması hep yanlış olabilir, fevri çıkışları ona büyük kayıplar yaşatabilir.

Mars, Koç burcunun yöneticisidir. Dolayısıyla bu burçta sınır tanımayan bir güce sahiptir. İstekleri için savaşmayı sever, önüne çıkan engelleri ezip geçer. Otoriteye baş kaldırır. Kendi kurallarına göre yaşar. Enerjik ve korkusuzdur. Mars’ın kendi yönettiği burçta Retro hareketine başlaması bu alanlarda zorluk çekebileceğimize işaret edebilir.

İnisiyatif almakta zorlanabiliriz, enerjimiz düşük olabilir. Özellikle Koçlar ve yükselen Koçlar bu süreçte kendilerini çok halsiz hissedebilirler. Rekabetçi ruhumuz azalabilir. Sanki bir güç bizi aşağıya çekiyor gibi hissedebiliriz. Girişimlerimiz başarısızlıkla sonuçlanabilir ya da büyük bir hevesle başladığımız bir işi yarıda bırakabiliriz. Kendimizi daha agresif hissetmemiz de mümkün. Ya da hayatımıza bizi baskılayacak agresif kişiler girebilir. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak için de ekstra çaba harcamamızda büyük fayda var.

Her zamankinin aksine ön plana çıkmak ve liderlik yapmak yerine bu dönemde kendimizi biraz sahne arkasına atmak ve daha stratejik davranmaya çalışmak Retro sürecinden en az zararla çıkmamızı sağlayabilir.

Özellikle 30 Eylül 2020 tarihinde Satürn, Plüton ve Jüpiter üçlüsü, Retro konumdaki Mars’a kare açı yaparken çok dikkatli olmamız gerekebilir. Bu süreçte kavgalardan kaçınmak ve sağlığımıza çok dikkat etmek yararlı olacaktır.

Ayrıca 15 Ekim ve 4 Kasım tarihleri arasında deneyimleyeceğimiz Merkür Retro’su da Mars Retro’suna eşlik edeceği için bu tarihler arasında iki kat dikkatli olmalıyız. Bu dönemde ağzımızdan çıkan sözleri kulağımızın duymasında yarar var. Kavgalarda, tartışmalarda artış olabilir. Dünya açısından bakarsak da bu dönemde ülkeler arası gerginlikler de artabilir.

Bu uzun Retro döneminde sağduyumuzun ön plana çıkmasına izin vermek ve hemen harekete geçmeden önce iyice bir düşünmek yapabileceğimiz en iyi şey olabilir. Ancak bu şekilde büyük bir hasar almadan bu süreci atlatabiliriz.

Koç burcunda yaşanacak Mars Retro’sunun yükselen burçlara göre bizi nasıl etkileyeceğine gelince:

Koç Burcu

Bu Retro süreci bizim için bir sabır testi yerine geçebilir. Kendimizi enerjisiz, isteksiz ya da bizden güçlü olarak algıladığımız kişiler tarafından baskı altında tutuluyor gibi hissedebiliriz. Özellikle 15 Ekim-4 Kasım tarihlerinde sözlerimiz yanlış anlaşılabilir. Aynı dönemde finansal konularda da sorunlar yaşayabiliriz. Hedeflerimizin önüne çıkan engeller bizi çok öfkelendirebilir ya da tamamen pes edip kabuğumuza çekilmemize sebep olabilir. Hayatımızdaki kişiyle ya da eğer varsa ortağımızla tartışmalar yaşayabiliriz. Öfkeyle kalkan zararla oturur sözünü unutmadan hareket etmek en hayırlısı olacaktır.

Boğa Burcu

Bu Retro döneminde arkamızdan iş çeviren gizli düşmanlarımızla uğraşmamız gerekebilir. Aynı zamanda iç dünyamız da son derece karışık olacaktır. Geçmiş konuları tekrar tekrar irdeleyebilir, geçmişteki verdiğimiz kararlar yüzünden kendi kendimize öfkelenebiliriz. Özellikle 15 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında insanlara açılabilmek bizim için çok zor olabilir. Kendimize karşı öz eleştiri yapabilir ve kendimize çok acımasız davranabiliriz. Bu dönemde zihnimizi dinlendirmek, kendimizi sakinleştirecek uğraşlara yönelmek en iyisi olacaktır.

İkizler Burcu

Sosyal çevremizle ve arkadaşlarımızla ilgili gerginlikler yaşayabileceğimiz bir döneme giriyoruz. Arkadaşlarımızla hiçbir neden olmadan ortaya çıkan ani kavgalar söz konusu olabilir. Sosyal çevremizle gereksiz rekabetlere girebilir, sonra da pişmanlık yaşayabiliriz. Olayları büyütüp, bugüne kadar sosyal çevremizden aldığımız desteği kaybedebiliriz. Kariyer hedeflerimiz ile ilgili engeller karşımıza çıkabilir. Özellikle 15 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında öfkemize hakim olmalı, sonradan pişman olacağımız sözler sarf etmemeliyiz.

Yengeç Burcu

Bu süreçte kendimizi kariyerimiz ve hayat amaçlarımız ile ilgili zorlu sınavlardan geçiyormuş gibi hissedebilir ve hedeflerimizi tekrar gözden geçirmek zorunda kalabiliriz. İşle ilgili ani kararlar almaktan kesinlikle kaçınmamız gerekir. Bu dönem terfi ya da zam istemek için iyi bir dönem değildir. Ayrıca iş değiştirmeyi de Retro dönemi bittikten sonraya bırakmalıyız. Üstlerimizden istediğimiz takdiri göremeyebiliriz. Motivasyonumuzu kaybetmeden, özellikle 15 Ekim – 4 Kasım arasında üstlerimizle tartışmadan bu dönemi tamamlamamızda fayda var.

Aslan Burcu

Yurt dışı, eğitim, hukuk, medya gibi konularda gerginlik yaratacak gelişmeler yaşayabileceğimiz bir dönemdeyiz. Eğitim alanında problemler karşımıza çıkabilir. Sınavlar istediğimiz gibi geçmeyebilir, okulu bitirmekle ilgili sorunlar yaşayabiliriz. Yaptığımız yolculuk planları iptal olabilir ya da yolculuklarda beklenmedik şeylerle karşılaşabiliriz. Devam eden bir hukuksal sürecimiz varsa, işler beklediğimiz gibi gitmeyebilir. Özellikle 15 Ekim – 4 Kasım arasında kendimizi fikir ayrılıklarından kaynaklanan tartışmaların ortasına bulabiliriz. Sosyal medyada da kontrollü olmaya çalışmalıyız.

Başak Burcu

Bu Retro sürecinde finansal konular bizi büyük ölçüde sıkıntıya sokabilir ve endişeye kapılmamıza neden olabilir. Eşimizin, ortağımızın ya da ailemizin bize yansıyan gelirlerinde azalma olabilir. Eski bir vergi, sigorta ya da kredi problemi tekrar su yüzüne çıkabilir. Bir miras paylaşımı ya da nafaka gibi bir konu yüzünden sevdiklerimizle aramızda tartışmalar yaşanabilir. Sorumluluğunu üstlenmemiz gereken beklenmedik borçlar ve ödemelerle yüz yüze gelebiliriz. Yüklü miktarda ani bir harcama yapmamız gerekebilir. Bütçemizi kontrol altında tutmamızda fayda var.

Terazi Burcu

Retro döneminde ikili ilişkiler gündemimiz haline gelecek. İlişkilerimizde yolunda gitmeyen konular ve geçmişten gelen sorunlar bu dönemde su yüzüne çıkabilir. Bu konularda tehlike çanları çalıyor demek yanlış olmaz. Tartışmalar ve gerginlikler bize ilişkimizi sorgulatabilir. Çok basit konular büyük kavgalara dönüşebilir. Uzun vadeli bir ilişkideysek, ani bir evlilik kararı alabilir ya da evliysek, yollarımızı ayırmaya karar verebiliriz. Ayrıca, bize düşmanlık sergileyecek insanlarla karşılaşabilir ve onların vereceği zararlara karşı kendimizi savunmasız hissedebiliriz.

Akrep Burcu

Bu Retro döneminde iş hayatı ve günlük hayat rutinlerimizde, hayat dengemizi sarsacak beklenmedik değişiklikler yaşamamız mümkün. Özellikle 15 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında hakkımızı arayalım derken tepkilerimizi abartıp kontrolümüzü kaybetmememizde yarar var. Terfi ya da zam istemek için uygun bir dönemde olduğumuz söylenemez. Ayrıca sağlık konuları da ön plana çıkabilir. Ameliyat gibi tıbbi süreçler için çok uygun bir zaman diliminde değiliz. Eğer çok acil değilse, ameliyatlar ve benzeri tıbbi prosedürleri Retro sonrasına bırakmak daha yararlı olabilir.

Yay Burcu

Retro sürecinden en çok aşk hayatımız, romantik ilişkilerimiz ve eğer varsa çocuklarımızla ilişkilerimizin etkileneceğini söyleyebiliriz. Eğer bir ilişkimiz varsa, kendimizi sık sık eski sorunları deşip, gündeme getirirken bulabiliriz. İlişkimizin sürmesini istiyorsak, daha yapıcı ve sakin davranmaya çalışmalıyız. İlişkimiz yoksa, bu dönemde hayatımıza aniden yeni birileri girebilir. Yeni başlayan ilişkilerimizin kalıcı olması için, her şeyi sorgulamaktan vazgeçmeliyiz. Çocuklarımızla ilgili sorunlar bizi bunaltabilir. Spor gibi bir hobimiz varsa spor yaralanmaları söz konusu olabilir. Yaratıcılığımızı kullanacağımız bir işe başlamak istiyorsak, Retro döneminin bitmesini beklemeliyiz.

Oğlak Burcu

Retro sürecinde aile ilişkileri ve ev hayatımızda gerilim artabilir. Ebeveynlerimizin verdiği kararları sorgulayabilir, kurallara baş kaldırabiliriz. Ayrıca geçmişten gelen aile sorunları tekrar gündem olabilir ve aile içi tartışmalara yol açabilir. Evliysek ya da uzun vadeli bir ilişki içindeysek, eşimizin ya da partnerimizin ailesi ile de ilişkilerimiz bozulabilir. Sakinliğimizi korumaya çalışmalıyız. Bu süreçte evden ayrılmak ya da evi taşımak gibi konulardan uzak durmamız daha faydalı olacaktır. Ek olarak ebeveynlerimizin sağlık sorunlarıyla ilgilenmek zorunda kalabiliriz.

Kova Burcu

Retro süreci, yakın çevremiz, kardeşlerimizle ve akrabalarımızla ilişkilerimizde gerginlik yaratabilir ve geçmişten gelen sorunlar tekrar gündeme gelebilir. Aramızda sert konuşmalar ve çatışmalar yaşanabilir. Kendimize hakim olmaya çalışmalı, kırıcı konuşmaktan kaçınmalıyız. Yarım bıraktığımız eski bir eğitime tekrar başlamamız söz konusu olabilir. Ancak yeni başlayacağımız eğitimlerde ya da katılmayı düşündüğümüz seminerlerde sorun yaşanabilir. Kısa yolculuklarda aksilikler, ertelemeler yaşanabilir. Bu dönemde küçük ev kazalarından kaçınmak için ekstra dikkatli olmaya çalışmalıyız. Trafikte de kurallara uymamız bizi kazalardan koruyabilir.

Balık Burcu

Mars Retro’su vasıtasıyla bizi finansal konuların ön plana çıkacağı, para konularında gerilim yaşayabileceğimiz bir döneme giriş yapıyoruz. Yeni yatırımlar, yeni bir zam isteği gibi konular için hiç uygun bir zamanda değiliz. Gelirimizde bizi endişelendirecek ani dalgalanmalar yaşanabilir. Para gelebilir ancak geldiği gibi gidebilir. Hiç hesapta olmayan harcamalar ortaya çıkabilir. Fazla riskli yatırımlara girişebilir, zihnimizi toparlamakta zorluk yaşayabiliriz. Kendi yeteneklerimiz ile ilgili şüphelere kapılabiliriz. Öz güvenimiz azalabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir