Maceracı Yay Burçlarının Severek İzleyeceği Filmler

Zodyak’ta her burcun zevkine hitap eden filmler vardır. Bazı filmler ortak yönleriyle birçok burcu farklı yönlerden yakalar. İyimser ve hayat dolu burçlar arasında başı çeken Yay burçlarının skalası geniştir. Maceracı ruhları aksiyon ve yolculuk filmlerini, neşeli yapıları komedi türünü, farklı kültürlere meraklı tarafları da tarih sinemasını sever. Biz de Yay burçlarının soğuk kış aylarında severek izleyeceği filmlerden oluşan bir seçki hazırladık.

Merhamet (The Mercy)

Doğada seyahat etmeyi seven Yay burçlarının, macera ve deniz yolculuğunun iç içe geçtiği The Mercy filmini çok seveceklerini düşünüyoruz. Gerçek bir olaydan uyarlanan film 60’lı yılların sonlarında geçiyor. Donald Crowhurst’ın işleri bozulmuştur ve iflasa sürüklenmiştir. Kalan son parasını “Golden Globe Race” adlı yelken yarışına katılarak tekrar düzlüğe çıkmayı hedeflemektedir. Bu yarışma onun son umudu olduğu için hileyle yarışın galibi olmayı garantilemek ister. Dünyanın çevresini tam olarak dönmeden kestirmeyle yolculuğu tamamlamayı planlamaktadır. Bir taraftan da okyanusun sularında zorluklarla mücadele etmeye çalışır. Rotasında bıraktığı kanıtlar, okyanusun ortasında delirdiğini ve intihar ettiğini kanıtlar niteliktedir. Başrollerinde Colin Firth ve Rachel Weisz gibi Oscarlı iki usta oyuncunun yer aldığı filmin yönetmenliğini James Marsh üstleniyor.

Motosiklet Günlükleri (Diarios de Motocicleta)

Listemizin bir diğer filmi ise yine bir yol hikayesi üzerinden şekilleniyor. Yay burçlarının maceracı ve kâşif yönünü etkileyecek, bir anı filmi niteliği taşıyor “Motosiklet Günlükleri”. Filmde, Küba Devrimi’nin efsanevi komutanlarından Ernesto Che Guevara ve arkadaşı Alberto Granado’nun Latin Amerika yolculuğuna tanık oluyoruz. Venezuela’da gençlerin yolları ayrılırken Ernesto yolculuğunu Miami’de bitirir. İkilinin bu deneyimi Güney Amerika halkının kültürünü, yaşam koşullarını ve gerçekliklerini tanımasını sağlar. Kişisel aydınlanmasını yaşayan gençlerin idealist kimliği şekillenir. Gelecekte devrimcilerin önderi olacak Che Guevara’nın da fikriyatının temelleri bu yolculukta atılır. Meksikalı oyuncu Gael Garcia Bernal’ın Che’ye hayat verdiği filmin yönetmenliğini Brezilyalı Walter Salles Jr. üstlendi. Arjantin, Şili, Peru, Kolombiya ve Venezuela’da çekimleri yapılan film, coğrafi ve kültürel zenginliğiyle Yay burçlarını cezbedecek.

Agora

M.S. 4. Yüzyıl’da eski gücünü yitiren Roma İmparatorluğu’ndayız. Bilimsel araştırmaların felsefi sorularla yola çıktığı, farklı dinlerin çatıştığı, muhteşem mimarisiyle antik çağ coğrafyasında geçen bir film… Yay burçlarının ruhunu cezbedecek bir dönem filmi “Agora”. Gerçek olaylara dayanan Agora, Hypatia adlı bir bilim kadının günümüz toplumlarınca tanınmasını sağlaması açısından da büyük önem taşıyor. Filmin konusuna gelirsek resmi Pagan dini karşısında Hristiyanlık yayılmaktadır. Giderek güç kazanan bu yeni dinin mensupları ve karşıtları arasında kavgalar artmaktadır. Bu atmosferde Pagan dinine mensup Hypatia öğrencilerine Felsefe, matematik ve astronomi dersleri vermektedir. Savaşın kaçınılmaz olduğu bu ortamda Hristiyanlar sonunda büyük bir ayaklanma çıkarırlar. Paganlar da şehrin kale gibi büyük ve güçlü kütüphanesine sığınır. Hypatia rolünde Rachel Weisz’i izleyeceğiniz filmin yönetmen koltuğunda ise Alejandro Amenábar oturuyor.

Harem Suare

Tarihe tanıklık eden film; atmosferi, mekanları ve kostümleriyle Yay burçları için sanat ve kültürel zenginliğin iç içe geçtiği eşsiz bir seyirlik olacak. İtalya-Fransa-Türkiye ortak yapımı Harem Suare’nin konusu kısaca şöyle: 1908’lerin Osmanlı İmparatorluğu yıkılma dönemine doğru sürüklenmektedir. Tahtın başındaki Sultan Abdülhamit Yıldız Sarayı’nda haremiyle birlikte oturmaktadır. Cariyelerden Safiye diğer kadınlar gibi yükselmek istemektedir. Harem Ağası Nadir’le anlaşarak onun yardımıyla padişahın gözdesi olacak, sonra da şehzade doğuracaktır.  Sonrasında Safiye ve Nadir arasında zamanla yasak bir aşk başlar. Başrolde Fransız sinemasının güzel aktristi Marie Gillain oynarken filmin yönetmenliğini İtalya’daki gururumuz Ferzan Özpetek üstlendi. Ayrıca Türk oyunculardan Haluk Bilginer, Pelin Batu, Serra Yılmaz, Başak Köklükaya gibi isimler diğer rollerde karşımıza çıkıyor.

Arif V 216

Türkiye’nin en ünlü komedyeni Cem Yılmaz imzalı bir filmde sıra. Neşeli ve her daim gülümsemeye eğilimli Yay burçlarına yerli komedi türünün son örneklerinden “Arif V 216”yı tavsiye ediyoruz. Filmin konusuna gelirsek; Seyircinin “GORA” filminde aşina olduğu Robot 216 insan olmak istemektedir. Yakın arkadaşı Arif’i görmek için Dünya’ya gelir. Burada insanlar gibi yaşamaya başlar ancak davranışlarındaki farklılık gözden kaçacak gibi değildir. Bu yeni ortama ayak uydurmaya çalışır ve robot olduğunu herkesten gizler. Bu sırada bir kıza âşık olur. Öte yandan uyanık bir tüccar da 216’yı kopyalayarak çoğaltmak istemektedir. Robotu kandırmayı başarır ve geleceği değiştirecek planlar yapar. Bu tuzağı fark eden Arif ise arkadaşını ve Dünya’nın geleceğini kurtarmak için harekete geçer. Fantastik komedinin zamanda yolculukla harmanlandığı film, aynı zamanda geçmişteki yerli starlara da saygı duruşu niteliğinde. Başrollerinde Cem Yılmaz ve Ozan Güven’in yanı sıra Farah Zeynep Abdullah, Zafer Algöz, Özkan Uğur, Kerem Alışık, Özge Özberk, Mert Fırat gibi kalabalık bir ünlü kadrosu yer alıyor.

Diriliş (The Revenant)

Vizyona girdiği dönemde büyük ses getiren bir filme geçiyoruz. Vahşi doğada hayatta kalma mücadelesinin macera tadında izlendiği Diriliş (The Revenant) riskten haz duyan Yay burçlarının sıkılmadan, keyifle izleyeceği bir film. 1823’te Amerika’sında geçen filmde Hugh Glass ve ekibinin diğer üyeleri kürkleri için hayvanları avlayan bir işletme için çalışmaktadır. Çalıştıkları bölge tehlikeli olup Yerliler ve Fransız askerleri kol gezmektedir. Avlanma sırasında yaşanan gelişmeler talihsiz olaylara sebep olur ve hayatta kalma mücadelesi başlar. Hugh Glass’ın doğa karşısındaki direnişinin heyecanla izlendiği filmde aile, sevgi, inanç kavramları da sürreal bir bakış açısıyla işleniyor. Kışın soğuk ve mistik havasının doğanın güzelliğiyle birleştiği “Diriliş” görsel olarak da seyirciyi tatmin ediyor. Leonardo Di Caprio’ya yıllardır beklediği Oscar’ı nihayet kazandıran filmin yönetmenliğini Oscar ödüllü Alejandro G. Iñárritu üstlenmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.