Maaşına Zam İsteyen Burçlar Ne Yapmalı?

İnsanları uzak semtlere taşınmaya zorlayan kiralar, zama doymayan faturalar ve önü alınamayan kredi kartı borçları… Bu devirde geçinmek öyle kolay değil. Bir işinin olması bile yetmiyor artık. Hayat her geçen gün pahalanırken elde avuçta kalan üç kuruş para da kuş olup uçuyor. Giderler kısılamayınca geriye tek bir çıkar yol kalıyor, geliri arttırmak. Peki, maaşa zam nasıl istenir? İstense bile nasıl kabul görür? Cevap zayıf yönlerinin üzerine gitmek ve güçlü yönlerini parlatarak yöneticilerin gözüne girmekte yatıyor. Burcunun özellikleri ise sana bu yolda ışık tutuyor.

Koç

Hayatın her alanında liderliğe soyunsan da iş yaşamında bir başınalıktan ziyade ekiple uyum takdir görüyor. Herkesin farklı bir tarza sahip olduğu göz önüne alındığında kimsenin senin kadar hızlı ya da becerikli olması da pek mümkün değil. Bu yüzden yöneticilerinin beğenisini kazanmak için iş arkadaşlarınla ilişkilerinde biraz daha yapıcı olman ve büyük bir hırsla başladığın işlerdeki heyecanını sonuna dek koruman pozisyon değerlendirmene pozitif yansıyabilir.

Boğa

Hemen her iş yerinin bir Boğaya ihtiyaç duyduğu kesin! Kafasına koyduğu her işi gerçekleştirene kadar gece gündüz çalışmaktan geri durmayan bir çalışana kim hayır diyebilir ki? Bir üst pozisyona çıkman adına yapman gereken bir şey varsa o da gerektiğinde taviz vermeyi bilmek. İş hayatında herkes kendisi için en doğru olanı biliyor ama genelde ayrı fikirlerle oturulan masalardan uzlaşarak kalkılıyor. Dememiz o ki sırf sen aynı düşünmüyorsun diye genel kabul görmüş görüşlere direnme, hatta destek ol. Bir iş yerinde görülmek istenen çalışan profili tam da bu.

İkizler

Sabahları daha kimseler uyanamamışken pür neşe günaydın deyişinle ofisin havasını değiştirdiğin muhakkak. Kafanın içinde dönüp duran parlak fikirlerin ve yaratıcı işlerinle de yöneticilerinin yakın takibindesin. Ancak kabul etmelisin ki fikirleri bulmak kadar hayata geçirmek de bir o kadar önemli. Daldan dala atlayıp enerjini çarçur etmek yerine tek bir alana yoğunlaşman da kariyer asansöründe üst katlara çıkmanın yolunu açabilir. Unutmadan, aklından çıkarmaman gereken önemli bir nokta da dedikodunun artık işten çıkarma sebebi olması.

Yengeç

Gözünü bir üst pozisyona diktikten sonra önünde kimselerin duramayacağını sen de biliyorsun. İş arkadaşlarınla geçinmek de önemli ama işi gücü bırakıp, birinin başı ağrıdı ya da midesi bulandı diye kimselere annelik etmene gerek yok. Bu yüzden işin ve iş arkadaşların arasında bir denge kurmalı, hassas yönlerini korumayı bilmelisin. Bu sayede hem yöneticilerinle hem iş arkadaşlarınla hem de ailenle işleri yoluna koyabilir, bir taşla üç kuş vurabilirsin.

Aslan

Kariyer, ufuk çizgisine kadar uzanan sonu belirsiz bir yol. O yüzden yola hazırlıklı çıkmalı, planlı bir şekilde ilerlemeli ve enerjini kontrollü harcamalısın. Bir başka deyişle altını doldurmadan “En yüksek pozisyon ve maaş benim hakkım” diye diretirsen, o uzun yola koşar adım başlayıp, yarı yolda nefes nefese kalırsın. Kariyerinde adım adım ilerlemen gerektiğini bilmeli, iş arkadaşlarınla geçinmeyi öğrenmeli ve kendin için almayı beklediğin övgüyü yeri geldiğinde başkalarına da söyleyebilmelisin.

Başak

İş yaşamında anlaşılması en güç karakterlerden biri de sensin Başak. Sana verilen her görevi hatasız bir şekilde yerine getiriyor, fazla mesai olduğunda önemsemiyorsun. İşinde fark yaratmak adına kendi hayatından fedakârlık etmekten çekinmiyorsun ama şikâyet etmeden de duramıyorsun. İlk olarak kendinle ilgili şüphelerini bir kenara bıraktığında kimselerin senden daha iyi bir iş ortaya koyamayacağının farkına varmalı ve çözmek adına bir şey yapmadığın sorunlar için yakınmayı bırakmalısın. Malum, yerin kulağı var.

Terazi

İş hayatında “Bu insan nasıl yönetici olmuş” denen hemen herkesin aslında tek bir ortak yönü var: Hiçbir şey için çok fazla düşünmemeleri! Sen enine boyuna düşünüp verdiğin kararlarının üzerinden tekrar tekrar geçerken çoğu zaman atı alan Üsküdar’ı geçiyor. Başkaları gibi işe bodoslama dal demiyoruz ama uzun saatler süren kararsızlıklarla sadece kendine haksızlık ediyorsun. Tek yapman gereken kendine güvenmek ve aklından geçen seçeneğin üzerine gitmekten çekinmemek.

Akrep

Söz konusu iş yaşamında zirve olduğunda bir Akrebin önünde durmak deli cesareti ister! Güçlü öngörünle yatırımlarını doğru bir alana çevirmeyi bilmen ve keskin hafızanla kimselerin hatırlamadığı ayrıntıları yerine getirmen sayesinde çoğu kez doğru zamanda doğru yerde bulunmayı başarıyorsun. Doğal olarak başarı da peşinden ayrılmıyor. Sadece işte başarı ise yeterli değil. İş arkadaşlarınla ilişkinin de büyük önemi olduğunu unutma. Özetle, meydan okuyan yapını koru ama bunun kimseyle aranı açmasına izin verme.

Yay

Bitmek bilmez motivasyonun, iyimserliğin ve şansın da yardımıyla bugüne dek çok sayıda başarının altında senin imzan var. Ancak başarılı olduğun kadar kendini içinden çıkamadığın sorunlar yumağının içinde bulduğun da bir gerçek. Bunun sebebi ise genelde insanların imkânsız gördüğü işleri korkusuzca kendi üzerine alman. Unutma ki alınan her risk başarıyı garanti etmez. Tavsiyemiz; tutamayacağın sözler vermemen, enerjini tek bir alana yoğunlaştırman ve bütüne verdiğin önem kadar detayların üzerine de düşmen.

Oğlak

Bir Oğlak için iş dedin mi akan sular durur! Daha iyisini gerçekleştirmeye yönelik hırsın ve tutkunla iş hayatının Everest’ine ilk bayrağı diken sensin. Çokları tarafından hayranlıkla izlenen başarılarında ise yalnızlığı değil ekip çalışmasını esas alman şart. Zira en tepeye ulaştıktan sonra yanına kimseyi göremeyeceksen zirvede olmanın pek de bir önemi yok. Son olarak işkolik olmanın artık çok da tasvip edilen bir durum olmadığını, işin ve sosyal yaşamın arasında oluşmaya meyilli uçurumu kapatmanın çok daha fazla değer göreceğini hatırlatmak isteriz.

Kova

Bir Kova için başarının ölçütü sıradan mesleklerde ilerlemek ya da yüksek kazanç elde etmek değil. Sen de biliyorsun ki renkli kişiliğini yansıtmadıktan, kendini adayamadıktan sonra bunların pek bir önemi yok. İş hayatında dinmek bilmez arayışının sebebi de bu. Ancak unutma ki sık sık iş değiştirmek iş yaşamında bir eksi, her zaman istediğin işleri yapabilmen de pek mümkün değil. Belki de bu yüzden işin konusunda daha seçici olmalı ve çalışma hayatının gereklerine biraz daha uyum sağlamalısın.

Balık

İş yaşamında Balıkların başarısının ardında ekiple uyumlu bir çalışma yürütebilmelerinin, yaratıcılıklarının ve engin hayal güçlerinin payı var. En çok da 6. hislerinin! Kendinden bekleneni bu sayede fazlasıyla vermen kimselerin gözünden kaçmıyor. Yıldızının daha da parlaması için kendine güvenmeyi öğrenmen, sorumluluk almaktan çekinmemen ve monotonluktan hoşlanmasan da iş için gerekli planlamaları yaparak takip etmen fazlasıyla önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.