Kültürlenelim! Burcuna Göre Hangi Müze Tam Senlik?

Müze diyoruz ama bunların içinde Elvis Presley’nin iç çamaşırının sergilendiği müze de var, dünyanın en gizemli mesleklerinden biri olan casusluğun bilmediğimiz, karanlık taraflarını sergileyen müze de var, kötü sanat eserlerinin sergilendiği müze de var! Peki burcuna göre mutlaka gitmen gereken müze hangisi merak ediyor musun? Yazımızı hemen okumaya başla, burcuna uygun müzeden geri kalma!

Koç – Currywurst Müzesi, Berlin

Ne kadar canlı, hareketli ve birazcık da midene düşkün olduğunu çok iyi biliyoruz! Almanya’ya henüz gitmemiş olsan bile Almanların köri, Worcester sosu ve türlü baharatlarla hazırladığı sosis yemeği Currywurst’u duymuşsundur. Berlin’in merkezindeki Soğuk Savaş karargahı Checkpoint Charlie’nin yanında yer alan Currywurst Müzesi’nde bu yemeğin tarihini öğrenebilirsin. Ayrıca burası, her baharatlı çeşidini de tadabileceğin harika bir eğlence noktası olacak!

Boğa – Louvre Müzesi, Paris

Zodyak’ın en sanat düşkünü burçlarından biri olan Boğa, dünyanın en çok ziyaret edilen müzesine mutlaka gitmeli! Yedi bölümden oluşan Paris’teki Louvre Müzesi, aynı zamanda dünyanın en büyük müzesi unvanına da sahip. O kadar büyük ki tamamını dolaşmak iki gün sürüyor. Leonardo Da Vinci’nin ünlü Mona Lisa eserinin de sergilendiği müzenin bahçesinde fotoğraf çektirmeyi unutma!

İkizler – Kanalizasyon Müzesi, Paris

Yaşı kaç olursa olsun, ne kadar kitap okursa okusun daima bilgi açlığı çeken İkizler, fazlasıyla zeki ve zihinsel olarak aktif! Entelektüelliğini geliştirmek istiyorsan, hazır ol, sana çok ilginç bir müze önereceğiz. 1200’lü yıllarda kurulan Paris kanalizasyon sistemi, yerin altında kilometrelerce tünelden oluşuyor. Bu sistemin 450 metresini duvarların kenarlarındaki kaldırımlar yardımıyla gezebileceğin Paris’teki Kanalizasyon Müzesi, dünyanın en enteresan müzelerinden!

Yengeç – Ramen Müzesi, Yokohama

Yemek hayatının en güzel, en nadide parçalarından biri! Sadece yemek yemeyi değil, aynı zamanda mutfakta vakit geçirmeyi de çok seviyorsun. O halde senin için doğru rota Yokohoma’daki Ramen Müzesi! Japon yemek kültürünün bir parçası olan, ramen yani Japon eriştesi, 1958’de satışa çıkarıldığı günden beri oldukça popüler. Müzede ramen çeşitleriyle birlikte onlarla birlikte hazırlanan türlü tarifler de sergileniyor.

Aslan – İç Çamaşırı Müzesi, Brüksel

Hayat dolu, içten, cana yakın ve neşeli bir Aslan burcuysan eğlence senin için olmazsa olmaz demektir. O zaman Brüksel’e gittiğinde İç Çamaşırı Müzesi’ne uğramadan dönmemelisin! Ünlü ve zengin olan kişilerin en az bir kere giydiği çamaşırların sergilendiği müzede, Elvis Presley’nin çerçevelenmiş iç çamaşırı da bulunuyor. Hayatına eğlence dolu bir gün daha katacağına eminiz!

Başak – Meguro Parazitoloji Müzesi, Tokyo

Senin ne kadar temiz ve titiz biri olduğunu biliyoruz. Merak ettiğin bir konu hakkında araştırma yeteneğini ve detaycılığın da takdire şayan doğrusu! O halde bu sefer titizliğini biraz arka tarafa atarak parazitler hakkında bilgi sahibi olmaya ne dersin? Tokyo’da bulunan Meguro Parazitoloji Müzesi’nde parazitlere dair ne varsa görebilirsin. Parazit araştırmaları yapan bilimsel bir tesiste yer alan müzenin dünyada tek olduğunu biliyor musun?

Terazi – Parfüm Müzesi, Barselona

Güzelliği ile girdiği her ortamda dikkatleri üzerine çeken, adeta zarafetin sözlük anlamı olan Terazi’ye tıpkı kendi gibi güzellik ile ilgili bir müze yakışır! Barselona’nın en büyük caddelerinden biri olan Passeig de Gràcia’da bulunan Parfüm Müzesi, Roma’da ve Osmanlı’da kullanılan ve Avrupa tarihine konu olan parfüm ve şişelerine dair birçok bilgi ve eser barındırıyor.

Akrep – Uluslararası Casusluk Müzesi, Washington

Gizemli ve ketum oluşuyla fazlasıyla merak uyandıran Akrep, Washington’da yer alan Uluslararası Casusluk Müzesi’ne bayılacak! Dünyanın en gizemli mesleklerinden biri olan casusluğun bilmediğimiz, karanlık taraflarını sergileyen müze, bu alandaki en geniş koleksiyona sahip diyebiliriz. Şok edici küçüklükteki fotoğraf makineler, gizlenmiş silahlar, şifreleme makineleri, sahte paralar ve daha birçok parça bu mesleğin modern çağımızda nasıl devam ettirildiğini anlamanı sağlayacak!

Yay – Kötü Sanat Müzesi, Dedham

Farklı kültürlere daima meraklı olan, kâşif ve maceraperest Yay, seyahat ettiği süre boyunca müze gezmek için ne yapar eder mutlaka bir zaman yaratır! Kötü sanat eserlerinin sergilendiği, 400 eserden oluşan bir koleksiyona sahip olan Kötü Sanat Müzesi, misyonunu kötü sanat eserlerini mümkün olduğunca fazla izleyiciye sunmak olarak tanımlıyor. Ayrıca sergilenen eserlerin orantısızlıkları, uyuşmayan renkleri ve genel bir yetenek eksikliğiyle seni fazlasıyla şaşırtacak!

Oğlak –Sacro Cuore del Suffragio, Roma

Zodyak’ın gelenekselliği savunan, ağır başlı burcu Oğlak, nostaljiyi sever ve eski zamanlarda yaşanan olaylara daima merak duyar. Roma’nın katı Katolik inancına adanmış bir mabet olan “Araf’taki Kutsal Ruhlar” adı verilen müzede, el izleriyle kaplı İnciller, Araf’ta kısılıp kalmış ruhlardan gelen işaretler sergileniyor. Tiber Nehri kıyısındaki Chiesa del Sacro Cuore del Suffragio kilisesinin bir odasında bulunan müzede sergilenen tüm objeler kutsal kabul ediliyor.

Kova – Deneyler Müzesi, St.Petersburg

Monoton, klasikleşmiş, standart bir hayata her zaman hayır diyen Kova, tuhaflıklarıyla tanınır. Bu nedenle dünyanın ilk genetik deney türlerinin sergilendiği St.Petersburg’daki Deney Müzesi tam ona göre. Müze aynı zamanda Rusya’nın ilk müzesi olma özelliğini taşıyor ve zamanında Çar Petro tarafından kurulmuş. Hollandalı anatomi uzmanı olan Dr. Ruysch, Çar Petro tarafından Rusya’ya getirilerek genetik bilim çalışmalarını tamamlaması isteniyor. 300 yıl önce gerçekleştirilen genetik deneyler müzede kavanozlarda sergileniyor.

Balık – Sualtı Heykel Müzesi, Cancun

Senin kadar hayal kurmayı seven, kendine ait bambaşka bir dünyası olan başka bir burç var mı? Meksika’nın Cancun bölgesinde 2009 yılında açılan sualtı müzesini gördüğün zaman hayran kalacaksın! Tüplü dalış ya da şnorkelle gezebileceğin Sualtı Heykel Müzesi hayal dünyanı genişletecek, bambaşka duygular katacak. 500’ün üzerinde heykel, onların etrafında yüzen okyanus canlıları denizin altındaki doğayı tanımana yardımcı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.