Kova Burcunun Hayatından Çıkarması Gereken İnsanlar!

Kova kendine gelecek ile ilgili mutlu toplum hayali tutturur, bu hayaline destek olanları başının üstünde taşır, gerisini kapı dışında bırakır! Onun için yaşam toplumsal olana destek olmakla bireysel alanında var olan özgürlüklerine sahip çıkmak arasında mekik dokur! Farkındalığı gelişmemiş, sağduyu sahibi olmayan, sadece kendi çıkarlarını gözeten insanların bugün varsa, yarınki dünyada yeri olmaz!

İnançlarına Körü Körüne Bağlı İnsanlar!

Kova bolca okur, merak ettiği konuyu derinlemesine öğrenir, “biliyorum” diyorsa biliniz ki iyice öğrenmiş, öyle olduğuna dair birden fazla kanıt biriktirmiştir. Yenilikçidir Kova, ataları öyle buyurduğu için kolayına geleni seçmez, bilginin doğrusu dünyanın öbür ucunda olsa, birçok insanın düştüğü kolaycılık tuzağına düşüp elindekiyle yetinmez! Zaten geçmişin koşullarında gelişmiş fikirlere saplanıp kalsa, geleceğin dünyasında yeni bir toplum düzeni inşa etme amacı gütmez! Bilir bilmez, “atadan öyle gördük” deyip söylediğinden de vazgeçmez insanlara hiç gelemez Kova! Küçücük faydalara tutunup, bütün bir insanlığın kaderinin önüne set çeken insanlardan da hiç haz etmez! Böyle insanları hayatında istemez!

Okur Yazar Olmayan, Cahillerden!

Bilgi çağını dahi geride bırakıp tecrübe çağına erdiğimiz, öğrenmek konusunda sınırsız kaynaklar edindiğimiz, özgürce düşünebilme kabiliyetine zaten sahip olduğumuz dünya hayatında, cehaletten huzur bulan, bilmemenin mutluluğuyla yaşarken etliye sütlüye de dokunmayan insanların varlığına dahi tahammül edemez Kova! Hiçbir yenilikçi fikrini anlamaz, çözüm önerilerine kulak asmaz, rahatlarını bozup bir kitabın kapağını açmaz insanlardan da hiç haz etmez! Bir yandan öfkelenir, öte yandan acır ancak elinden bir şey gelmiyorsa, gölge etmelerine müsaade etmemelidir. Zira yapılacaklar listesini işleme sokmak, sahip olduğu ütopya hayallerini gerçekleştirmek için farkındalığı gelişmiş insanlara ihtiyacı vardır Kova’nın! Böyle insanlarla nefesini fazla da tüketmemelidir.

Kendinden Başkasının Çıkarlarını Düşünmeyen, Yalakalar!

Dünyada milyarlarca canlıyla birlikte yaşadığının bilincinde olmayı bırakın, kendi küçük güvenli dünyasından burnunu çıkarmayan, bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılar, öncelikle Kova’nın hümanizminden nasiplenmeye davet ediyoruz sizleri! “Yok eksik kalsın, ben böyle rahatım kimin nesli tükenirse tükensin, bana bir şey olmasın” diyorsanız, sizi sonsuza Kova’nın güneşlik hayatında bir yudum su içmekten men ediyoruz! Bir gün yaşadığınız dünyanın kıymetini anlayıp, imdat feryatlarıyla Kova’ların yamacına toplanacağınızı hatırlatıyor, daha da bir şey demiyoruz! Kova eşitlikçidir. Herkes için aynı ölçüde sağduyu besler ve tüm canlı için eşit mesafede uğraşır! Soluk alan hiçbir canlıyı birbirinden ayırmaz! Ayıranı da yanında yöresinde istemez!

Adalet Duygusu Gelişmemiş, Diktatörler!

Kova adaletsizliğe boyun eğmez, zenginin fakire zulmüne, güçlünün güçsüz karşısındaki haksız gösterisine sessiz kalmaz! Gelecekten beklentisi yüksek, geçmişle olan dogmatik bağlantısı zayıftır Kova’nın! Sahip olduğu eşitlik duygusunu daha çok insanla paylaşıp yeni bir toplum düzeni inşa etmek için günden güne hazırlanır, daha çok insanla fikirlerini paylaşır! Bencilce kendi çıkarları peşine düşen, güçlünün yanında bireysel faydası için yer alıp, haksız güce güç katan insanların Kova’nın hayatında kesinlikle işi yoktur.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.