Kova Burcunun “En Kötü” Özellikleri!

Kova herkesin bildiği üzere gökyüzüne meraklı bir astrolog taşır içinde! Gözü ve yüzü geleceğe dönük yaşayan Kova; dahilikle delilik arasındaki o ipince çizgide seyreder ve herkesten farklı bir karakter çizer! Farklılık kimi zaman sevilse de bazen huzur kaçıran, düzen bozan, norm dışı kalan olur ve istenmez! Gelelim Kova burcunun kimselerin istemediği daha başka kötü özelliklerine!

Durdurulamaz Asiliği Bazen Yıkıma Sebep Olur!

Sohbete başlar havadan sudan giriş yaparsınız, konu ne ara Kova’nın mücadele alanına gelir, tatlı diller bir anda muhalefet dolu bir laf dalaşına dönüşür hiç anlamazsınız! Kova insanı sözlü tartışmaya sürüklemek için yaratılmıştır, siz isteseniz de istemeseniz de o kıyamet orada kopar! Kavgacı bir dille konuşmaya, masada memleket kurtarmaya, öfkesini muhatabı olmayanların yüzlerine kusup rahatlamaya bayılır Kova! İki fikir benden iki fikir ondan olsun dersiniz, fikrin en sabitine toslar kalırsınız. Kova ile gündelik herhangi bir konuda sohbete girişmek, benzin tankına çakmakla yaklaşmak gibidir, hiç önerilmez!

Fazla Bilginin Göz Çıkardığı da Olur, Ukalalığa Yol Açtığı da!

Kova’nın merak ettiği, araştırma alanı ilan ettiği konuda derinlemesine bilgi sahibi olduğu doğrudur! Ama bir konudaki yetkinliği her alanda yanılmaz bir bilge olduğunu kanıtlamaz. Kova’nın kendine olan katışıksız inancı onu çoğu zaman ukala olma hatasından izlenir, kimselerin bilmediği dahası ilgilenmediği alanlarda yüklendiği bilgileri altına batırıp bulduğu her insan yanında şov yapmasını hiç kimse mantıkla açıklayamaz. Kova insanları aşağılayacak ölçüde ukalalaşıp haddini aşmaya çok meyillidir. Özellikle geleneksel olan herkesin aptal olduğu inancı onu fazlaca hadsiz yapar!

Bugünden Tümüyle Kopup Ütopyasında Yaşaması Uyum Problemi Doğurur!

Dozu aşmadığı, ölçüyü kaçırmadığı sürece Kova’nın farklılığı toplumsal alanda gereklidir. Zira farklı düşünen insanlar sayesinde toplum dönüşebilir, pozitif yönde ivme kazanabilir. Ama her şeyin fazlası zarar, ileri düzeyde marjinallik de toplumun düzenini beyhude bozar! İleri bir ayrıksılık ne bir işe yarar ne bir dönüşümün başlaması için motivasyon sağlar sadece insanları kendinden soğutmaya, iğreti etmeye yarar! Kova çoğu zaman bu başkalığından dolayı girdiği sosyal gruplarda dikkatleri üzerine çeker, faydalı bir hareket başlatmaksa niyeti alkış toplar, öncülük eder aksi halde dışlanır, varlığı rahatsız edici bir hal alır!

Lafa Gelince Hümanist Ama Nerede Duygu, Nerede Samimiyet?

Kova hepimiz adına özgürlerimizi savunduğu, toplumsal alanda farkındalık geliştirmeye yönelik hareketler başlattığı, sağduyu sahibi olduğu için bin teşekkür sunarız kişisel yaşamına baktığımızda göremediğimiz insan sevgisi, duygu nerede sorarız? Tüm bu savaşı bireysel olarak veriyor da kalabalıkları da peşinden mi sürüklüyor diye bu noktada sorarız! Zira hiçbir sohbetinde, arkadaşlık ilişkisinde, gönül ilişkisinde, aile bağlarına olan ilgisinde duygu gözlenmiyor, tüm bunlar tesadüf olamaz zannederiz! Cool havası, mesafeli tavrı fazla bilgili olmasından kaynaklı ukalalığından sanırdık ancak zekiye de mesafeli, kendi gibi farklıya da! Olur ya düşlediği gibi yeni bir toplum düzeni inşa etse, kimseleri yanında götürmeyeceğinden korkarız!

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.