Kova Burcu Nelerden Nefret Eder?

Kova’nın itiraz ettiği fikir çoktur! Dolayısıyla bu kokuşmuş fikirlerin sahiplerinden, hayatın dayanaksız hakimlerinden, insanlara ezici bir üstünlük kazandıran her türlü güçten nefret eder Kova! Kuru kuruya nefret etmekle de kalmaz üstelik; söyleyecek sözü, düzeni değiştirmek üzere hayata geçirmek istediği fikirleri de vardır! Bakalım Kova en çok nelerden nefret eder?

Zalimlerden!

Kova için özgürlüğü her şeyin önünde gelir, yaşamı yalnızca mantığının kontrolünde geçer. Korkunun hüküm sürdüğü gelenekleri kapı dışına atar, kendine insanca bir dünya kurar! Kova’nın yaşamında zengin fakire diş geçirmez, güçlü zayıfı ezmez! Hiçbir canlı birbirinin üstünde hak iddia edemez, işkenceye varan davranışlar katiyen tasvip edilmez. Kova’nın gözünden uzakta diye olup biten bilgisinin dışında kalmaz! Kürküyle insanlık gösterisi yapandan, yılanın derisini beline dolamadan çıkmayandan, adına hizmetçi deyip insanı horlayandan, karısına el kaldıran, çocuğuna kölesi gibi davranandan, her tür inançla kararan gözden, taşlaşan kalpten nefret eder!

Zincirlerine Duyarsızlaşan Kölelerden!

Gelenekleri gözlerini kör eden, “evimin direği döver de sever de” diyen, annenin vurduğu yerde gül biteceğine inanan, öğretmenlere “eti senin kemiği benim” deyip evlat emanet eden, hemcinslerine “kadın dediğin yüksek sesle gülmez” deme cüretini gösteren, “hayvan dayaktan anlar” deyip çürümüş bir düşünce yapısına sahip olan insanlardan nefret eder ve bir an önce kangrenin giderilmesi için tüm bu saçmalıkları kesip atmak ister! Kova üzerine düşeni yapar, toplumdaki farkındalığı geliştirmek için mücadele eder! Ancak insanlar kimi zaman içinde bulundukları durumu çoktan kanıksamış ve değişimi reddetmiş olurlar! İşte bu tip durumlardan nefret eder Kova!

Mutluluk İçin Cehaleti Seçenlerden!

Yaşamda fikir sahibi olduğu konunun da uzmanlaştığı alanların da hatırı sayılır ölçüde çoktur! Kova üstten bilmeyi, öğrendiği iki cümleyle bilmişlik taslamayı, yarım yamalak öğrenmeyi sevmez, derinlemesine bilgi sahibi olmadan uğraşısını sona erdirmez. Dünyada ne olup bittiğini, çağın geldiği noktayı, teknolojik gelişmeleri takip etmeden durmaz. Geçmişin birinde kalmış, cehaletin en büyük mutluluk olduğuna inanıp tek sayfa kitap açmamış insanlardan nefret eder!

Gereksiz Samimi Davranışlardan!

Fazla duygusal sevişleri, laubali hareketleri, kucak sarmaş ilişkileri sevmez Kova! Konuşacak elle tutulur bir konusu yoksa dedikoduya düşmez, hayatını çabucak ortalığa dökmez! İki cümle, üç sohbetle insanların çat kapı evine girmelerine, özeline dalmalarına hiç müsaade etmez. Bunun için evde yokmuş gibi yapmaz, kapısına geleni içeri almayıp kabalaşmaz; baştan çizgisini çeker, destursuz tüm davranışların önünü keser!

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.