Kova Burçlarına Müjdeli Haber! Uzaya Seyahatler Başlıyor

Kimi insan sessiz sakin bir yerde kafasını dinlemek ister, kimisi festival festival gezip Şeyma Subaşı’ya rakip olmak. Kimileri de var ki uzay meraklısı Kova burcu insanı gibi bilinmeze olan ilgisiyle farklı dünyalara gözünü diker. Google’daki veriler tatmin etmez, elinden teleskopu düşmez. Kafasında her an uzaklarla bir yerlerde yaşam olup olmadığının sorusunu sorar kendine. NASA’nın her açıklamasını önce onlar takip eder, hayallerini ise bir gün uzay gemisine atlayıp uzak diyarların kapısını çalmak süsler.

O zaman müjdeli haberi verelim. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, 2019 yılında uzay yolculuğunu başlatacağını açıkladı. Tam olarak netlik kazanmayan bildiriyi daha önce Elon Musk da yapmıştı hatırlasanız. Biraz daha geriye gittiğimiz de ise Virgin Galactic’in kurucusu Sir Richard Branson da 2010 yılında uçak benzeri bir araçla uzay seyahatini başlatacağını duyurmuştu. Hatta biletleri bile 250 bin dolara sattıktan sonra birtakım nedenlerden ötürü planlarını iptal etmişti. Jeff Bezos’un seyahat planında ise henüz hiçbir şey kesin değil. Yolculuk şartları, fiyat bilgisi ve şartlar gibi pek çok konu bilinmezliğini koruyor. Ancak uzaya gitmek isteyenler çoktan kuyruk oluşturmaya başladı bile.

Kim bilir belki siz de alırsınız sırt çantanızı, tutarsınız uzay yolunu. Gezegenlerin gizeminde kaybolur, Dünya’ya tepeden bakmadın keyfini yaşarsanız. Ay’a göz kırpar, Güneş’e bir selam çakarsınız. Tabii tüm bunlar için biraz şanslı doğmuş olmanız gerekiyor. Böyle sıra dışı bir deneyimin küçük bir servete mal olacağı açık bir şekilde görülüyor. Şimdiden iyi uçuşlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.