Koçları En Fazla Çıldırtabilecek Yorumlar

Asabiyet konusunda Koçların enerjisini kimse yaklaşamaz. Patlamaya hazır bir yanardağ gibidirler. Nelere nasıl tepki verecekleri kestirilemez. Bazen önemsiz bir detay bile onları öfkelendirir. Eleştiriye, emir almaya tahammülleri yoktur. Hele ki kendilerinden aşağı gördükleri kişilerin akıl vermesine çok bozulurlar. Olumlu yorumlara koltukları kabarırken, negatif sözleri duymak istemezler. Bazı konularda yapılan yıkıcı yorumlara adeta çıldırırlar. İyi niyetle yapılan eleştirilere bile anlayış göstermeleri zordur.

“Başarısız Oldun”

Onların lügatında yenilgiyi, başarısızlığı kabullenme yoktur. Koçlar yenilince güreşe doymayan pehlivan gibidir. Hiçbir zaman pes etmez, her zaman kazanmaya yönelik motive olurlar. Kendilerini sürekli fikirsel ve zihinsel olarak güçlü ve muktedir hissederler. Hırsları geleceğe yönelikten ziyade anlıktır. Her insan gibi yenilgiyi tatsalar bile olayı gurur meselesi yaparlar. Bununla ilgili eleştirilere çok alınırlar. “Başarısız oldun, kaybettin.” gibi yorumları duyduklarında öfkeleri raydan çıkabilir. Siz siz olun Koç burçlarına mağlup muamelesinde bulunmayın. Onların kendi kendilerini teselli edip yeni bir mücadeleye hazırlanma özelliği olup,  şevk kırıcı yorumlara savunma refleksi gösterirler.

 “Sen Bu İşe Karışma”

Ateş grubu üyesi olmanın yüksek enerjisini taşır Koçlar. Haliyle fiziksel ve zihinsel olarak bu yüksek voltajı bir yerlere kanalize etme ihtiyacı duyarlar. Girişkenliği bir adım ileri götürüp birçok meseleye müdahale etme gereği hisseder Koçlar. Başkalarını ilgilendiren konularda hakemlik yapmadan duramazlar. Bazen olayın tarafları adına konuşup ahkam kesmek isteyebilirler. Dışarıdan birisi de sonunda Koç burçlarına, “Sen bu işe karışma, seni ilgilendirmez!” minvalinde tepkiler verebilir. Bu tarz yorumları duyunca Koçların kulaklarından duman çıkması an meselesidir. Hâlbuki onlar her ortamda liderlik etmeye alıştığı için oyunun dışına atılmaya tahammülleri yoktur.

 “Çok Haksızsın”

Yaşamı boyunca tartışmalarda başrolü üstlenmek Koçların kişiliğinin bir yansımasıdır. Fevri kişilikleri doğrultusunda çabucak galeyana gelirler. Aceleci tepkilerinden ötürü haksız duruma düştükleri sık görülür, bunu kabullenmeleri ise zordur. Birinden övgü duyduklarında gaza gelirler ancak objektif yorumlarla eleştirilmek canlarını sıkar. Hatalı duruma düşmek de bir çeşit yenilgidir Koç burçları için. “Çok haksızsın” gibi yorumlar onları çıldırtır. Eğer bu kişilere gerçekten hatalı olduklarını söylemek zorunda kalırsanız cümlelerinizi yumuşatarak uygun bir dille ifade edin. Bir hakim edasıyla Koçları yargılarsanız özeleştiriye veya özre yanaşmazlar.

“Bu İş Sana Göre Değil”

Yeniliklere ayak uydurmayı seven Koç burçları, herhangi bir şeyi ilk kez deneyimlemekten kendilerini alamazlar. Yetenekleri olsun veya olmasın onları heyecanlandıran işlere balıklama atlarlar. İş yaşamlarında hırslı ve atak olup sorumlu oldukları projeleri heyecanla üstlenirler. Belli mesleklere eğilimli olmakla birlikte ilgilerini çeken sektörlere de yönelirler. İçinde yer aldıkları işlerle ilgili motivasyon düşürücü yorumlara bozulurlar. “Bu iş sana göre değil, başka bir alan seç.” gibi sözler Koçları kırmasa da kızdırır. Onlara neyi yapıp neyi yapamayacaklarını söylememelisiniz. Yetenekleriyle ilgili sınanmak veya eleştirilmek Koç burçlarını çıldırtır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.