Koç Burcunun Cevval Ünlüleri!

Tanıdık bildik Koç’lara bir göz atalım, benzer yanlarını bulup çıkaralım dedik; sinema, komedi, müzik, aklınıza gelen her branşta bir yenilik başlatmış, alanın serpilip yayılmasına öncülük etmişler! Hepsinin ortak bir özelliği varsa kuşkusuz ellerini attıkları her alanda bir ilke imza atmış olmalarıdır! Malum zeki insanlar, kavramaları da hızlı, e yürek desen onlarda, imkânsız diye bir şey zaten lugatlarında yok; almışlar bayrağı ellerine, başı çekmişler her işte!

Charlie Chaplin

Sinemanın öncü dehası, komedinin babası, kara mizahın aydınlık yüzü Chaplin; modern zamanın kapitalistleşme girdabını, yepyeni ve ölümsüz bir dille beyaz perdeye taşıdı, hem de çıt çıkarmadan! Zihnin bu denli serisi, hareketin dramlı mizahı o gün bugün kimselerde görülmedi. Hitler’in elinde kasap bıçağı, insanlık kıyımda; Şarlo’nun yüreği alevler içinde kendi sahnenin tam ortasında; ağzından köpükler saça saça bu deliliği cesurca anlattı milyonlara! Koç’ların medarı iftiharı Şarlo; ince olduğu kadar sert diliyle, sistemi yerden yere vurdu!

İrem Derici

Delibaş İrem’in Koç olduğunu söylemesek de o kendi çığlığını atar, duyan duymayana anlatır, goç gibi kadın İrem adını altın harflerle sanat camiasına üşenmez kendi kazır! Kimselerden çekinmeden, lafın zarifini, dilin uygun yollusunu aramadan dosdoğru konuşması; “Bu nasıl kadın üslubu?” eleştirilerini ayyuka çıkarır, doğallığıyla İrem tüm kötü gözleri savuşturup, enerjisinin koşturmasına kapılır! İrem’in kötü niyeti sıfırın altındadır, taktik maktik bilmez, lafını sözünü kimseden esirgemez! Gönlü aşklardan çabuk geçer desek kimse bize kızmaz!

Okan Bayülgen

Eğer Koç burcuysanız; kısa boylu ve kepçe de olsanız en güzel mankenlerle flört edebilir, yakışıklılar listesine “sempatik ve karizmatik” kontenjanından ilave edilebilirsiniz. TV’nin 50’lik yaramaz çocuğu Okan Bayülgen tam bir Koç! En zeki ünvanını masasına oturan kimselere kaptırmaz, ille de lafın burnunu çeker, eteğini açar, dikkatleri üstüne toplar, ortamın eni oluverir! Sözün açığı ondadır, dolaylara girmez, izleyenim var kendime sansür uygulayayım demez, dümdüz gider! Kadının güzelini, insanın zekisini sever!

Nurgül Yeşilçay

Kuru gürültüye pabuç bırakmaz Koç kadını, feodal kadını; satılabilir mülk, erkeğin gönlünce kullanımına sunulan bir hizmetkar olmaktan kurtarır Nurgül Yeşilçay sinemasında! Ekranlarda yerle bir ettiği kurallar ve cesur kimliğiyle gerçek bir Koç kadınıdır Nurgül. Aşkı da yaşar kavgayı da!

Jackie Chan

Hıza tutkun, yerinde durmaz! Galibiyet uğruna düz duvar olsa tırmanmaktan gözü korkmaz, rüzgarında savrulup başı dönen rakiplerini bir bir tozunda boğduğunu da öksürüğe kapılmadan gören olmaz! Şimdi bakınız örneğini verelim; Jackie Chan! Elini ayağını, hop orda hop burada beliren, seri yer değiştirmelerini, tokadını, tekmesini takip edebilen beri gelsin, “İki tokatla aklını başına getirir, ben bu adamı evire çevire döverim!” diyen soğuk bir duş alıp kendine gelsin!

Kadir İnanır

Koç Yüreklidir! Hem gözü kara cesaretiyle namlı hem güzel kalbiyle şahsına münhasırdır! Acıtarak sever ama gönlünden sever! Sportif görünümlü, yakışıklı ve çapkındır; tıpkı Kadir İnanır gibi! Yeşilçam’a aşkları, öfkesi, selvi boyu ile ayrı bir ruh katmış, hiçbir sinema filminde kendine has çizgisinden şaşmamış, Türk Sinema’sının iftiharı olmuştur. Kaçınılmaz osmanlı tokadı, eşek sudan gelinceye dek attığı dayaklarıyla tanınır! Kadir inanır bakışı diye bir gerçek vardır ki; “Kadım deli, savulun geri” mesajı verir! Kendisine de sorulmuştur; “Kadir Bey hiç dayak yediniz mi?” Koç dayak yer mi? Kadir abimiz durur mu yapıştırmış cevabı; “Fiziğim müsait değil!”.

Şebnem Ferah

Gücünü cayır cayır müziğiyle, sert sounduyla gösteren Şebnem Ferah Türkiye’de rock müziğin öncü kadınlarındandır. Sahnesini yere bastığı postalıyla inleten, sözüyle, sesiyle çığlık çığlığa şarkılar söyleyen Şebnem, Türkçe rock’ı dinleyicisine sevdiren ilk kadındır! Ardından ne kitleler sürüklemiş, hep bir ağızdan nice şarkılar söylemiştir. Şarkıları sağlam, kendi samimi, güçlü kadın Şebnem Koç olmanın hakkını verir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.