Koç Burcunun Asla Tahammül Edemediği İnsan Türleri

Zodyak’ın lider ruhlu burçlarından olan Koçlar kabına sığmayan sel suyu gibidirler. Dinginlik, durağanlık, sükûnet onlara göre değildir. Fevri kişilikleri yüzünden herhangi bir gerginlik anında atağa geçer, karşı tarafa açıklama fırsatı tanımazlar. Bu yönleri negatif gibi görünse de bir taraftan da olumlu etkiler doğurabilir. Tehlike veya kaza riski baş gösterdiğinde çabucak harekete geçerek çevrelerindeki insanların güvenliğini sağlayabilirler. Çocuksu kişilikleri sayesinde ileriki yaşlarda bile enerjilerinden bir şey kaybetmezler. Tahammülsüz ve sabırsız yapıları sebebiyle fikirlerine uzak insanlarla anlaşmaları pek mümkün değildir. İşte Koç burcunun tahammül edemediği insan türleri ve eğilimleri:

Yavaş hareket edilmesine dayanamazlar

Onların olduğu yerde sabır kelimesi anlamını yitirir. Beklemek, uzun uzun düşünüp strateji geliştirmek Koçlara göre değildir. Dolayısıyla yavaş karar veren insanlara tahammül edemezler. Eğer çalıştığınız şirkette bu burca mensup bir yöneticiniz varsa onun belirttiği tarihte projelerinizi teslim etmelisiniz. Yavaş çalışan, işleri ağırdan alan bir personel onu kızdırır. Hızlı olamasanız bile pratik olmayı deneyebilirsiniz. Koçlar bitmek tükenmek bilmeyen enerjisini spor gibi belli alanlara kanalize etmekten hoşlanırlar. Hareketli ve tehlikeli sporlar dururken meditasyon, yoga, reiki gibi durağan ve konsantrasyon gerektiren sporları tercih eden insanları anlamakta zorluk çekebilirler.

Koruyucu ve cesur yönleri, tehlike anında onları harekete geçirir. Kriz esnasında soğukkanlılığını koruyan insanlara anlam veremezler. Hâlbuki onların kanları deli gibi kaynar, adrenalinleri yükselir. Dizginleri ellerine almayı sevdikleri için anlamadıkları konularda bile harekete geçerler. Evde musluk, elektrik prizi gibi tamir edilecek eşyalar gördüklerinde ellerine hemen tornavidayı geçirmekten kendini alamazlar.

İkili oynayanlar ondan uzak dursun

İçi dışı bir olan ve samimiyeti şüphe götürmeyen Koçlar politik davranan insanlara tahammül edemezler. Stratejik davranış biçimleri onlara göre değildir zaten strateji geliştirecek kadar sabırları da yoktur. Açık sözlülüklerinin bazen karşısındakileri incittiğini düşünemeyebilirler, patavatsızlıkları sık sık başlarını ağrıtsa da kendilerine hâkim olmaları zordur. Her ne kadar asabiyetleri, zihinlerinden geçenleri çat diye söylemeleri karşılarındakileri ürkütse de özlerinde iyi niyetli insanlardır. Koruyucu kişiliklerinin etkisiyle ortada bir haksızlık varsa mazlumun tarafını tutmakta tereddüt etmeyeceklerdir. Ne kendilerini ne başkalarını ezdirirler. Kavgada bile adaletli olmaya çalışırlar. Kendini savunmaktan aciz bir insanın üzerine gitmek onların kitaplarına sığmaz.

Rakibini alt etmek için sinsi planlar yapan insanlardan hiç haz etmezler. Arkanızdan konuştuklarını pek fazla duymazsınız çünkü sizle ilgili bir rahatsızlıkları varsa bunu yüzünüze zaten çatır çatır söylemişlerdir. Rakipleriyle savaş kaçınılmazsa bu bir soğuk savaş değil, meydan savaşı olmalıdır. İş dünyası gibi rekabetin olduğu ortamlarda stratejik davranmazlarsa elenmekten kurtulamazlar. Baskıya gelemezler, işveren veya yöneticileriyle fikir uyuşmazlıkları fazlaysa o kurumda uzun süre çalışmaları mümkün olmayacaktır. Arkalarından iş çevirdiğinizi öğrendiklerinde sizinle köprüleri atarlar.

Geleneksel görüşlü insanlardan sıkılırlar

Yeniliğe, gelişime açık olan Koçlar sabit fikirli, alışkanlıklarını kolay kolay terk etmeyen insanlarla anlaşmazlar. Yaşamın döngüsüyle birlikte değişimin kaçınılmaz olduğunu düşünürler. Çağın gerisinde kalmış, devinimden uzak meslekler onlara göre değildir. Bu yönleri özgürlüklerine düşkünlükleriyle de birleştiğinde sevmedikleri sektörlerde çalışamazlar. Sırf para için tarzlarına uzak işlerde çalışan insanları da yadırgarlar. Geleneksel görüşlü, modern yaşamdan kopuk kişileri eski kafa görürler ve anlaşamazlar. İkili ilişkilerinde tek düze aktiviteler yapmaktan ya da evde oturmaktan sıkılırlar. Gezilecek, keşfedilecek, öğrenilecek nice coğrafyalar vardır, yeter ki onlara yolculuklarında eşlik etmeyi bilin.

Cesur kimlikleri onları savaşçı liderler mertebesine ulaştırmıştır. Onlar, tüm savaşlarda en öndeki komutanlardır. Başka insanları motive edip ateşe yürümeyi teklif ederlerken kendileri ateşin gerisinde durmazlar. Çabuk gaza geldikleri gibi etraflarındakileri de kolayca gaza getirirler. Her şeyde kendilerini hemen ileri atan kişiler olarak korkak insanları kınarlar. Tarihin akışını değiştirecek potansiyelde olan Koçların cesareti ve devrimci kişiliği karşı cinse çekici gelir. Sürünün arasından başını kaldırıp bakabilen özel insanlardır. Her konuda öne atlamaları rakiplerini kızdırsa da etraflarına çok sayıda insanı toplayabilecek potansiyeldedirler. Koç burçları lider olunmaz doğulur fikrinin vücut bulmuş halidirler. Bu yolda önüne çıkan insanlara tahammül edemezler.

Eleştiriye gelemezler

Açık sözlülükleri ve dürüstlükleriyle bilinen Koç burçları yalancı insanlardan hoşlanmazlar. Çekindikleri, korktukları birileri olmadığı için her zaman doğruyu söylemekten yanadırlar. Zaten yaptıkları her hamlenin sonuçlarını en baştan kabullenmişlerdir. Kendilerine fazla güvenli olduklarından başka biri olmak gibi bir dertleri de yoktur. Birlikteliklerinde de kendilerine karşı dürüst olunmasını isterler, eğer ihanet eden kendileriyse bunu gizlemeyi başaramazlar. Genel olarak sadıktırlar, zaten özgürlüklerine düşkün oldukları için mutlu olmadıkları bir ilişkiyi sürdürmeyeceklerdir.

Ani çıkışlarıyla zaman zaman yakın çevrelerindekileri bunaltan Koçlar tartışmadan kaçınmazlar. Patavatsızlıklarıyla ağızlarına geleni söylemekte tereddüt etmezken eleştiriye gelemezler. Kendilerini genelde haklı gördükleri için eleştirilerin kasıtlı ve sübjektif bir yaklaşımla yapıldığını düşünürler. Koçlarla gerçekten uzlaşmak istiyorsanız bu yönünü göz önünde bulundurarak alttan almalısınız. Ortak bir proje gerçekleştirilecekse son sözü onlar söylemelidirler. Başkalarının fikrini sormayı sevmedikleri için oluşturdukları yol haritasının en doğrusu olduğunda ısrar edecek, inatçı kişiliklerinden ötürü kararlarından dönmeyeceklerdir.

Yeter ki onursuz olmasın aşk

Koçlar, yaşamda konfordan ziyade kuyruğu dik tutmaya önem verirler. Konforlu bir hayat için değil onurları için yaşarlar. Gururları yüzünden hatalı olduklarını öğrendiklerinde bile özür dilemeye yanaşmazlar ancak gönül alarak durumu düzeltmeye çalışırlar. Sözlerinden dönen, yıllarca savunduğu fikirlerin aksi davranmaya başlayan insanlar Koçların gözünden hemen düşer. Yıllarca sürüneceklerini bilseler bile boyun eğmeyeceklerdir. Başkalarının gözünde alçalmaktan hoşlanmadıkları için fikirlerinden dönmezler ve görüşlerini kararlılıkla savunurlar. Fazla gururun yersiz olduğunu anlamakta ve esnemekte zorluk çekebilirler. İlişkiler konusunda da aynı tavrı gösterirler. Barışmak için ilk adımı asla atmayan Koç burçları, terk eden sevgililerinden af dilemezler. Aşkları ve gururları arasında kaldıklarında seçimlerini ikincisinden yana kullanacaklardır. Onurdan yoksun bir sevgili onların gözünden düşer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.