Koç Burçlarının İlgisini Çekecek Aksiyon Filmleri

İçindeki enerjiyi sürekli atmaya çalışan hiperaktif ve heyecanlı Koçlar yaşamın her alanında bu ruhlarını yansıtırlar. Hareketli yapıları sanat zevklerinde de kendini gösterir. Sinemada ağır, durağan filmlerden sıkılır ve hep bir aksiyon beklentisinde olurlar. Kış sezonu yaklaşırken Koç burçları da herkes gibi daha fazla film izlemeye başlayacaktır. Biz de onların karakter özelliklerini göz önünde bulundurarak aksiyon temalı filmlerden oluşan bir seçki hazırladık. Her biri iz bırakmış ve gişe rekoru kırmış filmleri beğeneceklerine eminiz.

Terminatör

Efsane seri, her ne kadar bilim kurgu-gerilim türünde sınıflansa da içerdiği yüksek dozaj aksiyonla seyirciyi ekrana kitliyor. 1984’te ilk filmi vizyona girdiğinde büyük beğeni toplamış ve devam filmleri çekilmişti. Bilim kurgu sinemasının çok şey borçlu olduğu James Cameron’ın yönettiği ilk iki film serinin en başarılı yapımlarıydı. Cameron ilk film hayata geçirilmeden önce filmin olay örgüsünü aslında rüyasında görmüş ve sonrasında bundan iyi bir sinema projesi çıkar diyerek senaryo için kolları sıvamıştı. Kurduğu yazım ekibiyle Terminatör’ün senaryosunu yazarak filmi hayata geçirmiş, düşük bütçeye ve dönemin kısıtlı teknolojik imkânlarına rağmen muhteşem bir film ortaya çıkarmıştı.

Filmin konusuna gelirsek; 2029 yılında artık makineler dünyaya hükmetmeye başlamış ve insanlık onlara karşı direnen küçük bir azınlığa dönüşmüştür. Robotların neden olduğu kıyım insanları yer altı dünyasında yaşamaya ve mücadeleye itmiştir. Öte yandan robotlar bu direnişi kırmak için insanlığın lideri John Connor’dan kurtulmak istiyordur. Bunun için annesi Sarah Connor’ı hamile kalmadan öldürmek üzere bir robotu programlayıp geçmişe gönderirler. Direnişçiler de genç kadını koruması için Kyle adlı savaşçılarını aynı zaman dilimine yollar. Sarah ve Kyle, bu öldürme makinasına karşı ölümüne mücadeleye girişir. Başrollerde seriyle özdeşleşen Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton ve Michael Biehn yer aldığı filmin başarısında oyuncu kadrosunun performansının da payı bulunuyor. Aksiyonun hiç düşmediği bu başyapıtı hala izlemeyen Koç burçları varsa neler kaçırdığının farkında değiller.

Kara Şövalye

Christopher Nolan’ın yönettiği Batman serisinin ikinci filmi, en fazla konuşulan halkası olmuştu. Bunda Joker’e hayat veren Heath Ledger’in eşsiz performansı ve karakterin sevilmesi de etkili oldu. Aksiyonun bol olduğu film, yüksek bütçesiyle de dikkat çekiyordu. Filmde Batman’in sahalara girdiği ilk filmden sonra ustalaşmaya başladığı bir bölüm görüyoruz. Gotham sokaklarında büyük suç örgütleri yükselişe geçmiş ve şehirde istedikleri gibi cirit atmaktadırlar. Batman emniyet birimlerinin de yardımıyla onlarla mücadeleye başlar ancak çok zeki ve tehlikeli bir suçlu olan Joker hepsini sollayıp şehirde kaos yaratmıştır. Başlarda tipik bir soyguncu gibi algılansa da aslında Joker için derdi para olmayan çılgın bir psikopat demek yerinde bir tanımlama olur. Yarasa adam bu yeni suçluyu yakalamaya çalışırken Joker, emniyet birimlerini ters köşeye yatırır. Filmin oyuncu kadrosunda Heath Ledger’in yanı sıra Batman rolündeki Christian Bale, Gary Oldman ve Michael Caine yer alıyor. Koç burçlarının soğuk kış günlerinde bu sürükleyici filmi patlamış mısır eşliğinde keyifle izleyeceklerini düşünüyoruz.

Hız Tuzağı

Koç burçlarına önereceğimiz diğer aksiyon filmi ise “Hız Tuzağı.” Filmin kötü adamı Howard, fidye istemek için bombalı saldırılar planlayan bir teröristtir. Bu defa sıra dışı bir plan düzenler ve otobüse bomba düzeneği yerleştirir. Polis ekiplerine istediği parayı vermezlerse yolcuların öleceğini bildirir. Eğer otobüs 80 km hızın altına düşerse otobüs havaya uçacaktır. Yolcuları korumakla görevlendirilen polis memuru Jack yolculardan Annie’nin kendisine yardım etmesini ister. Direksiyonun başına geçmek zorunda kalan genç kadının daha önce aşırı hızdan ehliyeti elinden alınmıştır. Jack ve Annie bir taraftan hızı düşürmeden otobüsü sürerken diğer taraftan da bombanın esrarını çözmeye çalışırlar. Yönetmenliğini Jan de Bont’un üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Keanu Reeves, Sandra Bullock, Dennis Hopper gibi popüler isimler bulunuyor.

Taken

Dövüş sahnelerinin aksiyon sinemasında hatırı sayılır bir yeri vardır. 2000’lerin bu tarz sahneler içeren serisi “Taken” ilk filmiyle çok beğenilmiş ve devam filmleri çekilmişti. Hollywood sinemasının usta aktörlerinden İrlanda kökenli Liam Neeson dövüş sahnelerindeki performansıyla gençlere taş çıkartıyor. Her filmi farklı ülkelerin spesifik atmosferinde çekilen “Taken”da eski ajan Bryan’ın hayatının en zorlu mücadelesine tanık oluyoruz. Genç kızları kaçıran bir çete emekli ajanın Kim adlı kızını Paris’te kaçırmaya çalışmaktadır. Cep telefonuyla babasını arayan genç kız ondan yardım ister. Los Angeles’ta olan baba ajanlık deneyimleriyle kızını yönlendirmeye çalışır ve bir taraftan da zamana karşı mücadele eder. Koçların soluk soluğa izleyeceği bu başarılı aksiyon filminin yönetmenliğini Pierre Morel yaptı. Dipnot olarak devam filmi “Taken 2”nin ise İstanbul’un tarihi semtlerinde çekildiğini belirtelim.

Kaplan ve Ejderha

Uzak Doğu sinemasının 2001’de vizyona sunduğu “Kaplan ve Ejderha” fantastik öğeler içeren bir aksiyon filmi. Dövüş sporlarının epik unsurlarının da işe katıldığı film tam Koçların dişine göre. Özel efektlerin havada uçuştuğu “Kaplan ve Ejderha” çekim mekanlarıyla da dikkat çekiyor. Filmin konusu ise şöyle: Federal sistemin hüküm sürdüğü zamanı belirsiz bir Çin imparatorluğundayız. Değerli bir kılıç gizemli bir dövüşçü tarafından çalınmıştır. Görevlendirilen iki savaşçı hem kılıcın hem de firarinin peşine düşerler. Filmin bir diğer karakteri ise savaşçıların yolda tanıştığı genç bir kızdır. Ailesi genç kızı evlendirmek isterken o ise savaşçı olmak istemektedir. Uzak Doğu sinemasının en güzel oyuncularından Çin kökenli Ziyi Zhang’ın başrolde oynadığı filmin yönetmenliğini Ang Lee yaptı. Birçok başarılı proje gibi devamı çekilen serinin diğer filmlerini de izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.