Kitaplarıyla Servet Edinen Yazarların Burçları Neler?

Kimileri okuyucularını gözlerini alamadıkları yaşam öyküleriyle büyülüyor. Kimileri de engin hayal güçleriyle onları bambaşka diyarlara taşıyor. Kimileri ise hayatın gerçeklerini tırnaklarıyla kazıyarak gün yüzüne çıkarıyor… Öyle çok seviliyorlar ki, hayranları yeni eserler için kapılarına dayanıyor. Kimlerden mi söz ediyoruz? Kitapçılarda çok satanlar rafını adres edinen isimlerden. Kitaplarını okumayanların bile adlarına aşina olduğu yazarlar, eserleriyle milyon dolarlar kazanıyor. Peki sence çok satan yazarlar arasında en çok hangi burcun adı geçiyor?

J.K. Rowling

Harry Potter serisiyle global bir şöhrete ve servete kavuşan J. K. Rowling, dünyada bir milyar dolardan fazla kazanan ilk ve tek yazar. Tabii bu başarıda seriyi dünyada bir fenomene dönüştüren film uyarlamalarının da etkisi bir hayli büyük. Harry Potter kitapları sayesinde Birleşik Krallık’ın da en varlıklı insanları arasında yer alan Rowling’in burcu ona bu zenginliği sağlayan ünlü büyücüyle aynı. Yani Rowling de bir Aslan burcu.

Jim Davis

Adını çıkaramasanız da Jim Davis’in yarattığı çizgi karakteri kesinlikle bildiğinize eminiz. Tembelliğiyle tanıdığımız Garfield’dan söz ediyoruz tabii ki. Çizgi romanları ile tüm dünyada üne kavuşan üşengeç kedi, yazarı Davis’e 800 milyon dolar gelir getirdi ve onu en çok kazanan yazarlar listesinde ikinci sıraya yerleştirdi. Çocukların okuryazarlığına destek çıkan Profesör Garfield Derneği’nin de kurucusu olan Davis’in burcuysa en zengin yazarımızla aynı: Aslan.

James Patterson

Son on yılın en çok satan dedektif temalı kitaplarının yazarı olan James Patterson, Türkiye’de pek hakkıyla bilinmese de dünya genelinde hatırı sayılır bir okuyucu kitlesine sahip. Hatta kitap satışlarıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na bile girdi. Özellikle Psikolog Alex Cross karakterinin etrafında dönen kitap serisi ile ismini duyuran yazar, bugüne dek yazdığı 100’ün üzerinde romanı ile 750 milyon doların üzerinde bir servet elde etti. Tükenmez hırsı ve azmi ile Patterson’ın burcu Koçtan başka ne olabilirdi?

Candy Spelling

20 Eylül 1945’te Beverly Hills’te dünyaya gelen Candy Spelling daha çok televizyon ve film yapımcısı Aaron Spelling ile olan evliliğiyle tanınsa da kitapları 600 milyon dolar değerinde satış elde etmiş başarılı bir New York Times çok satan yazarı. Köşe yazarlığı ve kitaplarından elde ettiği servetinde burcunun etkisi es geçilmemeli elbette. Kariyerini de özel hayatını da ayrı ayrı idame ettirmeyi başaran Spelling, tipik bir Başak burcu.

Paulo Coelho

Brezilyalı yazar Paulo Coelho, on parmağında on marifet yazarlar arasında. Romanlarını kaleme almadan önce söz yazarlığı ve gazetecilik geçmişi bulunan Coelho, 1986 yılında yaptığı uzun hac yolculuğunun ardından ilk romanını kaleme aldı. 1988’de yayınlanan Simyacı kitabıyla uluslararası bir üne kavuştu ve sonraki kitaplarıyla da bu başarısını perçinleyerek 500 milyon dolarlık bir gelirin sahibi oldu. Türkiye’de de oldukça sevilen yazar, kitaplarındaki planlı kurgudan da tahmin edilebileceği üzere bir Başak.

Stephen King

Korku ve gerilim edebiyatı dendiğinde ilk akla gelen isimlerden biri olan Stephen King, yaratıcılığı ve üretkenliği ile kuşkusuz en çok saygı duyulan yazarlar arasında. Okuyucularının ellerinden düşüremediği kitaplarının yanı sıra azımsanmayacak kadar çok film ve dizi uyarlamaları da King’in servetinde önemli bir pay sahibi. Dünya genelinde yüz milyonları aşan kitap satışıyla 400 milyon dolarlık bir birikimi olan yazar, listemizin üçüncü Başak burcu.

Nora Roberts

Romantik macera kitaplarının en ünlü yazarlarından Nora Roberts, kendi kitaplarıyla tanındığı kadar J. D. Robb mahlasını kullanarak yazdığı kitaplarla da biliniyor. Çokları tarafından kitap fabrikası olarak lanse edilmesi ise boşuna değil. Kendisi 200’ün üzerinde kitabın sahibi! Bu uğraşının karşılığını 390 milyon dolarlık bir gelirle alan Roberts, dünyanın en zengin on yazarından biri. İnsan ilişkilerinin merkezde olduğu ve çok sayıda farklı türde yazdığı kitaplarıyla yazar, listemizin ilk Terazisi!

Danielle Steel

Romanlarında genel olarak hastalık, ölüm, aile krizleri ya da aşk gibi konular üzerine eğilen Danielle Steel tam 381 hafta New York Times çok satanlar listesinde kalmayı başarmış bir yazar. Onlarca farklı ülkede yayınlanan 800 milyonun üzerinde roman satışı bulunan Steel’in 22 kitabının dizi uyarlaması da yapıldı. Romantik tarzdaki kitaplarıyla kendi tarzını yaratan yazarın 385 milyon dolarlık bir birikimi var. Danielle de listenin önemli bir kısmı gibi bir Aslan.

John Grisham

Avukatlık, politikacılık ve yazarlık gibi türlü önemli mesleği tek potada eritebilen John Grisham, avukatlık ve hukuk sistemi üzerine yazdığı gerilim kitaplarıyla adeta yeni bir gerilim türü yarattı. Okuyucuları kısa sürede içine çeken bir kurguya ve sürükleyici bir anlatım tarzına sahip yazarın kitapları dünya genelinde 29 dile çevrildi ve çeşitli film ile dizi uyarlamaları çekildi. Bu sayede dünyaca üne ve 350 milyon dolarlık gelire sahip olan Grisham, listemizin ilk Kova burcu!

Pleasant Rowland

American Girl markasını yaratarak eşine rastlanması güç bir ün elde eden Pleasant Rowland, bu girişiminin ötesinde bir yazar, eğitimci ve gazeteci. Çeşitli dergilerde yazarlık yapan, vakıflar kurarak çocukların gelişimine katkı sağlayan ve türlü ders kitapları kaleme alan Rowland, elini attığı hemen her işte başarılı oldu. Çalışmalarının meyvesini ise 310 milyon dolarlık net geliriyle aldı. En çok kazanan yazarlar listesinde 10. sırada yer alan Rowland aynı zamanda listemizin tek Balık burcu.

 

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.