Kışın Tadını Çıkarmak İsteyenlere: Burcuna Göre Hangi Festivale Gitmelisin?

Buz gibi soğuğa aldırış etmeden hayatın eğlencesine kapılıp gitmek isteyenler parmak kaldırsın! Birbirinden güzel festivaller, kimisinin yüzyıllardır devam ettiği karnavallar için hazırsan hemen okumaya başla. Burcuna göre hangi kış festivaline gitmen gerektiğini öğren!

Canlılığı Seven Koçlar, Fur Rondy Kış Festivali

Hareket, canlılık, adrenalin ve macera senin için olmazsa olmaz ise, bu festivale bayılacaksın!   1935’ten bu yana her yıl Şubat’ta düzenlenen Fur Rondy Kış Festivali ile Anchorage’da 10 gün boyunca kızak köpeği ve ren geyiği yarışlarının yanı sıra müzik etkinliklerine katılmak istersen bir an önce planını yapmalısın. Soğuk havalarda yaşamanın uzmanı olan Alaskalılar sana hayatının en eğlenceli ve hareketli festivalini yaşatacak.

Sanat Düşkünü Boğalar, Sapporo Kar Festivali

Her sene Odori Park, Tsudome ve Susukino bölgelerinde gerçekleşen bu festivali kaçırmamalısın. 31 Ocak-11 Şubat tarihleri arasında Tokyo’da düzenlenen ve ülkenin en çok ses getiren kış festivali olma özelliğine sahip. İhtişamlı buzdan heykelleriyle tam bir masal diyarı olan Sapporo Kar Festivali sayesinde dondurucu soğuğu eğlenceye dönüştürebilirsin. Her yıl 2 milyon kişiyi ağırlayan festivalde boyları 15 metreyi geçen dev buz heykeller sergileniyor. Sanat düşkünü ruhunu doyuracağın kesin!

Çeşitlilik Seven İkizler, Kiruna Kar Festivali

Kışın eğlenceli yüzüyle tanışmaya hazır mısın? Hava kararmaya yüz tuttuğu anda, Kiruna halkı kutlamalara başlıyor. İsveç’te 23-27 Ocak’ta düzenlenen festivale her yaştan her kültürden insanlar katılıyor. Buz gibi havada içinin ürpermesine inat eğlenceyi hissedebileceğin, yepyeni insanlarla tanışabileceğin, birbirinden farklı kıpır kıpır aktivitelere ve yarışmalara katılabileceğin Kiruna Kar Festivali için hazır mısın? O halde bir an önce kışlık alışverişini yapmalı, uçak biletlerine bakmalısın!

Ailesiyle Vakit Geçirmeyi Seven Yengeçler, Quebec Kış Karnavalı

Soğuk havasıyla ünlü Kanada dünyanın en büyük kış festivallerinden birine ev sahipliği yapıyor! 1894 yılından beri kutlanan bu karnaval dünyanın en eskileri arasında yer alıyor. Küçükten büyüğe herkese hitap eden; çocuk, genç, yaşlı ayırt etmeksizin her yaştan insanın katılabileceği etkinliklerle dolu festival 2019’da 8-17 Şubat arasında gerçekleşiyor. Işık gösterileri, birbirinden farklı konserler, devasa kukla gösterilerini izleyebilir, kayak yapma fırsatı da elde edebilirsiniz.

Hayat Dolu Aslanlar, Köln Karnava

Sıcakkanlı, enerjik ve neşeli bir Aslan burcunun bu festivalde hayatı dolu dolu yaşadığını hissetmemesinin imkanı yok! Kış mevsiminde tam anlamıyla çıldıran Almanlar, 28 Şubat-6 Mart tarihleri arasında düzenledikleri Köln Karnavalı’nda kostüm ve maskelerle sokaklara dökülüyor. Yaşlısı genci hiç fark etmiyor. Her ara sokakta her caddede farklı bir eğlence düzenleniyor ve ortalık cıvıl cıvıl oluyor. Dünyanın birçok yerinden turistlerin katıldığı bu festivalde çok eğleneceksin.

Mükemmeliyetçi Başaklar, Saranac Gölü Kış Karnavalı

El becerileriyle ortaya çıkan eserlere karşı ayrı bir ilgisi bulunan tipik bir Başak burcuysan bu karnaval tam sana göre. Ateş ve ışık gösterileri, kış sporu yarışmalar, konserler, geçit törenleri ve daha niceleri. Aklına gelebilecek her türlü eğlenceyi bulabileceğin bu karnavalda yaklaşık 120 senelik bir gelenek hala devam ediyor. O da gönüllülerin buzdan inşa ettiği kale! Şubat ayında düzenlenecek olan karnavalı New York’un Saranak Gölü’nde düzenleniyor.

Güzellik Düşkünü Teraziler, Amsterdam Işık Festivali

Rengarenk festivalleri ile de tanınan Amsterdam, Işık Festivali’ni bu yıl 29 Kasım-20 Ocak tarihleri arasında düzenliyor. 40’tan fazla sanat eserinin bulunduğu festivalde, sanatçılar, mimarlar ve tasarımcıların birbirinden güzel dokunuşları bulunuyor. Şehrin belirli noktalarına ışık sanatları yerleştiriliyor ve şehir tamamen bir sergi alanı gibi görünüyor. Güzelliğe düşkün bir Terazi burcuysan ortaya çıkan bu görüntülere hayran kalacaksın!

Gizemli Akrepler, Venedik Karnavalı

Kanalları, köprüleri, romantik gondolları ile Avrupa’nın en çekici şehirlerinden olan Venedik, karnaval zamanı çok daha renkli bir hale bürünüyor. Gösterişli maskeler, özel kostümler ardına saklanan insanlar bu karnavala katılıyor ve hayatlarının eğlencelerini yaşıyor. Her sene birbirinden renkli anlara ev sahipliği yapan Venedik Karnavalı 2019’da 16 Şubat-5 Mart tarihleri arasında düzenleniyor. Neredeyse 800 yıldır düzenli olarak kutlanan karnavalın kökleri Pagan inanışlarına dayanıyor.

Seyahatkolik Yaylar, Mardi Gras Festivali

Senin kadar gezmeyi, farklı kültürleri tanımayı, yepyeni şeyler deneyimlemeyi seven başka bir burç yok! O halde hedefimiz New Orleans. Yıllar öncesinde dini kutlama olarak görülüyorken Mardi Gras Festivali günümüzde turistik bir festival olarak düzenleniyor. Amerika’nın “Mutfak Başkenti” olarak bilinen New Orleans’da birbirinden çeşitli yeme ve içme seçenekleri, yarışmalar, dans ve tiyatro gösterileri sunan, 2019’da 2-6 Mart arasında düzenlenen Mardi Gras Festivali her anıyla seni çok eğlendirecek. Bu arada festivalin renkleri adalet, güven ve gücü temsil ettiği için yanına bor, yeşil ve altın rengi kıyafetler almayı unutma!

Geleneksel Oğlaklar, Up Helly Aa Festivali

İskoçya’da bir kuzey geleneği olan, ateş festivali olarak da geçen Up Helly Aa Avrupa’nın en önemli ateş festivallerinden biri olarak kabul ediliyor. Festivalin ana karakteri olan Guizer Jarl’ın elinde baltası ve kafasındaki boynuzlu miğferi ile katılımcılara önderlik etmesi de festivalin geleneklerinden biri. Gündüz saatlerinde farklı geleneklerin hayata geçirilmesi ile devam eden festivalde hava kararmaya başladıkça ana etkinlikler de ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatıyor. Guizers adı verilen Viking kostümleri ve meşaleler ile yürüyüş yapan İskoçlar bu festivali ilk olarak 1880 yılında düzenlemiş.

Eşitlikçi Kovalar, Sitges Karnavalı

Deli dolu, zaman zaman tuhaf, dünya üzerinde eşitliği savunan bir Kova burcuysan bu festivale bayılacaksın! Rio Karnavalı’nın Avrupa versiyonu olarak tanımlanabilen, dansın ve eğlencenin kesintisiz olarak yaşandığı Sitges Karnavalı dünyada LGBTİ+ dostu olmasıyla biliniyor. Her yıl 250 binden fazla kişinin katıldığı, İspanya’nın Katalonya Bölgesi’nde yapılan karnavalda şubat başında yaz sıcaklığı sunuluyor. 2019’da 26 Şubat-6 Mart arasında herhangi bir programın yoksa programını yapmaya ve uçak bileti için para ayırmaya başlamalısın!

Hayal Etmeyi Seven Balıklar, Harbin Buz Festivali

Kar ve buzdan inşa edilen dört farklı tema parkın üzerine kurulan Harbin Buz Festivali dünyanın en geniş kapsamlı kış festivali olarak kabul ediliyor. 24 Aralık 2018-28 Şubat 2019 arasında düzenlenen festivalde buzdan oteller ve parklar yer alıyor. Kültürel ve tarihi açıdan bir hayli zengin olan Çin’in Harbin şehrini mutlaka gezmeli, hayal gücünü geliştirerek ruhunu mutlu etmelisin!

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir