Kış Tatilinde Burçlar!

Yazın kumu güneşi varsa, kışın da lapa lapa karı, büyülü örtüsü beyazı, kartopu savaşı, ateş başında eğlencesi, sobada kestanesi var! Ne yani koca kışı çalışarak geçirip boyuna iplere asılıp yaz mı çekelim? Bunun yerine kışın tatilin tadına varıp keyfimize bakmayalım mı? Cevaplar burçlarda! Burçların kış tatillerini mercek altına aldık!

Koç

Yazın sıcaktan kaçmaz, kışın soğuğu dert edip kalorifere yapışıp kalmaz Koç! Tatilin uzunca yatılanını değil, heyecanı bol, aksiyonu çeşitli olanını sever. Koç için en keyiflisi; dik yamaçlar arasını teleferikle kat etmek, tepelerden hız alıp heyecanla kaymak olacaktır. Koç böylece; özgürlüğünü, keskin soğuğun da yardımıyla, iliklerine dek hissetmekle kalmaz, şehirde sıkışıp saçılmak için çığlık atan enerjisini doyasıyla harcar. Koç maceraya davet eden tüm seçenekleri değerlendirir, bir aktiviteye takılıp kalmaz.

Boğa

Boğa güzel olanı sever ancak har vurup harman savurmamak, gönlünün her düştüğünü derhal alıp kesesini yormamak için daimî bir frenle yaşar. Yılda on kez tatile çıkamaz, lüks otellerin bütçe düşmanı fiyatlarını da hemen onaylayamaz. Bu yüzden tatilini önceden planlar, erken rezervasyon fırsatlarını muhakkak yakalar. Herkes milyonlarını harcamışken, görece uygun bir fiyata her şey dahil bir otelde yiyip içip keyif yapmak Boğa için paha biçilemez bir keyiftir. Sizce şömine başında, lapa lapa yağan kar manzarasında, sıcacık battaniyesi omuzlarında bir Boğa’nın keyfine diyecek olur mu?

İkizler

İkizler çok yönlülüğü sayesinde karşısına çıkan her durumu merakla kabul eder, çabucak uyum sağlar ancak soğuması da aynı hızda gerçekleşince tadını alır almaz sıkılganlığı başlar! Onun için günlerce süren, bolca dinlenmeli bir tatil başta kulağa hoş gelse de çabucak ıstıraba dönüşebilir. Bu yüzden İkizler; bol gezmeli, farklı noktalarda konaklamalı ve her gittiği yerde türlü keyif turuna çıkıp yeni heyecanlar yaşamalıdır. Otel asrın şampiyonu olsa, yanında en sohbetli arkadaşları olsa, merakı da bir iki defa cezp olsa, yine de İkizler’in bir gözü kapıdan ayrılmaz!

Yengeç

Fazlaca kalabalıklar, popülerliği ayyuka çıkınca akına uğrayan mekanlar, Yengeç’in ilgisini çekmez, ona yeterince deşarj olup huzur bulabileceği bir aile sıcağı vermez. Zira ne kadar kalabalık, o kadar kaos demektir ki Yengeç mutluluğunu bastıran gürültülü ortamları sevmez. Yanında sevdikleri varsa her yer cennet de değildir üstelik, daha kontrol edilebilir, küçük, sıcak işletmelerde aile usulü bir tatil ister. Tatilde dahi komşuculuk oynamak, sıcacık temiz yatak, anne eli değmiş gibi bir kahvaltı ister! Yengeç; eski günlerdeki gibi ahşap bir dağ evinde, sobasının başında, demleme çayının yanında ortaklaştığı kestanesinin lezzetini hiçbir şeye değişmez.

Aslan

Aslan tabi ki en popüler mekânın, en popüleri olmaya soyunacak, bunun için tüm hazırlıkları yapsa da en çok potansiyel enerjisinden destek alacaktır. Aslan lüks sever, dağ evinin de yüksek bütçelisini tercih eder. Ancak izole bir tatildense herkese kendini gösterip alaka göreceği, bolca alkış toplayıp övgülere doyacağı bir tatil ister! Hava soğuk, kar yağışı kuvvetli deyip odasına çekilmez, kendini şapkanın, berenin altına gizlemez! Aslan’ın kalbinin sıcağı tek başına onu ısıtmaya yeter. Kolay mı?  Halk oturmuş sosyal medya başında, Aslan’ın profili karşısında paylaşım bekler! Aslan ise en harika anlarını ayıkladığı tatilini, tümüyle harika göstermeyi tercih eder!

Başak

Kahvaltı seçenekleri, organizasyon listesi, çevre keşif alternatifleri, gerekli malzeme tespiti derken tatili için etraflıca hazırlanır, eksiksiz birkaç gün için tüm araştırmayı önceden tamamlar, tatil planını detaylıca resmeder! Geriye an ve an oluşturduğu tatil planını yaşamak kalır sadece! Tabi gitmeden önce gezilecek yerleri bir güzel listeler, uykuya ayıracağı vakti henüz yola çıkmadan belirler. Başak sorunsuz bir kış tatili için gerekli ön çalışmayı yapar, yanına da ortak kullanımı tercih etmediği eşyalar için ekstra biz valiz yapar. Yanında şalı, beresi, yün çorabı, konservesi krakeri muhakkak bulunur! Belli mi olur, Başak çığ altında kalma riskine karşı hazır bulunur.

Terazi

Terazi hem eğlence hem huzur hem macera hem dinlence ister! Her şeyden olsun ama hiçbiri diğerini ezmesin, yemekler de en az gece eğlenceleri kadar tatmin etsin, sabahlara kadar eğlencenin ardında sessizlikte yayılan bir romantizm saklansın. Her şeyin dengeyle eser miktardaki lezzetini korumasını arzu eder. Sevgiliyle çıkılan bir kış tatilinde şıklık gösterisi yapmak, herkesin devrilip yuvalandığı yokuşlarda son derece estetik salınmak Terazi’nin işidir. Her ortama uygun kombinleriyle boy gösteren Terazi; zarafetiyle de dikkat çeker.

Akrep

Akrep gerçek bir tatil istiyorsa eğer; mesela Kapadokya semalarına uzanmalı, tünel uçlarında kendisini bekleyen taş evlerde konaklamalı, eski tapınakların sırrına ermelidir. Yani hem mistik hem de türlü bilgi vadeden kültürel doyumu yüksek bir tatile çıkmalıdır. Yerden fazla uzaklaşmak, göklere uzanmak Akrep’i tedirgin edebilir. Akrep tatil için; sessiz kuytuları, el değmemiş yepyeni bilgiler vadeden tarihi eserleri, insanların uzağında yalnızlığını korumayı başarmış yerleri tercih eder. Modern dünyanın fazla ışıklı kalabalığından uzaklaşmak iyi gelse de tümüyle inzivaya çekilmek istemez Akrep. Zira sürekli öğrenmek için ortalama bir insan kalabalığı içinde olmak gerekir.

Yay

Yay durmaksızın yeniyi arar! Bu eskiyi derhal tüketip sıkıldığı için değil, kendine yeni bilgiler eklemek ve sürekli heyecan duymak istediği içindir. Yay hem meraklıdır hem de hareket için hevesli. Enerjisi hiç tükenmez, tatili dinlenmek için istemez! Onun deşarjı vücuduna adrenalin hücumuyla gerçekleşir. Yay tatilini türlü maceralar içinde savrularak, muhakkak yeni deneyimler yaşayarak geçirmek ister. Yay henüz kulağına çalınmayan bilgileri dağarcığına eklemeye, sınır ötesi tatillere, yabancı kültürlere bayılır. Hal böyle olunca, dünya kollarını açmış Yay’ı bekler. Yay da fırsat bulup bütçe ayırabildiği sürece heyecanını hep tazeler.

Oğlak

Oğlak burcu insanları hiçbir şey yapmadan durabilirler mi dersiniz? Yüksek riskler almadıkları, tedbiri elden bırakmak konusunda da pek gönüllü davranmadıkları için daha karizmatik bir tatili tercih etmeleri muhtemel. Yükseklerden atlayıp saç baş dağıtmak, karın büyüsüne aldanıp hocanın “korkacak bir şey yok” telkinine de inanıp kendini yokuşlardan serbest bırakınca tepetaklak olmak hiç işlerine gelmez. Zira itibar şehirde onları beklemez, tatilde rafa kalkmaz, üretmek dinlencede bir kenara itilip tembellik yapılamaz! Oğlak muhakkak yanında bir uğraş götürür ya da uğraşısı olan bir tatil türünü seçer! Geleneklere uygunluğu da elbette olmazsa olmazdır.

Kova

Kova yenilik sever, başına buyruk bir tatil ister! her defasında keşfetmek için yeni bir heyecanla harekete geçer! Uzmanlaşmak istediği alanlarda bilgisini sınamak, dünyada değişen teknolojiyi mesela silikon vadisi seyahatiyle deneyimlemek, dağarcığına yeni bilgiler eklemek, dünyada olup biteni gözlemlemek için de tatile çıkabilir Kova! Dünyayı daha yaşanır bir yer haline getirmek için sahip olduğu yüksek amaçları gerçekleştirmeye bir ucundan başlayabilir mesela. Hem gönüllü projelere katılıp hem tatil yapabileceği bir plan Kova için son derece keyifli olur.

Balık

Günlük yaşamınızda dahi bir bakmışınız Balık ortadan kaybolmuş, yalnızlığıyla hasbi-hal olacağı bir kuytu bulmuş çekilmiş, şarj olunca kendiliğinden çıkagelmiş! Mesele tatilse onu en iyi Balık yapar! Yaz, kış demeden, resmisi gelsin diye takvimleri eskitmeden, canı isteyince çıkar tatiline, bolca dinlenir, masal diyarlarında gezer eğlenir, döner dolaşır sıkıcı dünyasına geri gelir. Bir daha eser yel öte yandan, alır başını gider, döner, gider! Balık’ın hayatı bu gel git arasında sürüp gider. Tatil onun için yılda bir değil, sıkça ihtiyaç duyulan bir rutindir. Kışın karını, dolunay ısıtan soğuğunu, şömine çıtırtısını, çam kokulu ahşap otel odasını da kaçırmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir