Kirpi Balıklarıyla Kafa Bulan Yunuslar Hangi Burcu Anımsatıyor?

Sorunlarınızın üstesinden nasıl gelirsiniz? Sinirinizi, öfkenizi nasıl dindirirsiniz? Yürüyüş ya da yoga yaparak mı? Avazınız çıktığı kadar bağırıp rahatlamaya çalışarak mı? Evde ne var ne yok duvara çarpıp her yeri darmaduman yaparak mı? Psikolog kapılarına dayanıp derdinize derman arayarak mı? Yoksa yanınıza birkaç arkadaşınızı da alıp bildik bir mekanda iki tek atarak, acılarınızı meze yaparak mı? Peki ya mutlu olduğunuz bir anda ne yaparsınız? Başarı elde ettiğinizde ya da beklediğiniz bir iş sonuç verdiğinde nasıl kutlarsınız? Kendinize hafta sonu tatili için uçak bileti alarak mı? Ailenizle birlikte güzel bir akşam yemeğine çıkarak mı? Yoksa yine birkaç arkadaşlarınızla her zaman gittiğiniz bir yerde kadehleri tokuşturarak, kahkahalar atarak mı?

Öncelikle özendirme gibi bir niyetimizin olmadığını belirtelim, herkesin fikrine, zevkine saygı duyduğumuzu söyleyelim. Gördüğünüz gibi en kötü anınızda da en iyi zamanınızda da gidilen yer belli. Bazen kederlenmek bazen keyiflenmek için seçilen yol sizi tanıyanlar tarafından tescilli. Bu durumu sadece sizin mi yaşadığınızı sanıyorsunuz peki? Hayır hayır, yanılıyorsunuz. 7 milyarlık dünya nüfusunu geçtik, okyanuslara, denizlere doğru yol aldık. Mavi suların en sevimli canlılarının da tıpkı insanlar gibi davrandığını anladık. Nasıl mı? İşte böyle!

Bilim insanları, özellikle Avustralya çevresinde yaşayan yunusların, bünyelerinde tetrodotoksin adlı bir maddeyi bulunduran kirpi balıklarını “arkadaşlarıyla birlikte” yediklerini gözlemledi. Bu ne anlama mı geliyor? Birçok canlıda ölümcül etkilere neden olabilecek tetrodotoksin yani aslında kirpi balıkları, yunuslarda az miktarda alındığı takdirde biraz farklı bir etki yaratıyor. Aslında bildiğiniz kafayı bulmalarını sağlıyor. Peki bunun bilinçli bir şekilde yaptıkları nereden anlaşılıyor? Araştırmacılar, yunusların kirpi balıklarını öldürmeden sadece ağızlarında tutarak zehirli maddenin etki etmesini beklediklerini söylüyor, fotoğraflarla bunu kanıtlıyor. Hatta yunusların tetrodotoksini, oyun oynarken kullandıklarını da belirtiyor. Kafası güzel yunusların kirpi balıklarını bazen birbirine fırlatarak bir taşla iki kuş vurdukları da oluyor. Tabii bunu bilim insanları söylüyor. Kim bilir belki hayvanlar dertlerinden tasalarından, aşk acılarından tetrodotoksine ihtiyaç duyuyor. Tokuşturacak kadehleri olmadıkları için kirpi balıklarını birbirine fırlatıyor. İşin şakası bir yana bu durum size de eğlence peşinde koşan, kendini o bardan bu bara atan Yay burcunu anımsatmıyor mu? Ya da akışta sürüklenen, gerçeklerden kaçarken bir büyük rakı devirebilen Balıkları gözünüzün önüne getirmiyor mu? Garip olduğu kesin, kirpi balıklarıyla kafa bulan yunuslara buradan keyifli saatler dileyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.