Kendisini Kavganın Ortasında Bulan Burçların Tepkileri!

“Hepimizin başına gelebilir!” diyerek başlayalım sözlerimize. Herkesin hayali Kaş’a yerleşip kitap yazmak olmuş, huzur şimdi çok uzaklardan mektup dahi yazmaz olmuş, sinirler desen bu günlerde gerginliğini yaydan almış, hal böyleyken bir şeye mi baktın? Bana mı dedin? Kavga kıvılcımları havada uçuşur, burçların biri kurtarsa paçayı, öbürü illa bir sokak itişmesine yakalanır olmuştur! Olmayacak dua değil yani sevgili okur, yine de çok düşünüp çağırmayın, tedbiri de elden bırakmayın!

Koç     

Koç’tan ne beklersin, “Şöyle bir eline koluna bakayım, kesici delici aleti varsa öncen tedbir alayım, ben de ana kuzusuyum, başıma iş alıp eşi dostu ağlatmayayım” demez, biz bu satırları yazarken Koç çoktan uçan tekmesini atmış, gerilip esaslı bir kafa çakmış, sansı yaver gidip teke tek dövüştüyse bu maçı kazanmıştır. Ama yok kalabalık bir grup birlikte daldıysa, geçmiş olsunumuz cebimizde, sütümüz naylon poşetin içinde, bir ara uğrarız! Canı fena yanmıştır!

Boğa    

“Hırlı mıdır, hırsız mı? Son zamanlarda kavga bahanesiyle; insanları gasp edip ceplerini boşalttıklarını sıkça duyar olduk” diye geçirir içinden. Bakışlara hedef olmayacak, konunun yakınlarına yanaşmayacak, yolunu şaşmış bir cisim kafasında patlamayacak mesafede birkaç saniye soluklanır. Ceplerini şöyle bir kontrol edip tatlı bir oh çeker! “Zaten ben mi kurtaracağım memleketi kim bilir ne yaptı da şiddete maruz kaldı!” der, bilmediği konuya ne burnunu sokar ne fikrini. Dokunmadığı umuru paketinde yoluna devam eder!

İkizler  

Merakından çatlamadan az önce bir an duraksar ve görüntüden birkaç ipucu yakalamaya çalışır. Hemen telefonuna davranıp canlı yayını başlatır bu sırada dalga dalga yayılacak dedikoduların ilk spekülatif yemini ortaya atar! “Adam kadına bakmış, ötekisi de berikine demiş ki… sonra işte adam çıkarmış boyu kadar sopa arabadan Allah ne verdiyse… bunlar için önceden davalı diyorlar…” sohbet koyulaşır, videoyu gören herkes uydurma akımına yakalanır, konunun aslı astarı belli olmadan, karara varılır!

Yengeç

Bir ayağı yolda gözü kavgada olan Yengeç, empatik bilincini susturamaz, evde bekleyen sevdiklerine ihanet addeder kavgaya karışamaz! Ya başına bir şey gelirse sevdiceği ne yapar? Ama ya dayak yiyen adamın evlatları varsa? Öteki berikine neden acımasızca vurmaktadır? Bir adım ileri gider aklına kızı gelir iki adım geri atar, bir feryat kopunca oradan atağa kalkıp koşar, sonra içinden bir ses söyler Yengeç susar, bağırır arada yardım diler, sonra korkar kendini geri çeker! Duyguları karmakarışık olan Yengeç bir oraya bir buraya kaçınırken kavga nihayete erer!

Aslan   

Büyük adımlarla, gücü yetmeyecek de olsa yüreğinin sesiyle gelir Aslan kavganın orta yerine, duruşunda bir saygınlık, bakışında kendinden eminlik taşır. Ömründe elini kimselere kaldırmamış, kas gücüne iki protein eklememiş olsa da sözü itibar görür! Aslan açılın derse ortalık bir aydınlanır, taraflar ne yapacağını şaşırır, Aslan’ın mühim bir şahsiyet olduğu fikrine kapılan kavgacılar, çok geçmeden dağılır!

Başak  

Başak elini kötülüğe sürmez, ilk elden müdahale edeceğim diye cevvallik edip, tehlikeyi burnunun dibine sokmaz. Kavgayı uzaktan izlerken taraflarda görülen değişimi kontrol eder, işin sonunu öngördüğünce kolluk kuvvetlerine anlatır, alarm durumuna geçer ve polisleri konvoy halinde olay yerine getirip, kavgayı dolaylı olarak kendisi dağıtır.

Terazi  

İçinden gelen; “İnsanlar el ele tutuşsa birlik olsa uzansak sonsuzaaa… lalalala…” ezgisi eşliğinde kavgacı tarafları dansına katarak meseleyi mutlu sona bağlamaktır ancak aslında böyle olmaz! Terazi konuşarak yatıştırmaya, meseleyi tatlı dille, anlaşılır bir izahla çözmeye çalışır. Canımız Terazi; kanın gövdeyi çoktan götürdüğü, havada öfkeden başka oksijen zerresinin solunmadığı kaosun ortasında olsa da konuşarak anlaşabileceğine olan inancını kaybetmez. Tabi işin sonu tatlıya bağlanmaz, Terazi’nin gayreti sonuç vermez.

Akrep  

Merakının çağrısına kulak veren Akrep, arkadan dolanır, tepeden sallanır, görünmez olur önce kavga yerinde sebep araştırmasına koyulur. Bilinmezlerin deşifre edeni Akrep, çığlıklar içinden, polisler duvarından, kimselerin olay mahalline sokulmadığı koruma çemberinden ne yapar eder sıyrılır, dikkat çekmeden diplerine dek sokulur, tüm konuşmalara kulak misafiri olup olayın aslını astarını öğrenince, yola koyulur.

Yay

İlginç bir şey yoksa göz ucuyla bakıp, “Bu hadise bana yeni bir bilgi vadetmiyor, merakım da hiç hareket etmiyor” der yoluna devam eder. Ama olmadık bir olaysa gördüğü, ilk kez karşılaştığı bir durumsa yaşanan işte o zaman dört gözünü, iç kulaklarını, tüm duyargalarını açar, deneyimin böylesini ne görmüş ne duymuşsa pek bir heyecanla seyre dalar!

Oğlak   

“Nasıl da hiç aile terbiyesi almamışlar?” diyerek başlar, “Bir insan nasıl olur da toplum önünde kendini bu denli rezil bir duruma düşürür?” diyerek devam eder ayıplamalarına, cık cık pık pık yürürken yolunda, meraklı kalabalığa takılır bu kez gözü! Şimdi de hedefine onları koyar, bu insanların hiç mi işi gücü yoktur, nasıl böyle boş boş yaşayıp öfkelerine kapılırlar hiç anlamaz Oğlak!

Kova    

Hayat dersi dinlemeye, en mantıklı kavga öğütlerine uzunca bir süre maruz kalmaya hazırsanız, kavga edenler iş başındadır kurtulur, meraklı kalabalık Kova’nın çenesinin sonsuz gürültüsüne tutulur! Siz siz olun her gürültüye kulağınızı açıp, patırtıya kafanızı uzatmayın! Günün sonunda kavga edenler sarılır barışır, polis gelir meseleyi rafa kaldırtır, bilmişin dilinden kurtulamayan kafalar kazan olur! Kavga etmek ne kadar saçmaymış iyice öğrendiyseniz, Kova sözlü yapacak! ?

Balık    

Balık sakince beklerken köşesinde, olmadık felaket senaryolarıyla çınlar zihni, eli ayağı titrer ne dese ne yapsa da bu meseleye bir son verse bilemez! Özel güçlerinin olmasını tam da o anda delicesine ister! İnsanlar birbirini yemeyi bitirip iştahlarının sesi de dinince ve vücutlarının enerjisi iyice boşaldığı anda barıştırma seansına başlamak üzere, sabırla bekler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.