Kendi Düşen Burç Ağlamaz!

Kendini “Ama ben haklıydım, ne oldu da suçlu durumuna düştüm?” derken bulanlar; siz halden anlarsınız! Övgülerinizin ne olduğunu anlamadan yergiye dönüştüğü, canınız huylarınızdan, olmazsa olmazlarınızdan, biricik özelliklerinizden ne çektiniz be! Burçlara ödül olarak verilen, başa belalarda, en büyük cezalarda sıra!

Koç

Atalarımızın boşa nefes tükettiği nerde görülmüş? “Acele giden ecele gider” sözü acımasız da gelse kulak vermekte fayda var! Büyük sözlerini yabana atan Koç’ların düşünmeden atıldıkları maceralar, heyecanlı olmasına heyecanlıdır da çoğu zaman kendi başlarına çorap örer! Alev alan öfkesi, zulme; yüksek arzusu işkenceye dönüşebilir! Yaşamlarına ödül verilmiş kriz yönetimleri, seri karar verme kabiliyetleri, bubi tuzağı gibi kendi ayaklarından yakalayıp, canlarını yakabilir!

Boğa

Keyfi, kâhyası ve kendisi için genişçe bir ev, rahat mı rahat koltuklar, yeşilin bahçenin yanı başında bir yaşam kuran Boğa, yerinden nadiren kalkmak, onda da güven şeridinden fazla uzaklaşmamak ister. Hareketsiz kalmaya olan yüksek arzusu; en kestirme yolları keşfetme, en kolay yöntemleri icat etme kabiliyetlerini aktive eder, Boğa yer açtığı boş vakitlerinde keyfine düşer. Olası risklere kapattığı tüm kapıların yanında, en azından pencereni açsan da eve az hava girse!

İkizler

Kendisine bahşedilen bilme kapasitesini ve ikna kabiliyetini her zaman iyiye kullanmaz, gün gelir şeytan tüyünü sert bir rüzgâra kaptırır, akıl oyunlarıyla kendini yolundan saptırır! Zekâsına duyduğu fazlaca güveni, ayağına takılan küçücük bir taşla yerle bir olmasına neden olacağı gibi, kibre dönüşüp sosyal ortamlarını insansız çayırlara çevirebilir. İkizler aklı yetemeyene kule tepelerinden bakar, zekâsını yeterli bulmadığını küçümsemeden çenesi durmaz ama gün gelir ayağı fena kayar!

Yengeç

Ailesine bağlılığı, korumacı kocaman kanatları ve empati kabiliyeti ile sarsılmaz duygu otoritesi, gönlünün sol yanında yaşayan Yengeç, anılarını mumyalama tekniğini tüm yaşantılarına uygular, iyi kötü ne varsa hepsini bir bir saklar! Nasıl kindardır bir bilene danışın! Yedi sülalesi vazgeçse kan davasının peşini bırakmayan Yengeç, acılarına sular serpemez, geçmişi tozlu sayfalara gömemez! Yaşantılarının etkisinde yaşarken geleceğini kendi elleriyle karartır, ne intikamını alır içini soğutur, ne unutur gönlü rahatlar! Yengeç tüm yaşamında geçmişinin varlığını omuzlarında taşır!

Aslan

Cömertliğiyle, gösterişi bol yüce gönlüyle müsemma Aslan, pohpohlanmaya görsün, savulun nesi var nesi yoksa savurmaya, varlığını rüzgâra bırakmaya geliyor! Olmadık lüzumsuz harcamalar, kontrolsüz yardım kumanyaları, kötüye kullanıma açtığı yüreğiyle bir kendi canını yakar, iş işten geçip her şey bitince pişman olur! Her şeyin en iyisini yaptığına olan koşulsuz inancı, kulaklarını tüm uyarılara sağırlaştırır, temkinli davranışları imkânsızlaştırır! Düştüğünü kimselere belli etmemek için yaşını gözünde kurutan Aslan, için için solar da kimseler duymaz!

Başak

Parçaları ayrıştırırken yolunu şaşıran, zamanın artığından bihaber olan Başak, kör göze parmak soksan görmez, haykırsan duymaz! Büyük resmin güneşten rengi kaçar, Başak’ın parçadan kafasını kaldırıp bütüne ne olduğundan haberi olmaz! Mikroba olan aşırı duyarlılığıyla hayatı kendine dar, çevresine zindan eder! Uzanan ister yardım eli olsun, ister aman sesi; bazen duymaz, mükemmele ulaşamayacaksa hiç yola çıkmaz!

Terazi

Dengenin değişmez orta bulucusu Terazi, küslükleri bir çırpıda sonlandırır, kara dumanları tek nefeste dağıtır. An gelir kavgaları sonlandıracağım derken adaleti gözden kaçırır, pembe bulutlar ters bir fırtınayla karabasana dönüşür! Herkese yaranacağım, ahengi kurup herkesle dost olacağım derken, tarafını seçemeyip ortada kalır, ikiyüzlülük çukuruna düşüverir! Sosyal kelebek Terazi, ne yardan geçer ne serden, bir başına kalıverir!

Akrep

Derinlerin dumanlı şerbetinden içme, bilginin kökünü kurutana dek öğrenme, hassas burnuyla ortamın havasını tek nefeste koklama ne var ne yok bir çırpıda çözümleme yeteneklisi Akrep, kimi zaman oldukça yapıcıdır! Kara gün dostu, düşenin ilk yardım sinyali oluşu takdire şayan ama gel gelelim tüm kabiliyetlerini bir arada kullanıp intikam yemeklerinde mest oluşu kabul edilebilir değil! Derinlerin bilgisi onda ama bağışlayıcı bir bilgeliğe ulaşması güç!

Yay

Hikâye anlatıcılığından heyecanlanmayan, o sohbetleri cam önünden can kulağıyla dinlemeyen yok, macera gördü mü ensesine yapışması da oldukça heyecan verici! Ama abartılı anlatımlarıyla insanların hayallerini tarumar etmesi, duygularla misket gibi oynaması her zaman hoş karşılanmayabilir! Maceraya kendi kafasını düşünmeden balıklama atlamasını anladık da yanındakileri de sualsiz sürüklemesi biraz şey! Yeteneği her bardağın dolusunu görmek olan iyimser Yay’ın elden bıraktığın tedbir,gün gelir dönüp kendini tırmalar!

Oğlak

Bir insan keyiflerine vakit ayıramayacaksa, yaşam boyu bir tek çılgınlığı kendine çok görecekse, aşk meşk boş işler, hayat yaşamaya değil çalışmaya değer derse, bazen sorulur “İnsan ne için çalışır?”  harika yeteneklerinden kimler nasıl faydalanabilir? Oysa son plan bükücü olarak Oğlak, temkini bol, disiplini kendine hayran bırakan özel insan, azıcık sosyal hayatta rastlasak da feyz alsak, fena mı olur? Mükafatlarını patronun değil de biraz da kendi lehine kullansan!

Kova

Kafası zehir, çözümü en yaratıcı Kova, sen mi büyüksün adalet mi? Eşitlik diye diye bazen koşulda eşitsizlikleri göz ardı ediyor, adalet ararken adaletsizliğe kapı aralıyor olabilir mi? Peki ya kendi gibi düşünmeyenler, ilkelerine denk düşmeyenler, onların düşüncesi patlıcan mı? Alternatif zekan su götürmez, reddedilmez ama bazen deniz seviyesinde işler yapsan da hep geleceği değil zaman zaman da bugünü kalkındırsan! Kaf dağından küçümseyici gözlerle yurdum insanlarına bakmasan mesela, fena olmaz hani!

Balık

Hayallerinin harika tılsımları, merhametiyle dünyaya ördüğü kocaman sıcacık battaniyeler için kim minnettar olmaz ona! Yaşamı güzelleştirmek istemekten başka gayesi yok, ona da bir lafımız yok ama gerçek dünya diye bir şeyi top yekûn çöpe atması, kendi dünyasının engin denizlerinde yaşayıp, etliye sütlüye bulaşmayacağım, sorumluluklardan kaçacağım derken kendini yapa yalnız bırakması ne acı! Nasılsa anlaşılamayacağı ön yargısıyla izahları çöpe atışı da bir o kadar üzücü!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.