Kaynanadan Burçlara Eleştiriler!

Zodyak’ta neredeyse her burcun kayınvalideleriyle irili ufaklı sürtüşmeleri olur. Asabi ve fevri burçlar, onlarla daha fazla tartışmalar içinde bulur kendilerini. Stratejik burçlar eşlerinin anneleriyle resmi olmaya çalışır ve soğuk savaşa girerler. Kaynanalar ise burçların tavırlarına karşı kusur bulmaya eğilimlidir. Gelinlerin hatalarını gördüklerinde acımasızca eleştirilerini  sıralarlar.

Koç: Çok Geçimsizsin

Koçlar, kayınvalideyle en çok tartışma yaşayan burçtur. Kimseden çekinmez, kulaklarına hoş gelmeyen sözlere anında tepki verirler. Eşleriyle de zaman zaman tartışma yaşar, aksiyonun bol olduğu bir evlilik yürütürler. Kayınvalideler bu dişli gelinlerin asabiyetinin kısa zamanda farkına varır. Zaman zaman onların suyuna gitmeye çalışsalar da eleştirilerini yapmadan duramazlar. “Çok geçimsizsin, şu diline hâkim olmayı öğren.” türünde sözler sarf ederler.

Boğa: Amma Rahatına Düşkünsün

Bir kayınvalide için yavaş hareket edip, ağır iş yapmak büyük bir kusurdur. Boğalar tam da bu nitelikte insanlardır. Yataktan geç kalkıp sorumluluklarını da geciktirirler. Muhafazakar ve geleneksel bir kayınvalideye denk gelmişlerse çekecekleri var demektir. Gelinini kontrol etmek için aniden gelen kayınvalide hala yatağını toplamayan Boğaları görünce diline hakim olamaz. “Amma rahatına düşkünsün.” diye söze başlayıp eleştirileri sıralar. Büyüklerine saygılı Boğalar ise sessizce bu olumsuz yorumları dinler.

İkizler: Dengesizliğinden Bıkkınlık Geldi

Değişken nitelikteki İkizler burçları, eşlerinin ailesiyle dengesiz bir ilişki kurar. Bir gün güler yüzlüyken ertesi gün onları görünce surat yaparlar. Bazen melek bazen şeytan izlenimi yaratırlar. Zaman zaman yalan söyledikleri bir şekilde ortaya çıkar. Bu garip tavra maruz kalan kayınvalide durur mu? “Dengesizliğinden bıkkınlık geldi, bir günün diğerine uymuyor. Yalanların da cabası. Nasıl bir insansın anlamadım ki.” gibi cümlelerle gelinlerini yererler.

Yengeç: Sana da Bir Şey Söylenmiyor

Eşinin ailesine karşı sıcak davranan Yengeçler, baskıya uğradığı zaman işin rengi değişir. Kaynananın negatif tavırlarından ve sözlerinden incinirler. Belki eşlerinin annesiyle kavgaya tutuşmazlar ama alındıklarını hemen belli ederler. Kırgınlıklarını surat ifadelerine yansıtan Yengeçlerin alıngan bakışları kayınvalidenin gözünden kaçmaz. “Ne dedim ki kızım ben şimdi? Sana da bir şey söylenmiyor ayol.” diyerek Yengeçlerin gereksiz yere hassas olduğu vurgusunu yaparlar.

Aslan: Ne Yapacaksın Bu Kadar Kıyafeti?  

Alışveriş ve moda canavarı Aslanlar sık sık yeni kıyafetler için mağazaları aşındırır. Beğendikleri ürünler için kesenin ağzını sonuna kadar açarlar. Üzerlerinde genelde yeni giysiler görülür. Su gibi para harcamaları kayınvalidenin de gözünden kaçmaz. Gelinlerine tasarruf etmeyi öğütleyerek, “Ne yapacaksın bu kadar kıyafeti, fabrikatör eşi misin ki har vurup harman savuruyorsun?” sözleriyle Aslanları kızdırırlar.

Başak: Deterjan Kokusundan Evine Girilmiyor

Ev işini abartarak yapan Başakların evinde sık sık hummalı bir temizlik vardır. Neredeyse her gün dip köşeyi süpürür, silerler. Dolap arkalarını, banyoyu, mutfak tezgahlarını çamaşır suyuyla detaylıca dezenfekte ederler. Haliyle eve yoğun bir çamaşır suyu kokusu yayılır. Kaynanayı memnun etmek ne mümkündür. Bu sefer de aşırı titiz Başaklar, eşlerinin annesinden şu sözlerle fırça yer: “Deterjan kokusundan evine girilmiyor, bayıltacaksın milleti kokudan.”

Terazi: Hala Yemek Yapmayı Öğrenemedin

Evlilikte uyumlu bir eş olmalarına karşın, mutfak işleri konusunda pek hamarat değildir Teraziler. Mümkün olduğunca basit yemekler pişirir, akşam yemeğini sık sık dışarıdan söylerler. Nadiren yemek pişirdiklerinde bu konudaki acemilikleri ortaya çıkar. Yemekleri tadan kayınvalideler yılların tecrübesiyle ağır eleştirilerini sıralar. “Hala yemek yapmayı öğrenemedin, süslenmeye biraz ara ver de yemek nasıl pişirilirmiş gel sana öğreteyim.” gibi iğneleyici ifadelerde bulunurlar.

Akrep: Oğlumu Bana Karşı Dolduruyorsun

Akreplerin  kaynanalarıyla arası kötüyse soğuk savaşı tercih ederler. Kavga gürültüyle kendilerini geçimsiz biri olarak göstermek istemezler. Stratejik düşünür, imalarla kaynananın hatalı davranışlarını eşlerine anlatırlar. Durumu sezen kayınvalidelerse bu uyanık gelinlerine karşı sabır göstermek yerine açık kartlarını  oynarlar. Bir hışımla Akrep burçlarının karşısına çıkarak yumruklarını masaya vururlar. “Oğlumu bana karşı sinsi sinsi dolduruyorsun, anlamadım mı sanıyorsun!” diyerek meydan savaşının fitilini ateşlerler.

Yay: Kaçtır Geliyorum Evde Yoksun

Klasik ve evcimen bir yaşam tarzı Yaylara göre değildir. Dışarıda daha fazla zaman geçirir, uyumak ve dinlenmek dışında evde durmayı pek sevmezler. Evlendikten sonra bile sosyal hayatlarından kısmazlar. Bu yaşam tarzı geleneksel kayınvalidelerin hiç de hoşuna gitmez. Ne zaman ziyaret etmek isteseler gelinlerini evde bulamazlar. “Kaçtır geliyorum evde yoksun, bir evin olduğunu ne zaman hatırlarsın?” sözleriyle aradıklarında laf sokarlar.

Oğlak: Kariyer Yapmaktan Çocuk Yapamadın

İşkolik Oğlakların önceliğini hep iş yaşamları oluşturur. “Parasız hiçbir şey yapılmaz.” mantalitesiyle kariyerlerini oturtmadan evliliklerine yoğunlaşmazlar. Çocuk yapmayı duruma göre erteler, gerekirse hiç doğurmayabilirler. Kayınvalidelerse torun istediklerini zaman zaman dillendirir. En sonunda kızarak sitem ederler. “Kariyer yapmaktan çocuk yapamadın. Ne diye evlendin anlamıyorum ki.” cümlelerini zaman zaman gelinlerine mırıldanırlar.

Kova: El Kızı Gibisin, Pek Bir Soğuksun

El alem ne der kaygısı olmadan kafasına estiği gibi yaşar Kovalar. Evlilik yaşamlarına kendi doğrularına göre yön verirler. Ailelerle fazla görüşmeden, dışarıyla iletişime kapalı bir hayatı tercih ederler. Eşlerinin annesiyle bir araya gelmek zorunda kaldıklarında ise resmi ve mesafeli bir ilişki kurarlar. Bu durum kayınvalidelerin hiç de hoşuna gitmez. Gelinlerine ters ters bakarak, “El kızı gibisin, pek bir soğuksun.” derler.

Balık: Yine Hülyalara Dalmışsın

Dalgın Balıkların tavırları ruh hallerine göre değişir. Bazen hüzünlü bazen mutludurlar. Özellikle mutsuzken akılları bir karış havada izlenimi yaratırlar. Çok fazla hayal kurdukları için işlerini ağır aksak yapabilirler. Evlilik hayatlarında bu dalgın halleri gözden kaçmaz. Kayın valideleriyse Balıkların dalgın hallerini ciddi bir problem gibi dillendirir. “Yine hülyalara dalmışsın, geçen gün de ocaktaki yemeği yakmıştın. Ne düşünüyorsun kim bilir.” gibi yorumlarla eleştirirler gelinlerini.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir