Kavga Etmeden Kazanmanın Yolları Hangi Burçlardan Geçiyor?

Herkesin kanında vardır kazanma hırsı. Kimileri bileğine güvenir, kimileri aklın yolunu seçer. Arkasına bakmadan çekip gidenler de var tabii, inat edip bir adım geri gitmeyenler de. Ya siz? İçinde bulunduğunuz tartışma ortamında nasıl tepki verirsiniz? Kolay yoldan üste çıkmayı mı denersiniz, doğru bildiklerinizi sonuna kadar savunmayı mı? İstediğinize ulaşmak için kavga mı edersiniz, intikamınızı alacağınız uygun zamanı mı beklersiniz? Peki en doğru yöntemin hangi burçtan geçtiğinizi tahmin edebilir misiniz?

Doğu kültüründe bir söz vardır: Kabullen, davayı kazanmış olursun. Budistler de aslında aynı kanıdalar. Bunu “direnci kırmak için kabullen” sözüyle açıklamışlar. Bir kişiyle herhangi bir sebepten dolayı kavga ettiğinizi düşünün. Size bağırıyor, çağırıyor, sinirlerine hakim olamadığı için küfürler savuruyor. Yani algısı kapalı bir şekilde hareket ediyor. Belki onu biraz daha kışkırtmanızı bekliyor. Fakat bu tuzağa düşmeyin, karşınızdakinin bir duvardan farksız olduğunu düşünün. Ne söylerseniz tekrar çarparak size gelecek, belki haklıyken haksız konuma düşürecek. Şöyle demiş biri: Bağıran kişiye cevap vermek, boğulan kişiye kürekle vurmakla aynı şeydir. O zaten kendi ipini kendi elleriyle çekiyor, keskin sirke her zaman küpüne zarar veriyor.

Size sadece sakin sakin beklemek, sabredip kendinizi dizginlemek, soğukkanlılığınızı korumak ve durumu kabullenmek düşüyor. Karşınızdaki insan zaten suçlu hissettiği için bu kadar aşırı tepki veriyor. Hatalarını gördüğü için üstünü çamurla sıvamaya çalışıyor. Fakat kazanmanın, haklı çıkmanın yolu ona aynı şekilde karşılık vermekten değil, tüm dinginliğiyle kendini kontrol altında tutmayı başarabilen Boğalardan; empati yeteneği yüksek, merhametli Yengeçlerden; ara bulucu, barışçıl Terazilerden ve hoşgörülü, naif Balıklardan geçiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.