Kadın Film Karakterlerinden Hangisi Burcunun Stilinde?

Moda ve film ilişkisi her daim incelenen bir konudur. Moda mı filmlerden filmler mi modadan ilham alır çoğu zaman birbirine karıştırılır. Fakat bu güne kadar vazgeçilmez olan bir tek şey stiliyle ünlü filmlerin kadın karakterleridir. Listelerde genellikle eski ve dönemsel filmleri görürüz. Bu konu ile alakalı Audrey Hepburn’den Diane Keaton’a, Cate Blanchett’ten Gwyneth Paltrow’a birçok stil incelendi durdu. Şimdi sıra bizde, fakat tek bir farkla. Stiliyle ünlü kadın karakterleri burçlara göre ayırdık. Bakalım senin burcunun özellikleri ile seçtiğimiz karakter gerçekte ne kadar uyuşuyor.

Koç Burcu Çift Karakterli

Koç burcunun çift karakterli olmasına imkân yok, o olsa olsa İkizler burcu kadınıdır dediğinizi duyar gibiyiz. Fakat bu sefer seçtiğimiz her iki karakterin stili de Koç burcu kadınından derin izler taşıyor. Bahsettiğimiz karakterler birbirlerinden ölesiye farklı olsalar da onları buluşturan nokta maskülen ve rahat giyimin harmanlanması. “Alacakaranlık” filminin başrolü olan “Bella Swan” karakterinin deri ceket aşkı ile spor ayakkabı ve rahat tarzı tamamıyla Koç burcu kadınının hareketli yapısını engellemeyecek türden. Üstüne bir de “Ucuz Roman”ın kendinden emin ve cesur karakteri “Mia Wallace”ının vazgeçemediği pantolon ve uzun beyaz gömlek ikilisini de hesaba katarsak, Koç burcu bu stile kayıtsız kalamaz dedik. Ne dersiniz?

Carol ile Boğa Burcu Kadını

Kaliteye verdiği ya da vereceği paraya asla acımayan bir Boğa burcu kadınının aklını başından almak için kaşmir palto, bıçak gibi kesilmiş kadife, ipek şantuk ya da yün kumaştan tasarlanmış elbiseler yeterlidir. Cate Blanchett’in canlandırdığı “Carol” karakteri her ne kadar bir döneme hitap ediyor olsa da Boğa burcu kadını bunu dikkate almaz ve kusursuz işçilikteki jilet gibi tasarımları giyen karakterin tüm dolabını kendine uyarlayabilir. Üstelik bu stil modası asla geçmeyecek bir stil olduğundan da maddiyata önem veren Boğa kadınını kalbinden vurur. Çok para harcasa bile uzun yıllar kullanabileceği evladiyelik parçalar olduğu bildiği için derin bir nefes alır.

Annie Hall ile İkizler Burcu Kadını

İkizler burcu kadını unisex giyinmeye bayılır ve sonuç olarak androjen giyim tarzını rahatlıkla kendine uyarlar. Erkek aksesuarları ve erkek kazakları onun için vazgeçilmezdir. Peki bu kadar erkek giyimine yakın olan bir sinema karakteri kim olabilir ne dersiniz? Sinema dünyası ile yakından ve biraz da uzun zamandır ilgilenen hatta azıcık kült film kültürü olanların bu soruya “Annie Hall” cevabını verdiğini biliyoruz. Yelekler, yüksel bel pantolonlar, kravatlar ve şapkalar. Hepsi Diane Keaton’ın canlandırdığı karakterin dolabının bir parçasıydı. 41 yıl önce bu stili hayatımıza sokan Woody Allen bile bu kadar takip ve taklit edileceğini düşünmemiştir. Eh, unisex giyinmeye bayılan ve değişime her zaman açık olan İkizler burcu kadınının, hali hazırda böyle muhteşem bir stil varken buna kayıtsız kalmasını istemedik.

Holly Golightly ile Yengeç Burcu Kadını

Gelmiş geçmiş en ikonik kıyafetlerin yer aldığı, moda dünyasına altın harflerle kazınan siyah küçük elbisenin içinde bulunduğu, kocaman şapkalar, uzun eldivenler, trençkot ve gözlüklerin cirit attığı bir filmin içinden çıkan ve buram buram retro ve vintage kokan bir karakter kime uygun olur dersiniz? Tabii ki muhteşem Yengeç burcu kadınına. Audrey Hepburn’un canlandırdığı Holly karakterinin gardırobu 60’lı yılların tarzını layığı ile yansıtıyor. Hem klasik hem de feminen olmayı başarabilen geleneksel Yengeç burcu kadını için bir döneme hitap eden dönemsel bir film yerine tüm zamanlara hitap eden bir stili seçtik.

Margot ile Aslan Burcu Kadını

Gösterişin sözlük anlamı olan Aslan burcunun dolabında olmazsa olmazlardan biri kesinlikle ihtişamlı kürklerdir. Kürk denince ise moda dünyasında ilk akla gelen marka kesinlikle Fendi’dir. Peki, ya en ikonik çanta desek? Onun cevabı ise Hermes Birkin olur. Hem Fendi kürk hem de Hermes çantası olacak ve bunları umursamaz ve ulaşılmaz biçimde taşıyacak bir karakter ararsak kiminle karşılaşacağımız çok açık. Wes Anderson’un muhteşem filmi The Royal Tenenbaums’daki Gwyneth Paltrow’un can verdiği Margot. Kürk mantosu, bob model kesim saçları, loaferları ve Hermes’i ile Aslan kadınının etkileyici tarzını fazlasıyla yansıtıyor.

Jasmine ile Başak Burcu Kadını

Başak burcu kadının karakterindeki titizlik ile detaycılık aslında stilini belirleyen en önemli iki faktör. O her zaman kusursuz bir görünüm benimsemeye çalışır. Hata yapma olasılığı neredeyse imkânsızıdır. Hatta onun için minimal tarzı benimsediği ve hep aynı tonlardaki renkleri tercih ettiği bile düşünülür. Aslında bu düşünceler yanlıştır. Başak kadını kendini iyi tanır. Uyumlu ve az aksesuarla daha rahat ve alçakgönüllü olacağını bildiği için bu seçimi yapar. Biz de böyle ince düşünceli Başak kadınına bilindik filmlerden ve karakterler bir stili seçmek yerine “Blue Jasmine” filminde Cate Blanchett’in canlandırdığı Jasmine karakterinin tarzını öneriyoruz. Sade ama uyumlu, pahalı ama gösterişsiz seçimler. Siz karakteri burç ile özdeşleştirmeyin sadece stiline odaklanın. İşte o noktada Başak burcu kadınının ne kadar şık olduğunu göreceksiniz.

Adaline ile Terazi Burcu Kadını

Derli toplu giyim ve kusursuz bir görünüm! Tüm bu kelimeler Terazi burcu kadının stili için söylenecek kelimeler. Her dönemden kendi için mükemmel çizgiyi kolaylıkla yakalayabilecek tek burç olması da cabası… İşte tam da bu nedenle Blake Lively’nin “Age of Adaline” filminde canlandırdığı Adaline karakterinin 40’lı yıllardan bugüne kadar dek kusursuz fiziğine uyacak mükemmel çizgideki tarzı kesinlikle Terazi kadını için biçilmiş kaftan.

Elvira Hancock ile Akrep Burcu Kadını

Seksi ve gizemli Akrep burcu kadını için, Scarface filmindeki derin dekolteleri ile ünlü Tony Montana’nın sevgilisi Elvira Hancock’ın dolabından daha iyi bir stil olamazdı. Michelle Pheiffer, Elvira karakterine hem şuh hem de gizemli bir havayı öyle bir vermiş ki nerdeyse karakter Akrep burcu için yazılmıştır diye düşünmemize sebep oluyor. Özellikle incecik askılı derin dekolteli ve yırtmaçlı elbiseleri ile seksiliğini vurgularken, ceket elbisesi ve beyaz yırtmaçlı döpiyesi ile gizemli havayı layığı ile beyaz perdeye yansıtmış. Özellikle de nar çiçeği boyundan bağlamalı yırtmaçlı elbisesi ile hiçbir değişiklik yapılmadan doğrudan Akrep burcu kadınının dolabına ışınlanabilir.

Greta ile Yay Burcu Kadını

Genelde etnik kıyafetler ile andığımız Yay burcu kadınına bu sefer farklı tarafından bakacağız. Rahatlık üzerine kurduğu giyim tarzını ortaya çıkaran ama rahat olduğu kadar da hoş görünen bir stil ile. “Begin Again” filminde Greta karakterine hayat veren Kiera Knightly her filmindeki kostümleri ile adından bol bol söz ettiriyor. Greta rolü ile de bol ve paçaları kıvrılmış pantolonu ve kısa bluzları ile feminen olmayan ama casual bir şıklık yaratıyor. Rahatına düşkün Yay burcu kadını için mükemmel bir tarz.

Miranda Priestly ile Oğlak Burcu Kadını

Disiplinli, ağırbaşlı ve işkolik Oğlak burcu kadını için muazzam bir stil aranıyorsa sinema dünyasında tek bir isim var demektir. O da Miranda Priestly! Nam-ı diğer “Şeytan Marka Giyer” filminin şeytanı, gerçek hayata moda dünyasının tek hakimi Anna Wintour’un canlandırıldığı bir karakter. Moda dünyasından birinin canlandırıldığı bir karakter olup da şık olmaması mümkün olamazdı tabii ki. Merly Streep’in canlandırdığı Miranda tıpkı gerçeği gibi planlı, profesyonel ve çalışkan bir karaktere rafine bir zevkle yaratılmış bir tarz ile hayat veriyor. Fazla söze gerek yok, zaten görseller yeterince açık. Stili ile mükemmeli yaratmak isteyen Oğlak burcu kadınları Anna Wintour’un dolabını ya da Miranda’yı örnek alabilirler.

Edie Sedgwick ile Kova Burcu Kadını  

Uzun yıllardan beri moda ikonu olarak kabul edilen ve Andy Warhol’un ilham kaynağı olarak bilinen Edie Sedgwick, kürkleri, leopar platoları ile aslında Aslan burcu kadınına daha yakın olarak görünse de desenleri ve çizgileri karıştırma cesaretini sıra dışı Kova burcu kadınından aldığı kesin. Sienna Miller’ın canlandırdığı Edie karakteri siyah taytları, parlak bluz altına giydiği siyah mayosu, birbirinden farklı şapkaları ile farkını ortaya koyuyor. Kova kadınları Edie’nin stilinden ilham alarak rahatlıkla dolaplarını düzenleyebilirler.

Vivian ile Balık Burcu Kadını 

Julia Roberts’ın filmin birinci ve ikinci yarısında iki ayrı dolabı var desek yanlış olmaz. İlk dolabı ile Balık kadının yanından bile geçemeyeceği kadar mini elbiseleri, dekolteleri ve diz üzeri çizmeleri ile seksi bir kadın imajı çizerken, imaj değiştirdiğinde birden yüksek belli şort ceket takımlar, zarif eldiven ve şapkalar, puantiyeli elbiseleri ile romantik bir havaya bürünüyor. Evet, “Özel Bir Kadın” filmindeki “Vivian” karakterinden bahsediyoruz. Vivian’ın naif ve romantik tarafı tüm Balık kadınlarının idolü olabilir.

Tüm görseller Pinterest sitesinden alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.