“Kadın” Dizisindeki Baş Karakterlerin Burçları!

Gözleri yaşlı bir annenin, kötücül enerjilerle ve kader oyunlarıyla verdiği mücadele merkezinde seyreden dizi; aynı isimli Japon yapımı “Kadın” dizisinden uyarlamadır. Bahar biraz doğrulur tekrar yamulur, şimdilik hayatta kalmayı başarsa da başını ne zaman duman alır merak konusu olmayı sürdürür. Baharın hayatına dahil olan, pencereden bakan, yolu kesişen insanların yan hikayeleri oluşturduğu Kadın, düşsel bir aşkla başlayan ve halen hayalet bir sevgiliyle devam eden hikayesinde Balık temasına vurgu yapıyor!

Bahar Çeşmeli, Özge Özpirinçci

Küçük yaşta annesi; babasının zulmüne dayanamadığı için evi terketmiş, küçük Baharı da ismini eşinin aşkından aldığı için nefretle ardında bırakıp kaçmış. Babasıyla büyüyen Bahar belli ki yaşamı boyunca sevgiye hasret kalmış ve mutlu bir ailenin özlemiyle yanmış. Küçük yaşta ismi yüzünden annesinin nefretini kazanması, iradesi dışında ailesiz kalmasıyla tam bir kader kurbanı olan Bahar, başına gelenlerle Balık izleri taşır. Gerçekten masallara konu olacak bir tanışmayla hayatına giren Sarp’a delice aşık olur ve çok geçmeden bu düşsel birliktelik evlilikle taçlanır. İki de çocukları olur çiftin ancak Sarp çok geçmeden başına gelen bir kaza sonucu denize düşerek hayatını kaybeder! Özge, Sarpın varlığını ne yaşantısından kaldırır ne kalbinden çıkarır! Her akşam muhakkak fotoğrafıyla konuşur, aşkını da derdini de onunla paylaşır. Dünyadan artık göçen birinin hayaletiyle bu denli aşk yaşamak da yine Balık’a yakışır. İki çocuğuyla biçare kalan, bir yandan yoksulluk, bir yandan hastalık, bir yandan kötü kardeş oyunlarıyla mücadele etmek zorunda kalan Bahar, çocuklarına olan derin bağları, şefkatli sıcacık yuvasıyla Yengeç, mücadeleyi bir an olsun bırakmayan, hızla her işe yetişen, bir şekilde hayatta ve mutlu kalmayı başaran tavrıyla Koç’tur.

Sarp Çeşmeli, Caner Cindoruk

Dizinin geçmiş hatırlatmalarında kendini gösteren, günümüz dünyasında fotoğrafıyla birçok insandan daha çok yer kaplayan ve değer gören Sarp, macera tutkusu, rahat tavırları, cesur kimliğiyle Yay özellikleri gösterir. Sarp dünyanın her köşesinden müzik albümleri toplamaya, fotoğraf çekmeye bayılır, dağcılığa ise tutkundur. Öyle ki karısı hamileyken onu bırakıp dağlara çıkar. Hayatını kaybetmesinin ardından ailesine ve iki çocuğuna bakmak için hiçbir güvence de bırakamaz Sarp, zira geleceğe yatırım yapmamış, ailesinin yaşamsal ihtiyaçlarını önceden planlayamamıştır. Biraz da Yay sorumsuzluğu var desek abartmış olmayız.  Aşık oluşu da bir anda, kısacık bir vapur yolculuğu sırasında tam da Yay’a yakışacak bir acelecilikte gerçekleşir. Yay ansızın vurulur, aşk girdabında en erken o savrulur! Duyguları tez alevlenip, durulmaya müsaittir. Ama sarp romantizmiyle, şehrin kalabalığına rağmen yaşamayı ve yaşatmayı başardığı masalsı aşkıyla Balık özellikleri de gösterir.  Aslında Sarp’ın diziye konu hikâyede bu kadar önemli olmasının sebebi Bahar’dır. Bahar öyle idealize etmiş, tanrılaştırmış, tutkuyla bağlanmıştır ki Sarp’a hayaleti dahi başrol olmasına yeter.

Hatice Sarıkaya, Bennu Yıldırımlar   

Bahar’ın babası, yani Hatice Sarıkaya’nın eski eşi, detaylarını pek bilmesek de karısını sevmeyen, onu aldatan, eşine zulmeden belli ki ailede geçimi bozan, uyumsuz bir insandı. Kızına eski sevgilisinin ismini koyacak kadar da cüretkardı. Belki de eski aşkından asla vazgeçemeyip, Hatice’yi hiç sevmedi. Hatice’nin yaşadığı bu travmatik evlilik onda derin yaralar açmış olacak ki kendi kızından dahi nefret eden bir hale gelmesine yol açmış. Hatice karakteri hikâyenin bize sunduğu kadarıyla duble Akrep özellikleri gösterir. Aradan yıllar geçip başka bir aile kurmasına, yeni ailesinde mutsuz olmak için hiçbir sebep olmamasına, evlat sevgisini pekâlâ da yeniden tatmış olmasına rağmen, güttüğü kininden vazgeçmemiş, Bahar’a olan nefreti bir an olsun hafiflememiştir. Bir kızına bu denli öfkeliyken, öbür kızına saplantı derecesinde bir tutkuyla bağlı olması da yine Akrep olduğunu ispatlar niteliktedir. Yeni evliliğinden olan kızı ne yaparsa yapsın ona olan sevgisi bir dirhem azalmış, iradi olarak yaptığı tüm kötülükleriyle birlikte Şirin’i kabul ederken, Bahar’ın kendi dışında gelişen hayatına bir türlü ısınamaz!

Şirin Sarıkaya, Seray Kaya

Saplantılı bir aşık, takıntılı bir düşman, aşırı kıskanç bir kardeş, psikolojik problemleri olan, kötülükten beslenen bir yaşayan Şirin! Baharın üvey kardeşi, Hatice’nin yeni hayatından, mutlu evliliğinden olma kızı Şirin; yaptığı resimlerdeki yaratıcı ruh, kendine yarattığı kötücül aynı zamanda tümüyle hayali ve yalanlarla dolu dünyayla, kötücül bir Balık! Balık nasıl ki yaşayan en bilge kişi, dünyayı düşler diyarına çevirecek gücü yüreğinde taşıyan merhametler merhametlisi olabilirse aynı yaratım gücüyle bir o kadar karanlık bir dünya kurabilir. Tabi şirinin bu denli derin bir saplantıyla, temelsiz bir intikamın peşinden koşuşu gücünün neredeyse tümünü Akrep’ten alır! şirin ne olursa olsun kardeşini ezip geçmeye, büyük aşk yaşadığı eşini elinden alıp çocuklarını bir an olsun düşünmemeye kararlılıktadır. Bu ısrarının sebebini henüz bilenimiz yok! Ailesinde sevgiyle büyümüş, belli ki bir dediği iki edilmemiş, kardeşinden de bildiğimiz hiçbir kötülük görmemiş olan Şirin, tümüyle hayali bir dünyanın içinde kötü olmayı tercih etmiştir.

Enver Sarıkaya, Şerif Erol

Neredeyse kötülükten kuyruğu uzamış, tırnakları sivrilmiş, dişleri bilenmiş bir ailenin içinde nur topu gibi bir babadır Enver! Diğerlerinin aksine Bahar ile hiçbir akrabalığı olmamasına karşın onu koruyan, önemseyen, iyiliğini isteyen tek insandır hane halkı içinde. Enver huzurlu, erdemli ve sakin yapısıyla ailesini koruyan, onlara kol kanat geren, kendi torunları olmamasına rağmen üvey kızının çocuklarına dedelik eden merhametli bir Yengeç’tir! Herkesi sevmeye yetecek kadar geniş bir yüreği ve sakin bir mizacı vardır Enver’in. Olaylar fazlaca üstüne geldiğinde, hikâyenin altından beklenmedik sürprizler çıkıp mutluluğunda tümüyle tehlike arz edince, Enver’de kimi zaman Balık özelliği gösterir, kafasını kuma gömüp tüm olan bitenin uzağında, kendi sakin dünyasını koruyup orada yaşamak ister ama iki burcun da merhamet duygusu buna izin vermez. Bir yandan hakkaniyetli davranmak isterken, bir yandan huzurum kaçmasın, eşim kırılmasın, kızım üzülmesin tavrıyla ve huzurlu yapısıyla Terazi’den de esinler sunar Enver!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.