Jüpiter El Verdi, Insight Mars’a İndi!

İnsanlık, günden güne ilerleyen teknoloji ile uzayın sınırlarını zorlamaya, daha önce kimsenin gitmediği yerlere ayak basmak için çabalamaya devam ediyor. Henüz “selam uzaylı biz dostuz” diyebileceğimiz bir yaşam formuyla karşılaşmamış olsak da güneş sistemimizde en azından mikroskobik boyutlarda yaşam izi bulmak bilim adamlarının en büyük arzusu. Belki biz göremeyeceğiz ama büyük bir ihtimalle torunlarımız ilerde başka gezegenlerdeki kolonilerde yaşamlarını sürdürecekler.

Kızıl gezegen Mars’ı bu kolonizasyon sürecinin ilk hedefi olarak gözüne kestiren NASA, 1970’lerden beridir Mars’ı her yönüyle incelemeleri için birçok araç gönderip duruyor. Bu uzun listeye son olarak dün Türkiye saatiyle 22.55’te Mars toprağına kazasız belasız iniş yapıp NASA ekibinin rahat bir nefes almasını sağlayan InSight adındaki keşif aracı eklendi. 6 senelik bir aradan sonra NASA’nın Mars yüzeyine ilk indirdiği araç olan Insight, gezegenin yüzeyini ve sondaj özelliği ile yeraltı yapısı inceleyerek, dünyaya veri yollayacak.

Gelelim işin astrolojik tarafına…

Astroloji ile ilgilenen herkesin bildiği gibi, büyük düşünmenin, keşiflerin, sınırları genişletmenin gezegeni olan Jüpiter, Kasım ayının başlarında yine ufkunu ve sınırlarını genişletmeyi seven, kaşiflerin burcu olan Yay’a geçti. Bu durumda, zaten dünyanın seyrini değiştirecek ve insanlığa yeni umutlar aşılayacak gelişmelerin ortaya çıkması pek de sürpriz sayılmazdı.

Dün itibariyle, “her zaman daha ileriye, daha ötesine” geçmeyi isteyen Yay burcunda muhteşem bir kavuşum açısına imza atan Güneş ve Jüpiter insanlığın hayallerini gerçeğe dönüştürmesi ve sınırlarını aşması için adeta el ele verdi. Insight da bu sayede 6 aylık yolcuğunu sorunsuz bir şekilde tamamlayarak keşiflerine başlamak üzere Mars’a ayak bastı.

Bir sene boyunca Yay burcunda kalacak olan Jüpiter’in, InSight’a çalışmalarında ivme kazandıracağı ve şans getireceği kesin. Belki de bu sayede uzay araştırmalarının ve insanlığını geleceğini değiştirecek gelişmelere tanık olacağız. Ne de olsa işin içinde temas ettiği her alanda şans ve yeni fırsatlar getirecek Jüpiter var. Özetle, InSight, Jüpiter’in kapı gibi desteğini arkasına aldı diyebiliriz.

Sen de Jüpiter Yay Transiti’nin sana hangi alanlarda şans getireceğini öğrenmek istiyorsan, hemen Moyra uygulamasını indir!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.