Japon Mutfağının Hangi Lezzeti Sana Göre?

Japon kültürünün kendini en belirginin şekilde hissettirdiği alanlardan biri de şüphesiz Japon mutfağı. Damağa olduğu kadar göze de hitap eden Japon yemekleri; sunumu, biçimi, renk ve dokusuyla da oldukça cezbedici. Bir ada ülkesi olması nedeniyle de deniz mahsullerinin hemen her türlüsüne bolca görmek mümkün. Kendine özgü sayısız yemeğiyle bu zengin mutfakta seçim yapmak oldukça zor. Peki senin damak tadına uyan Japon lezzeti hangisi? Burcuna göre sana en uygun Japon yemeğini senin için seçtik.

Koç –  Yakitori, Yakiniku, Yakizakana

Acı ve baharat seven, ızgaranın her türüne bayılan Koçlara, Yakitori, Yakiniku, Yakizakana üçlüsünü öneriyoruz. Japonca “yaki” pişirmek – yakmak anlamına geliyor. Yakitori, yakiniku, yakizakana ise farklı et türlerinin Japon usulü ızgara edilmiş hali. Tavuk etinden yapılanı yakitori; bildiğimiz tavuk şişe benziyor ve isteğe göre tatlı veya tuzlu soslarla servis ediliyor. Yakiniku ise kırmızı etten yapılıyor; tare sosu, teriyaki sos ve soya sosu gibi sosları ve ızgara sebzeler eşliğinde sunuluyor. Çoğunlukla da kendin pişir restoranlarında bulunuyor. Balık ile yapılanı ise yakizakana adını alıyor. Ağırlıkla evlerde yapılan bu lezzet mevsimine göre çeşitli balıklarla yapılabiliyor ve rendelenmiş daikonla (Japon turpu) birlikte tüketiliyor.

Boğa – Udon

Hazırlanması çok zor olmayan yemekleri seven ancak lezzete de çok önem veren Boğalara önerimiz Udon. Buğday unundan yapılan bir tür Japon eriştesi olan Udon mevsime göre sıcak veya soğuk çorba içinde tüketiliyor. Bu çorbanın suyu isteğe göre acılı ya da acısız olabiliyor. Geleneksel olarak kakejiru adı verilen hafif bir et suyu ile tüketiliyor. Üzerinde tofu, ince kıyılmış yeşil soğan, karides, balık keki gibi çeşitli malzemeler eklenerek servis ediyor. Üzerindeki malzemeler ve soya sosu bölgelere göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin; Doğu Japonya’da koyu renk soya sosu, batı Japonya’da ise açık renk soya sosu kullanılarak yapılıyor.

İkizler – Okonomiyaki

Değişik yiyecekler denemeye meyilli olan İkizler burcuna önereceğimiz Japon yemeği Okonomiyaki.  Gözleme ile pizza arası bir yiyecek olarak tanımlayabileceğimiz okonomiyaki, saca benzer bir plaka üzerinde pişiriliyor. Pek çok farklı şekilde yapılıyor ancak en ünlü olanları Kansai ve Hiroşima bölgelerinde yapılanlar. Kansai bölgesinde malzemeler ve hamur karıştırılarak hazırlanıyor, Hiroşima’da ise önce hamur pişiriliyor ardından diğer malzemeler nodle ile birlikte bu hamurun üzerine ekleniyor. Lahana, karides ve çeşitli sebzeler okonomiyaki içinde en sık tercih edilenler. Üzerine ise çeşitli soslar eklenebiliyor.

Yengeç – Dango

Midesine düşkün, yemek yiyerek rahatlayan Yengeç burcuna önerimiz Dango. Dango, aslında bir ana yemekten ziyade pirinç unu, su ve şekerle yapılan bir tür Japon tatlısı. Bu üç malzemenin bileşiminden yapılan pirinç toplarının tahta çubuklara dizilmesi ile oluşan tatlı, bir şişte 3 ila 5 dango topu olacak şekilde ve üzerine çeşitli soslar dökülerek servis ediliyor. Dangonun en önemli eşlikçisi ise yeşil çay. Tatlı yıl boyunca sevilerek tüketilmesinin yanı sıra geleneksel olarak mevsimlere göre farklı çeşitleri de yeniliyor.

Aslan – Wagyu Eti

Tam bir et sever olan, iştahlı Aslanlara, Wagyu’yu öneriyoruz. Wagyu eti, Japon ineği olarak da bilinen bir sığırdan elde ediliyor. Dana etine kıyasla daha lezzetli olduğu sıkça vurgulanan wagyu, lezzetini hayvanın yetiştirilme tarzından alıyor. Fiyatı ise dünyadaki diğer sığır etlerine kıyasla daha pahalı olan bu et ağırlıkla tava ve ızgarada pişiriliyor. Hayvanın yetiştiği bölgelere göre ise Kobe, Tajima, Hida, Tottori, Okayama, Shimane, Kochi ve Kumomotogibi isimler alıyor. Bunlardan ünlü Kobe bifteğini duyduğunu tahmin ediyoruz.

Başak – Miso Çorbası

Yemek konusunda son derece titiz olan, sağlığına özen gösteren Başaklara önereceğimiz yemek Miso. Japon mutfağı denilince akla ilk gelenlerden biri de Miso çorbası. Soya fasulyesi, tuz, tahıl ve ko-ji adı verilen bir tür mantarın fermente edilmesiyle elde edilen bir macundan yapılan çorba, hafif olmasının yanı sıra oldukça tuzlu. Ancak kullanılan malzemeler ve fermantasyon yöntemine bağlı olarak tadı farklılık gösterebiliyor. Miso çorbası içerisine tofu, ince kıyılmış yeşil soğan, wakame (bir tür deniz yosunu) gibi malzemeler ilave edilerek servis ediliyor.

Terazi – Yokan

Tatlıya olan düşkünlüğü dillere destan Terazilere, geleneksel bir Japon tatlısı olan Yokan’ı önermemiz şaşırtıcı olmayacaktır sanırız. Yokan, kırmızı azuki fasulyesi, agar ve şekerden oluşan jöle formunda bir tatlı. Dikdörtgen bloklar şeklinde hazırlanıyor ve servis edilmeden hemen önce dilimlenerek tüketilen tatlının neri yokan ve mizu yokan olmak üzere iki farklı çeşidi bulunuyor. Mizu yokan normalden fazla su içeriyor ve çoğunlukla sıcak yaz aylarında soğutularak tüketimi tercih ediliyor.

Akrep – Sashimi

Denizden babam çıksa yerim diyecek kadar deniz ürünlerine düşkün olan Akreplere önerimiz Sashimi. Sashimi genellikle deniz mahsullü olan çiğ etin ince ince dilimlenmesiyle yapılan bir tür yemek. Bazı deniz mahsullerinin servisten önce kısa süre pişirildiği ya da yalnızca mühürlendiği de oluyor. Çoğunlukla daikon (Japon turpu), yeşillik, wasabi, soya sosu ve gari (zencefil turşusu) ile servis edilen sashimi, tek başına başlangıç olarak ya da pilav ve miso çorbasıyla birlikte ana yemek şeklinde Japon sofralarında kendine yer buluyor.

Yay – Shabu Shabu

Egzotik tatlara ve dünya mutfağına büyük ilgisi olan Yaylara, Shabu Shabu adlı geleneksel bir tür tencere yemeğini öneriyoruz. Shabu shabu ince ince dilimlenmiş et ve sebzelerin suda kaynatılmasıyla yapılıyor. Bu yemeğin en dikkat çekici yanı ise et ve sebzelerin önceden hazırlanarak yemek esnasında masada pişirilmesi. Bunun için masaya içinde su kaynayan geniş bir tencere konuluyor. Et ve sebze parçaları bu kaynayan suya 10 ila 15 saniye batırılarak pişiriliyor ve soslarla birlikte tüketiliyor.

Oğlak- Tempura

İştahlarıyla tanınmayan ancak yemekte kaliteye çok önem veren Oğlaklara önerimiz Japon mutfağının en ünlü yemeklerinden Tempura. Dövülmüş deniz mahsulleri veya sebzelerin özel bir karışıma bulandıktan sonra derin yağda kızartılmasıyla yapılan tempura, aslında Portekiz asıllı bir Japon yemeği. Hemen her sebze ve demiz mahsulünden tempura yapılabilmekle birlikte en ünlü olanı karides ile yapılanı. Sıcak olarak tüketilen yemek, çoğunlukla daikonla birlikte servis diliyor ve yaygın olarak tensuyu ile birlikte tüketiliyor.

Kova –  Takoyaki

Yemek konusunda ayrım yapmayan ve hiçbir şeyi yenilmeyecek kadar garip bulmayan Kova’lar için Takoyaki biçilmiş bir kaftan! Unlu bir bulamacın içine doğranmış ahtapot, gari, tempura parçaları, yeşil soğan gibi malzemelerin yerleştirilmesinden oluşan takoyaki, tüm bunların özel kalıplı bir tavada çevirilerek top haline getirilmesiyle yapılan bir atıştırmalık. Sokak yiyeceği şeklinde sıkça tüketilen takoyaki, isteğe bağlı olarak takoyaki sosu, mayonez ve katsuobushi (kurutulmuş balık derisi) serpilerek servis ediliyor.

Balık – Manju

Yemek konusunda farklı deneyimlere açık ve kendisini iyi hissettiren her şeyi yiyen Balıklar, Manju’yu tam damak tatlarına göre bulabilirler. Japon mutfağında yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip olan manju, un, kırmızı fasülye ve pirinç unundan yapılan bir tatlı. Bu geleneksel tatlının matcha, mizu, Jumanku gibi farklı çeşitleri var. Çeşitliliğin nedeni ise manjunun içeriğindeki malzemeler. Örneğin; mizu manju su ile yapılırken, matcha manju yeşil çay ile yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.