Issız Bir Adaya Düşen Yayların İşini Görecek Eşyalar

Herkesin ilginç hayaller kurduğu olmuştur. Mesela “Issız bir adaya düştüğünde yanında kimleri götürmek istersin?” sorusunun yanıtı kafada bazen canlandırılır. Her ne kadar yanımızda birini götürsek de bir süre sonra sıkılmak ve kurtarılmayı beklemeye başlamak kaçınılmazdır. Bu çaresiz zaman diliminde oyalanacak birtakım eşyalara ihtiyaç duyulur. Maceracı Yay burcu da bu atmosfer başta heyecan verici bulup zamanla bunalacak burçlardan biridir. Şayet aşağıdaki eşyalar ellerinin altında olursa hem kafayı sıyırmaz hem de onları kurtaracak gemiyi beklerken zaman doldurmuş olurlar.

Çakı

Günlük hayatta yanlarında taşımasa da çakı ıssız bir adada çok işlerine yarayacaktır. Ne de olsa çakıyla yapacakları bir ton iş olacaktır. Öncelikle barınma ihtiyaçlarını karşılamaları gerekmektedir. Ağaçlardan toplayacakları malzemeyle kendilerine bir baraka yapacaklardır. Bunun için kesme-oyma işlerini keskin çakılarıyla sağlayabilir, etraflarını saracak kumaşlarını rahatça kesebilirler. Beslenmeleri için gerekli besinlerin tamamını çıplak elle hazırlamaları mümkün değildir. Ağaçlardan toplayacakları Hindistan cevizlerini kesip doğramayı bu aletle yapabilirler. Diğer meyveleri de soyup daha kolay bir şekilde tüketirler. Tuttukları balıkları kesip güzelce temizleyebilirler. Sadece bunlar mı? Çakı aynı zamanda bir savunma aracıdır. Vahşi doğada onlara zarar verebilecek canlılara karşı kendilerini çakıyla koruyabilirler.

Radyo

Her ne kadar radyolar elektrik gerektiren akıllı telefonlar bünyesinde kullanılsa da güneş enerjisiyle beslenen piller sayesinde radyo dinleme imkânı bulabilirler. Frekanslar yoluyla da olsa başka insanların sesini duymak izole olmuş bir insana iyi gelecektir. Yalnızlığı sevdiğini iddia edenler bile toplum halinde yaşamaya ihtiyaç duyarlar. Radyoda hikayeler anlatan, müzik çalan, yanındakiyle sohbet eden bir Dj’in sesini duymak bu atmosferde moral verici olabilir. Çalınan müzikleri değiştirme imkânı olduğu için farklı frekanslarda gezinip, zevklerine hitap eden parçaları çalabilirler. Ayrıca radyo aracılığıyla dünyada olup bitenleri bir nebze takip etmiş olurlar.

Bisiklet

Sosyal olarak oldukça aktif olan Yayların sınırlı bir alana tıkılıp kalması kolay değildir. En azından ada içerisinde dolaşmalarını sağlayacak bir bisiklet fena olmaz. Günlük yaşamlarında bisiklet turları yapmayı sevdikleri için doğada bu aracı kullanmak onlar için bir nimet gibi olacaktır. Pedalı her çevirdiklerinde kendilerini daha özgür hissedeceklerdir. Ortama bir de kendileri gibi kazara düşen bir Robinson olursa bisiklet turu daha da keyifli bir aktiviteye dönüşecektir. Yakıt ihtiyacı olmayan bu aracı uzun süre kullanmaları mümkün olacaktır. Bisiklet sayesinde belki adanın diğer taraflarını gezerken gemiler veya uçaklar tarafından fark edilmeleri de mümkün olacaktır.

Olta

Bu malzeme dışardan önemsiz görünse de hayati öneme sahip olacaktır. Issız adaya düşen her vatandaş, hayatta kalmak, yiyip içmek zorundadır ancak adada tabii ki çarşı-pazar bulmak imkansızdır. Mecburen ekmeklerini, aşlarını doğadan çıkaracak ve en sık bulabilecekleri yiyecek de balık olacaktır. Balıkların kıyıya vurmasını beklemek gibi bir seçenekleri olmadığı için burada olta unsuru devreye girecektir. Ayrıca hobi amaçlı da kullanılabilen olta sayesinde verimli bir aktivite gerçekleşmiş olur. Hatta bazen sıkıldıklarında oltalarına düşecek sürprizin heyecanını yaşarlar. Belki bir seferinde ellerine mantar tıkalı bir şişe bile geçebilir.

Kumaş

Doğanın olduğu yerde kumaşa da ihtiyaç olacaktır. Havalar serinleyip de üşümeye başladıklarında daha kalın giysiler gerekecektir. Dolayısıyla Yay burçları, vahşi doğada dikiş nakış yapamasalar da kendilerini sıcak tutacak kalın kumaşları kullanışlı hale getirebilirler. Ellerine geçecek yün kumaşın belli kısımlarını çakıyla keserek kışlık giysiye dönüştürürler. Maceraperest Yay burçlarının hayatta kalma mücadelesi onlara zamanla bir oyun gibi gelebilir. Kumaşla işleri bununla sınırlı olmayacaktır. Geceleri uyurken üzerlerini örtmek için kumaşı yorgan olarak da kullanabilirler. Bunların dışında barakalarının belli yerlerini çadır gibi kapatmak için yine kumaş parçalarından yararlanabilirler.

Müzik aleti

Çoşkulu Yaylar, her ne kadar doğayı sevseler de bir süre sonra dalgaların ve rüzgârın sesinden sıkılabilir, müzik gibi farklı sesler duymak isteyebilirler. Eğer bir enstrüman çalmaları ruhlarını beslemek açısından onlara iyi gelecektir. Bu sayede enerji birikimlerini deşarj eder ve moral bulurlar.

Fotoğraf makinesi

Sürekli aynı ortamda kalıp, aynı şeyleri yapmak insan doğasına aykırıdır. Hele ki enerjik, sosyal Yay burçları için tam bir buhran demektir. O halde keşif yapmayı seven insanlar olarak fotoğraf makinesi çok iyi bir fikir olabilir. Bu sayede doğada gördükleri her şeyin fotoğrafını çekebilir, kurtarıldıklarında ise ortamda rastladıkları sıra dışı objelerin görsellerini yanlarında götürebilirler. Adada kazandıkları deneyim sayesinde iyi bir fotoğrafçı olmaları işten bile değil.

Tıbbi malzemeler

Yaşam tarzına çok dikkat eden insanların bile hasta olması kaçınılmazdır. Bu hastalıkların bir kısmı düzenli ilaç kullanmayı gerektirebilir. Siz bir de ıssız adaya düşen ve tam bir survivor hayatı yaşayan Yay burçlarının halini düşünün. Tıbbi malzemeler olmadan orada hayatta kalmaları kolay olmayacaktır. Bu durumda belli başlı sağlık ürünleri ve ilaçlara ihtiyaç duyacaklardır. Mesela mikrop önleyici bir merhem, yara bandı, pamuk enfeksiyon kapmalarını engeller. Ağrı kesici, antibiyotik, bağırsak ilacı, anti-depresan, grip ilacı, panzehir gibi ilaçlar ise hayat kurtarıcı olarak imdatlarına yetişecektir.

Kitap/Dergi

Farklı kültürleri, gelenekleri incelemeyi seven Yaylar bunlarla ilgili eserleri okumaktan hoşlanırlar. Mesela ada ortamında onları içinde bulundukları atmosferden uzaklaştırmak için bir roman kitabı oyalayıcı olabilir. Felsefeye ilgi duyduklarından yine bu tarz kitapları da konsantre olarak okuyabilirler. Tarihe olan ilgileri dolayısıyla farklı ülkelerin ve kültürlerin geçmişten bugüne olan serüvenini anlatan eserler de onları oyalayabilir. Mizaha olan ilgilerinden ötürü karikatür dergileri de neşelerini yerine getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.