İş Görüşmesinden Alnının Akıyla Çıkan Burçlar!

Devir değişti. Ekmek aslanın ağzında. Eğer yakın çevrende iş sahibi ya da yüksek mevkide bir tanıdığın da yoksa onların önüne düşmen sadece an meselesi: İnsan Kaynakları Departmanı! Kişisel özelliklerinden başlayıp, bugüne dek yaptıklarının didik didik incelendiği zorlu arenadan yara almadan çıkmak pek kolay değil. Tuzak sorulara düşmemeli, kışkırtıcı soruları ustalıkla savuşturmalısın. Bunun için burcunun güçlü yönlerine güvendiğin kadar farklı konularda yumuşak karnın olduğunu da aklında tutman şart. Nitekim zafer, kendini tanıyanın kartlarını doğru oynamasında gizli!

Koç 

Yüksek enerjisiyle girdiği her ortamda tozu dumana katan Koç, buram buram gerginliğin sindiği görüşme odalarında havayı kendi lehine döndürme konusunda uzman. Motivasyon, cesaret, liderlik gibi çok sayıda yeterlilikte tam puanı hanesi yazdırmada da doğuştan yeteneğe sahip. Ancak bir nokta var ki, aman dikkat! Ateşin yükseldiği tartışmalarda dilinin kemiğinin olmadığının farkındayız. Bu yüzden söylenen her kelimenin farklı yöne çekilme ihtimalinin yüksek olduğu iş görüşmesinde, sen sen ol ağzından çıkacak her kelimeyi zihninde iki kez tart, öyle söyle.

Boğa

Boğanın hemen her firmanın yönetici kademesinde kadro sahibi olduğu bilinen bir gerçek. Sırrı ise iş görüşmelerinde insan kaynakları uzmanının elini sıktığı anda verdiği güven duygusunda saklı. Kendini süslü cümlelerle cilalamak yerine doğrudan yaptıkları ve yapacakları ile tanıtmaları ile nam salan Boğa, işi genelde ikinci görüşmeye bırakmıyor. Paranın daha yüksek yaşam standartlarının giriş bileti olduğunu bilen Boğaların yalnızca bir tavsiyeye ihtiyaçları var: Maaş konusunu karşı tarafa bırakmaları.

İkizler 

İş görüşmesi için geldiği binaya yılların çalışanıymışçasına giren bir burç varsa o da İkizlerdir! Gelmeden başvuru yaptığı firmaya dair her şeyi hatmeden, güler yüzü ve kıvrak zekâsıyla karşısındakini etkilemede şansa ihtiyaç duymayan İkizler için iş görüşmesi adeta çantada keklik. Sabah 09.00, akşam 18.00 memur edasıyla çalışman ise karakterine ters, bunu biliyoruz. Değişim ve hareketlilik ihtiyacını kendini geliştirmeye duyduğun tükenmez hırs ile giderirsen kariyer basamaklarını çifter çifter çıkacağına kuşku yok!

Yengeç 

Güçlü empati yeteneğiyle leb demeden leblebiyi hazır eden Yengecin şefkati ve sıcakkanlılığına kim karşı koyabilir ki? En soğuk ortamlarda dahi buzları eritmende üstüne yokken, zorlu iş görüşmelerinden güler yüzle çıkman pek şaşırtıcı olmaz. Sen yine de tedbiri elden bırakma. Bir iş için yüzlerce kişinin rekabet ettiği kurtlar sofrasında duygusallığa ya da zorluk karşısında kabuğuna çekilmeye yer olmuyor. O yüzden çekingenlik zırhını zamanında kaldırmalı, güçlü yönlerini bir kılıç gibi kullanmalısın.

Aslan 

“Biz size döneriz” lafını neredeyse duymamış olan Aslan için iş görüşmeleri sadece formalite. Kimsenin gözlerini senden alamadığı bekleme salonundaki psikolojik üstünlüğünle ilk golü karşı tarafın kalesine yollamayı zaten biliyorsun. Ancak maçın kaderini son dakikaya dek soğukkanlılığını koruman belirliyor. Yüksek özgüvenin güçlü bir kişiliğin harcı olduğunu biliyoruz. Ancak unutma ki özgüven kimileri için kendini beğenmişlikle eş anlamlı. O yüzden eleştiri dozu yüksek soruları göğsünde yumuşatıp, topu ağlara yollaman senin kârına!

Başak

İlkokuldan bu yana sınıf birinciliğine oynayan, üniversiteyi dereceyle bitiren, çalıştığı sektörün atom karıncası Başak, merak etme, o iş cepte. Görüşmeye gelmeden şirkette çalışacağın masaya kadar her bilgiye ulaşman, gelmesi muhtemel sorulara titizlikle hazırlanman, “En olumsuz yönünüz nedir” sorusuna “Mükemmeliyetçilik” diyerek cevap vermen sayesinde işi almaman düşünülemez bile. Hatta bizce önemi olan onların seni değil, senin onları beğenmen.

Terazi 

İş görüşmelerinin kendisi bir denge işi. Yeri geldiğinde kendini ortaya koymaktan çekinmemen yeri geldiğinde ise geri çekilmeyi bilmen gerek. İşler kızıştığında dahi köprüleri atan taraf değil, yeni bir yol arayan Teraziler, bu işin piri! Zarafeti, uyumu ve orta yol buluculuğu ile her daim kazanan tarafta yer almayı bilen Terazi, unutmaman gereken yalnızca bir nokta var. Yapıcı olmak elbette elzem ancak aynı görüşte olmak kadar kendi görüşünü savunmak da görüşmenin kaderi için bir o kadar önemli. Bu dengeyi kurduktan sonra “İşe ne zaman başlayabilirsiniz” sorusunu beklemen yeterli.

Akrep 

Ağır stres koşulları altında çalışabilme, firmaya dair bilgi sahibi olma, üstün kriz yönetim yeteneği ve daha nicesi… Hepsi iş görüşmelerinde tik atılmayı bekleyen başlıklar. Tüm gereklilikleri ikiye katlayan yetenekleriyle bu konuda master yapmış olan bir burç var. Evet, o da sensin Akrep! Attığın her adımı hesaplayarak hareket etmen, en güç durumlarda bile kontrolü elinden bırakmaman ya da analitik zekanla en güç problemlerin üstesinden gelebilmen kimsenin gözünden kaçmıyor. Konu sorunlu ayrıldığından eski iş yerinden açıldığında ise heybendeki intikam arzunu yerinde tutar, sakinliğini korursan bu iş tamamdır.

Yay

Onlarca farklı özelliği potasında eriten, hoşgörüyü göbek adı gibi benimseyen Yay, sosyalliğin ve tatlı dilin ile açamayacağın kapı yok. Güçlü kişiliğinle risk almaktan çekinmemen, yerinde duramayan yapınla insanları motive edebilmen, “5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz” sorusunu vizyoner bir bakış açısıyla yanıtlaman da insan kaynakları departmanının dilinde. Şans rüzgarının da hep senden yana estiğini biliyoruz. Bu yüzden görüşmeyi dikkatli ve tedbirli bir tonda yürütmeye gayret etmen yeterli.

Oğlak

Hangi sektör, hangi firma olursa olsun beyin takımının doğal üyesi olan Oğlak, iş görüşmelerinde rakiplerinin korkulu rüyası sensin. Senin kadar hedefinden vazgeçmeyen, sorumluluk almaktan korkmayan, el attığı her işi profesyonel bir şekilde zamanından önce hazır eden bir burç daha var mı? Bugüne dek elde ettiğin başarılar ve saygınlığınla etkilemeyeceğin bir insan kaynakları uzmanı da yok. Daha ne diyelim, yeni işinde başarılar!

Kova

Biz çok gördük, üniversitelerde özgürlük naraları atıp, mezun olduğunda ruhunu satanları… En sert iklimlerde en zor şartlarda bile kendi yolunda yürümekten ve ideallerinden vazgeçmeyen Kova, sen başkasın! İş görüşmelerinin zorlu geçmesinin sebebi de belli ki bu. Kendi doğrularınla, firmanın yaptıkları arasında boşluklar, çatışmalar elbette olacak. Bu yüzden görüşme sırasında da her şeyi enine, boyuna konuş, kararını öyle ver. Bizden küçük bir tüyo, uzlaşı her kapının anahtarı.

Balık 

İş görüşmelerinde en çok kabul alan burçlardan biri sensin Balık. En deneyimliler, en güçlüler bile yeri geliyor senin karşında duramıyor. Koşullar ne olursa olsun kolayca yeni düzenin bir parçası olabilmen, sevecen kişiliğinle çevrendekileri etkileyebilmen bu tabloda pay sahibi. Ancak madalyonun bir de öteki yüzü var. İş yerini ve iş arkadaşlarını ne kadar seversen sev, işler rutine bindiğinde içine taş oturduğunu sen de biliyorsun. Dememiz o ki daha görüşme safhasında ipleri eline almalı, kendin için en uygun çalışma şartlarını ileri sürmekten çekinmemelisin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.