İş Görüşmelerinde En Çok Karşılaşılan Sorulara Burcuna Göre Faydalı Olabilecek Yanıtlar

Çalışma hayatımızın iş arama süreci-çalışma dönemi-işten ayrılma-iş arama süreci gibi bir döngü içerisinde geçtiğini varsayarsak, insan “bu iş görüşmesi hadisesini de kim icat etmiş yahu?” demeden alamıyor kendisini. Her ne kadar şekil değiştirse de insan hayatında bir işi yapmak için her zaman rekabet vardı. Rekabetin boyutları genişledikçe de yöntem ve uygulamaların arttığını görüyoruz. Nasıl mı? İlan verme ve aday bulma sürecinde sosyal medya kullanımı, videolu CV’ler, online mülakatlar vb. belki ileride mülakatçı olarak bir yapay zekâyla bile karşılaşabiliriz.

İş görüşme süreci evrim geçiredursun, biz halen aynı sorularla yürütülen yüz yüze mülakatlardan nasıl başarılı sonuçlar elde ederiz, düşünmeye devam edelim. Bu yazı dizimizde sizinle iş görüşmelerinde sıkça karşımıza çıkan sorulara karşı burçların vereceği yanıtları ele aldık ve faydalı hale nasıl getiririz paylaşmak istedik.

İlk sorumuz: Bizimle Çalışmayı Neden İstiyorsunuz?

Amaç: Kişinin başvuru seçimlerindeki farkındalığını ölçmek, firma ve pozisyon ile ilgili araştırmaları ile başvuru sebebinin nedenlerini duymak.

Koçlar; Beklentilerinizi Dengelediğinizde Hazırsınız!

Ön planda olmayı seven Koçlar tahmin ediyoruz ki çok istediği bir pozisyonun görüşmesinde olacaktır. Neden o an orada olduklarını net ve hevesli bir şekilde anlatacaklarına da eminiz. Kendisine ufak bir tavsiyemiz ise sadece kendisini ve tercihlerini anlatırken, diğer yandan görüşmeye geldiğiniz yerden de yüksek bir beklentiye sahip olduğunuz hissini vermemeniz. Nitekim bazı iş görüşmelerinde adaylar beklentiyi karşılamadıkları için değil, firmanın kendi beklentilerine cevap veremeyeceği izlenimini yarattıkları için sürece devam edemiyorlar.

Boğalar; Ne Vadediyorsunuz? Biraz Da Bundan Bahsedelim…

Konforuna düşkün Boğalar rahatça oturabileceği sandalyesi olduğunu düşündüğü her yer ile görüşebilir. Çalışacağı firmanın şartlarının iyi olması kadar ona güven veren köklü ya da kurumsal bir yer olması da onlar için çok değerli. Dolayısıyla Boğalar uzmanlaştıkları işi yapmak istediklerini ve burasının da onlar için ideal bir yer olduğunu biliyorlar. Bu soruya verdikleri cevap için harcadıkları sürenin büyük bir kısmını kendi kriterlerine uygunluk konusuna harcamak yerine işe alınırsa kendisinin de firmaya katkısının büyük olacağına ayırırsa bu mülakattan iki taraf da kazançlı çıkacaktır.

İkizler; Soruları Önce Kendinize Sorun Çünkü Cevaplar Sizde!

İkizlerin mülakata çağrılması ile “tamam bu iş benim” derken, görüşme için evden çıkarken birden “belki de beni seçmeyecekler” hissine kapıldığını görür gibiyiz. İkizler yaşadığı ikilemi bir kenara bırakarak konuya odaklanırsa güçlü iletişimi ile alamayacağı iş, fethedemeyeceği firma yoktur aslında. Bu nedenle İkizler burcunun elinden her iş gelse de bu sorulara “siz benimle çalışmayı neden isterdiniz?” tarzında, firmanın duymak istediği cevaplardan oluşan bir yanıt vermesini tavsiye etmiyoruz. İş arama sürecinde aceleci davranmayarak, kararlarından emin olmalarını, hızlıca işe başlamalarından daha hayırlı görüyoruz.

Yengeçler; Aradığınız Yuvanın Burası Olduğunu Anlatmak İster Misiniz?

Bağlılıkları güçlü Yengeçler kolay kolay iş değiştirmez. Üstelik ailesi gibi gördüğü firmasından ayrılmak zorunda kalmasını açıklamak da onlar için zor olacaktır. Güçlü sezgileri ile Yengeçler girdikleri yerde kendilerini iyi hissederlerse yaptıkları seçim konusunda başarılarını fark edecek mülakata pozitif bir enerji yayacaklardır. Çaba göstermeleri gereken tek şey ise içlerinde kopan fırtınanın dışarıya yansımasında yine güçlü bir etki yaratmak olmalıdır.

Aslanlar; Seçiciliğinizden Bahsetme Vakti Geldi…

Aslanlar ne kadar firmayı araştırdılar bilmesek de onlara bu soru geldiğinde tüm özgüvenleri ile bilinçli bir seçim yaptıklarını ifade edebileceklerinden şüphemiz yok. Aslanlar kendilerinden bahseden cümlelerini kısaca toparlayıp, firma hakkında bilgilerine yoğunlaştıklarında mülakatçıdan artı puan alacaklardır. Aslanlar için dikkat edilmesi gereken nokta ise tahmin edersiniz ki bu durumda sadece yeterli araştırmayı yapmak olacaktır.

Başaklar; Zaten Tüm Detaylar Dilinizin Ucunda!

İş tanımından servis imkanlarına kadar tüm ayrıntıları kafalarında belirleyip gelen Başaklar için bu soru biraz da -soruya karşılık soru- şeklinde bir cevaba dönebilir. Aman dikkat! Sizin gibi mükemmel iş çıkaran ve birçok firma için aranan bir profil olan Başaklara ufak hatalar ile antipati uyandırma riski hiç yakışmıyor. Vakit başarıya giden yolda yapabileceklerinizi ve işyerinize kazandıracaklarınızı dinleme vakti…

Teraziler; Mülakatçıya Aldanmayın, Kararlarınızdan Emin Olun…

Nazik ve sevecen Teraziler ilk görüşte mülakatçıyı etkilemeyi başaracaktır. Bu da mülakatın akıbeti açısından önemli noktalardan biri ve Teraziler için avantaj diyebiliriz. İnsani ilişkileri ön planda tutan Teraziler iş ortamındaki kişiler ile iyi bir uyum yakalamayı başarırsa kariyer planını da bu zemin üzerine kurabilir. Bu yüzden Terazi gelen soru karşısında belki duraksayabilir ancak unutmamalı ki iş görüşmesini yapan kişilerin de karşılarındaki kişilerden beklentilerinin belki ilki onların profesyonelliği olacaktır.

Akrepler; İsteklerinizin Peşinden Gittiğinizi Hissettirin…

Kararlı ve kariyerine konsantre olmuş Akrepler için başarı kaçınılmaz bir sonuç. Mekân ya da zaman fark etmeksizin istediğini alan gözü kara insanların sizi neden seçtiğinin ne önemi olabilir? Bırakın gelsin ve başarı tacını sizin dönen koltuğunuzda taksın! Ancak karşınızda bir patron değil bir uzman varsa özgüveninizin dozunu iyi ayarlamanızda fayda var. Kim bilir belki de rekabet kapıdan girdiğiniz an başlamıştır bile…

Yaylar; Büyük Resmi Gördüğünüz Anlara Dönün!

Hayatının büyük bir kısmını mesai saatleri içerisinde ve ofis koltuğunda rapor yazarak geçirmek… Dünyaya büyük mercekli koca gözlükleri ile bakan Yayların hayali eminiz bu değildi! Peki bunları düşünmenin sırası mı şimdi? Hadi toparlanalım ve dışarıda bizi bekleyen gerçek dünyanın şartlarına ayak uydurmaya çalışalım. Derin düşüncelere dalmazsan bu işin üstesinden gelebilirsin ve bu işte kalabilirsin. En azından bir süre…

Oğlaklar; Tabii Ki Neden Orada Olduğunuzu Biliyorsunuz…

Hedeflerine odaklı, disiplinli ve hedefi başarı olan biri sizi hem bu soruda hem de diğer sorularda tatmin edecektir. Bu profile ise en çok uyan isim elbette Oğlaklar. Söz konusu iş ve kariyer hayatı ise size tavsiye vermek gereği duymuyor, gerekirse sizden birkaç ufak tüyo almaya gelmeyi düşünüyoruz.

Kovalar; Bir Bildiğiniz Vardır Diye Biliyoruz!

Realist Kovalar uzmanlıklarını değerlendirebilecekleri her yere açıklardır. Belki bu soruya da amacı doğrultusunda bakmayacak ve mülakatçının işi karmaşık bir hale getirdiğini düşünecektirler. Kovalara notumuz, akıllarından ne saçma sorular bunlar diye geçirseler de mülakat sürecini ciddiye almaları. Bunu söylememizin sebebi, bu soruya birkaç tatminkâr yanıt ile mülakat aşamasını hızlıca tamamlayabileceklerini biliyoruz.

Balıklar; Hayal Ettiğiniz Tabloyu Çizin…

Hayal dünyası geniş, sınırları olmayan Balıklar umarız yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir iş yapıyorsunuzdur. Aklınızın aynı anda birçok duygu ve düşünceye odaklı olması konsantre olmanızı güçleştirirken size sorular karşısında zor anlar yaşatabilir. Ancak hazırlıklı gittiğiniz iş görüşmesinde kendinizi rahat hissedecek ve mülakattan verim alabileceksiniz. Mutlaka karşılaşabileceğiniz sorular ve sizden beklenenler konusunda üzerinde kafa yormuş olun, faydasını göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.