İnsanları Bekletmeyi Hobi Haline Getiren Burçlar!

İlk tepkilerini hazır edip, “ben geç kalmam!” diyenleri görüyor, artırıyoruz! Herkes geç kalması için uygun koşullar geliştiğinde geç kalır, ancak bizim tespitlerimiz tesadüfler üzerine değil daha ziyade alışkanlıklar üzerine! Neden hep aynı sebepler yüzünden geç kalmamıza rağmen, kendimizi apaçık tanıyıp yine aynı bahanelere sarılacağımızı bilmemize rağmen, neden engel olmayız? Kimi huylarımıza yapışık yaşamak zorundaymışız gibi, en değişken olanımız dahi, bu gibi konularda değişime açılmayız! Burcuna göre neden geç kaldığını söylüyoruz! Bu kez bir umut ışığı yakışıyoruz!

Koç       

Koç bunca özgüvene, zekaya, güce, cesarete rağmen kaybeder! Peki bu nasıl mümkün olur? Cevabı çok basit, aceleden! Koç hızla bitirmek, çabucak tüketmek, üzerinde çalıştığı uğraştan geçen gönlünü hemen bir yenisine transfer etmek gibi kontrolsüz bir tez canlılığın sahibidir. Mesela trafik olmayan yolu seçer ama küçük duraksamalar öyle büyük öfkelere neden olur ki Koç tahammülsüzlüğünden açık olan yolları kapar, trafiği birbirine katar! Sonra kendi yaptığı kaosta kaybolur, sakin kalıp yetişeceği yere geç kalır!

Boğa    

Boğa’lar, onlar için keyfine düşkün dediğimizde pek alınıyor, şiddetle buna karşı çıkıyorlar! Mesela bir Boğa, moda veriyorum derse, molasının hakkını verir! Aklına mola sonrası yapılacaklar listesi hücum etmez, kaygılarının peşine takılıp birkaç dakikalık sakinliğini berbat etmez. Kimi zaman istenmedik sonuçlar doğuran her davranış temelinde kötü olmak zorunda değildir. Tıpkı Boğa’nın çoğu zaman hayran olunası sakinliği gibi! Yaşamının geneline huzur olarak yansıyan bu sakinlik ve keyif düşkünlüğü, birden fazla işi aynı anda yapması gereken zamanlarda hayatına gecikme olarak yansır. Boğa aheste tavrı dolayısıyla çoğu buluşmaya geç kalır!

İkizler  

İkizler gelecek planı yapmaz, anı yaşamak varken vaktini yaşamını planlamaya harcamaz! İkizler rüzgâra kapılıp yaşar, her şeyin tadına bakmak için tüm anları doyasıyla yaşar! Hiçbir şeyi ertelemez, spontane olmaktan ödün vermez. Hal böyle olunca İkizler için, önceden planlanmış buluşmalara hazırlanmak, rezerve saatlerinin önünü arkasını boşaltıp kendini kısıtlamak zorlayıcı bir şeydir. Bu sırada durup beklemek, uzun uzun hazırlanmak yerine harekete geçen İkizler sağa sola takılır, anın tadını çıkarmaya koyulursa geç kalır!

Yengeç

Yengeç koca bir ailenin tüm varlığıyla yaşar! Annesinin onayı, babasının katılımı, kardeşlerinin konuya geliştirdiği bakış açısı, arkadaşlarının tavırları onun için çok önemlidir! Herkesin mutlu olduğu, kimsenin kırılmadığı bir dünyada yaşamak ister Yengeç. Ama bu kontrolsüz hassasiyeti yüzünden, önce zihinsel sorunlar üretir, sonra bu yalancı sorunları çözmeye girişir. Mesela evden çıkmadan önce başkalarının gereksiz işleriyle ilgilenirken gecikir. Yapmak istediği içten içe siz daha önemlisiniz mesajı vermektir.

Aslan   

Aslan gecikir mi? Gecikir! Geciktiğini kabul eder mi? Doğru soru bu! Asla! Kesin diğerleri erken gelmiştir, Aslan tam da olması gereken zamanda, olabilecek maksimum koşullarda teşrif etmiş, kraliyet ailesinden oluşuna yaraşır bir geçit töreniyle yerini almıştır. Aslan tabi ki sahip olduğu özgüvenin hakkını verir, her koşulda haklı olmayı bilir!

Başak  

Başak ince eleklerden geçirdiği planlarını, yetmezmiş gibi sık da dokur! Tüm bu toz tutmaz, su geçirmez planların bozulması da kolay kolay mümkün olmaz. Anlayacağınız hata yapmaktan ödü patlayan, bu yüzden tüm eşeklerini yanmaz, kopmaz çelik halatlara bağlayan Başak, geç kalmaz! Ne geç mi kalmış? Yok canım saatler bozulmuş ya da habersizce ileri alınmıştır! Yoksa Başak kendine toz kondurmaz! Sanki senin giydiğin kıyafet olmuş!

Terazi  

Terazi tam evden çıkacakken yardım talepleriyle karşılaşır, kimseleri kırmadan hazırlanmaya çalışır ama nafile! Bu kez de havanın durumu, mevsimin renkleri, allığın tonu, göz makyajının hafifi ağırı, montun uzunu kısası arasında yaşadığı gel gitten başını kaldıramaz, bu kararsızlık selinin akışına bir kez kapılırsa kolayca kurtulamaz! Terazi hazırlanıp çıkana kadar dua etsin de herkes dağılmaz!

Akrep  

Akrep gündüzün köründe gezmekten pek hoşlanmaz, akşam randevusuna katılmak için de erkenden yola koyulmaz. Bu arada deşip çıkaracak bir define, merakını cezbedecek bir alan muhakkak bulur ve didiklemeye başlar. Öğrendikçe derinleşir, keşfettikçe daha da meraklanır. Saatler birbirini kovalar, Akrep gecenin köründe randevusu olduğunu anımsadığında artık çok geç olabilir! Yani Akrep karanlık olmasını beklerken derinlere dalar, çıkamaz.

Yay       

Yay kim bilir hangi yeni keşfinin peşine takılıp farklı coğrafyalardan esinlere kapılmış, hangi kültürün derininde kaybolmuştur. Mesela Koreli bir ailenin yemek masasına konuk olmuş, yemeğini bitirmeden sesini çıkaramadığı için saatin geçmesine göz yummuş olabilir. Ya da bir yerlerde eğlenceye dalmış, bin bir hikayesini anlatmaya koyulmuş olabilir, zaten durum buysa Yay geç kalmaz, hiç gelmez!

Oğlak   

Oğlak bu kez sosyalleşmeyi kafasına koymuş, işlerini hızlandırıp erkenden bitirmek için elinden geleni yapmış ve başarmıştır. Hazırlanmak için az da olsa zamanı kalmış, ucu ucuna da olsa randevusuna yetişmek için işlerini toparlayıp harekete geçmek kalmıştır. Bilgisayar tam da bu sırada bir güncelleme başlatır, Oğlak başlarına bir iş gelme ihtimali olan emeğinden gözünü ayırıp hazırlanmaya başlayamaz. Geç kalacağı yere gitmek istemez, zamanını doğru yönetemediğinin düşünülmesini kabul edemez. Gerekirse gitmez!

Kova    

Kova her zamanki gibi hükümetin halinden, otoritenin kontrolsüz gücünden, sağduyusunu tümüyle yitiren insanlara üzüntüsünden, yardım bekleyen niye hayvanın neslinin tükenmesine sebep olan insanların umursamazlığından dem vurur, her zamanki gibi dünyayı kurtarmaya koyulur! Bu arada randevusunu unutur, alevlenen konuşmasının derininde boğulmadan önce, harekete koyulur! Dünyayı kurtarmaya soyunan Kova, giyinirken biraz vakit kaybeder!

Balık    

Balık kitap okurken tüm geçmişini zihninde canlandırır, gelecek günlere de ucundan bir merhaba der, ev temizlerken, arkadaşlarıyla sohbet ederken, müzik dinlerken, kısacası mütemadiyen astral seyahate çıkan Balık’ın misafirliği uzun sürer! Genelde kendi dünyasına geçişi kolay, geri dönüşü zor başaran Balık, daldığı yerden çabuk çıkamaz! Hazırlanırken dalıp giden Balık, zamanın kontrolünü elden kaçırınca, gecikme yaşanır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir