İnsanlar Senden Neden Vazgeçemiyor? Cevabı Burcunda Saklı!

Dünya üzerinde kimsenin konuşmak istemediği, herkesin sırt çevirdiği, yapayalnız kalmış bir insan gördünüz mü? Peki bir insanın herkesle eşit oranda anlaştığını ve herkesin aynı oranda takdirini kazandığını duyanınız var mı? Her ne yapmış olursa olsun bir insandan tümüyle nefret etmenin ya da bir insanı tüm özellikleriyle delicesine sevmenin mümkünü var mı? Zira kimse sadece iyi bir arkadaş, güçlü bir kadın, yakışıklı bir adam, yardımsever biri olduğu için sevilmez, acımasız, gaddar, zalim kimseler de toplumun tümüyle dışına itilemez! Belli ki her insanın şahsına münhasır olan, sevilesi en az bir özelliği var! Peki senin burcunu vazgeçilmez yapan özellik hangisi?

Koç

Cesaret yaşamdaki en büyük motivasyon kaynağıdır! Psikiyatristler, psikologlar çoğunlukla kimi zayıflıklarıyla baş edemeyen, yaşamında cesurca kararlar alamayan, doğru yolu bilse de kendinde adım atmak için yeterli gücü bulamayan insanlarla doludur! İstedikleri tek şey ise, daha mutlu bir yaşam için birilerinin desteğini görebilmek, anlaşılmak ve doğru yönlendirilmektir. Koç aldığı kararları işleme koymak, sonucu ne olursa olsun korkusuzca yeni olanı tatmak konusunda oldukça başarılıdır. Çabuk yılmaz, kolay pes etmez, güçlüdür! Yaşamın hızla aktığının farkında ve zamanın ne kadar kıymetli olduğunun bilincindedir bu yüzden vakit kaybetmez, her daim ataktır! Tüm bu özelliklerinden dolayı çevresindekilere hareket enerjisi verir ve onların her koşulda yanında olur!

Boğa

Çağın ateşli ilişkileri, karmaşık çelişkileri, kaotik aşkları, yaşam telaşları, geçim kaygısı… içinde kendine has yaşamını sakinleştirebilen, zamanın hükmünden uzak durmayı başarabilen yegâne insanlardandır Boğa! “Zaman alıp başını gidiyor, kararlar dört nala alınmazsa fırsatlar kaçıyor” fikrine sıkıca sarılan insanların, üzerine çok düşülmeksizin kararlarla yaşayan telaşlı kalabalığın aksine Boğa; sekiz düşünüp bir karar verir. Olması gerekenin ne olduğuyla çok ilgilenmez, kendini dinler, ne istediğini iyice anlar ve huzurunu yitirmemek için kendince doğru olanı yapar! Herkesle anlaşamaz, hayatına yoldan geçeni almaz ama dostum dediğine bir sarılır, bir daha ayrılmaz! Yakın dostları ve ailesi onun sakinliğinden çok şey öğrenir! Sabırlıdır Boğa, aklı başında değilse zamanı durdurur, aceleyle yaşamaz!

İkizler

İkizler’in her şeyden önce doğru ile yanlışı ayırt edebilme kabiliyeti oldukça üstündür, meselelere iki yönlü bakabilir, her durum karşısında objektifliğini koruyabilir. Yaşamda sevdiklerini yanlış olduklarını bile bile kayıran, menfaatleri uğruna yanlış yola düşünmeden sapan, kendi kesesini doldurma peşinde başkalarının canlarını gözünü dahi kırpmadan yakan bir dolu insan varken, İkizler orta noktada kalmayı başarır, etkili konuşma kabiliyetiyle doğru yolu bir güzel anlatır! Çözüm odaklıdır, ortalık zaten karışıkken suyu daha da bulandırmaz, hiçbir ilişkisini çıkmaza sokmaz! Hızlı düşünür, çabuk karar verir, hiçbir meseleyi erteleyip süründürmez! Bir de konuşkandır, iletişimin en temizi İkizler’in tekelindedir! Sohbetine doyum olmaz, arkadaşları İkizler’i yaşam koçu ilan etmekten kendini alamaz!

Yengeç

Yengeç, her anlamda besleyicidir! Eli lezzetlidir karınları doyurur, yardım eli sıcacıktır; şefkatiyle ruhları besler, sevgisiyle tüm dünyada sevgiye susayanların imdadına koşar, empati kabiliyeti kuvvetlidir herkesi anlar, gücünün yettiğince ne gerekiyorsa yapar! Yengeç annedir; yaratır, büyütür, besler, eğitir, korur, endişe eder, birlikte üzülür, ağlar, affeder! Ne yaparsa yapsın bir anne çocuğundan vazgeçebilir mi? Yengeç de öyledir işte! Zodyak’ın koruyucu meleği, herkesi sever, herkese merhamet eder! Böyle birinin uzağında olmayı kim ister?

Aslan

Aslan her şeyden önce vefalıdır! Kendine yapılan iyilik kırıntısını dev bir sevgiye dönüştürüp herkese yetecek hale getirir! Kral olmak gösterişli kıyafetler giymek, tacını takıp taktında oturmak, görkemli pozlar vererek ziyafet sofralarında keyif çatmak değildir! Krallığına tabi her bir insanın sorunlarını çözmek, kocaman bir aileye kol kanat germek, liderlik etmek demektir! Aslan kendisine duyulan sevgi ve saygının karşılığını verir! Herkesi aynı ölçüde önemser. Samimidir, boş vaatlerde bulunmaz, yerine getiremeyeceği sözler vermez. Cömerttir, komşusu açken tok yatmaz. Böylesi vefalı bir dostu kaybetmekte hiç kolay olmaz!

Başak

Başak yüzlerce kabiliyetle donanmış olarak gelir dünyaya! Ya da harika gözlem kabiliyeti sayesinde deneyimlemese de her şeye eli erer, gücü yeter! Her konu hakkında fikir yürütmesinin, tüm aksaklıklara kulp takıyor gibi görünmesinin tek sebebi tüm yanlışları onaracak güçte olmasından kaynaklanır. Başak’ın dokunduğu yere ışık gelir, düzen gelir, tertip gelir! Herkesin önemsiz deyip üstünde durmadığı, gereksiz bulup ciddiye almadığı detaylara Başak bilhassa eğilir! Farkını da tam olarak bu alanda yaratır. Gerçekçidir, hayaller peşinde savrulmaz, olmayacak duaya âmin deyip beklemeye koyulmaz! Pratiktir, sorunları kısa yoldan çözer, kalan vaktinde yeni başarılara imza atar! Başak ile dost olan çaresiz kalmaz, zira Başak’da çareler tükenmez!

Terazi

Terazi burcu insanları olmasa dünyada ilişki kurmanın mümkün olmayacağı söylenir! Bu özetle Terazi’nin tüm farklılıklara rağmen uzlaşmacı olabildiğini, herkese karşı sevgi besleyip insanları birbirinden ayırmadığını, yalnız başına yaşayamadığını gösterir! Terazi Zodyak’ın adalet bekçisidir aynı zamanda. Haklılık oranlarını belirler, yanlış olanı şüpheye düşmeksizin fark eder! Zariftir, kimsenin kalbini kırmaz, hiçbir koşulda kaba davranmaz, öfkelenip kimseyle kavgaya tutuşmaz, tartışmalarda çizgi dışı davranmaz! Terazi dengelidir, uçları görmez, abartmaz! Kimsenin kalbini kırmayacak, haksız yere suçlamayacak, doğruları usulünce anlatacak, her ortamda barışı sağlayabilecek olan Terazi’yi kim hayatının baş köşesine koymaz?

Akrep

Akrep derinliklidir! Mutluluğunu içselleştirir, hüznünü ayrıştırır kendi acı eşiğini her defasında biraz daha zorlar, isteklerine sarsılmaz bir tutkuyla yönelir, aklına koyduğunu asırlar geçse unutmaz! Bunların hepsi kırk kilitle korunan, gizlenip sakınılan iç dünyasının derinliğinden kaynaklanır. Akrep tutkuludur, hep daha fazlasını arzular ve bu uğurda gerekeni yapar! Azıcık aşı, ağrısız başıyla yaşamaz, hep bir adım ötesini keşfetmek için müthiş bir merak duyar! Çok araştırır Akrep, gizemli olan, sır olup saklanan, üstü örtülen her şeyi gün yüzüne çıkarmak konusunda yüksek bir istek duyar! Bir de dostunu derin sever, düşmanından da derin nefret eder! Her ikisinden de vazgeçmez!

Yay

Yay geçmişe takılı kalmaz, hüsranlarını cebinde taşımaz, bir defa deneyip yanıldı diye küsüp keşfetme heyecanını yitirmez, meraklarının peşini bırakmaz, “yasak” olanın önünü ardını araştırmadan kurallara tabi olmaz, ikazlara uymaz! Ancak bu özellikleri onu anarşist yapmaz! O kendi doğrularını belirlemek için yaşar! Yaşamı boyunca, okur, seyahat eder, türlü insanlar sohbet edip her zihne girer! Tüm bu öğrendiklerinden çıkardıklarıyla kendine ait bir felsefe yaratır, uyması gereken ahlaki yasaları deneyimlerinden hareketle yazar! Eğlencelidir, depresyon tanımaz, buluttan nem kapmaz, umutsuzluğa kapılmaz! Yay gibi arkadaşı olanın suratı asılmaz!

Oğlak

Kolundaki saatin hızından şikâyet eden, gece uykusuyla yetinemeyip hayata küsen, “gün 28 saat olsa yine yetmez” diye isyan edenlere acilen Oğlak desteği gerekli! Zira vaktini maksimum fayda sağlayacak şekilde planlayan, saniyesinin ufak bir abartıyla milyonda birini israf etmeyen Oğlak, genel olarak israfa karşıdır! Parasını harmana savurmaz, emeğini beyhude harcamaz, hayallerini bol tutup ayaklarının yerden kesilmesine göz yummaz! Kararlıdır başladığı işi yarı yolda bırakmaz! Tecrübelidir ve bildiklerini kendine saklamaz! Çevresindeki herkes olaylara olgun ve akılcı yaklaşımından nasibini alır, herkes ona akıl danışır! Böyle akıl desteği de kolay bırakılmaz!

Kova

“Nasılsın? İyidir, sen nasılsın? Eee, daha daha nasılsın?” hep aynı insanlarla aynı konuları konuşmaktan, adetten iyi olup merak etmediğiniz soruları yine öyle olageldiği için sormak zorunda hissetmekten bıktınız mı? Çok arkadaşınızın olmasını da yaşamınızdaki sakinliği büsbütün yitirmekten, her şeyi tüketmekten korktuğunuz için istemiyor musunuz? Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane, bilmecesine “nar” demekten yorulduysanız, bundan sonra Kova deyin, kalabalıktan kaçıp Kova’nın arkadaşlığına güvenin! Zira 100 tekdüze arkadaşın yerini bir Kova fazlasıyla tutar, onun engin bilgisi, genel kültürü, hayata farklı bakış açısı, hayatı renklendirmek için yeter! Hayata Kova’nın penceresinden bakan, yeni bir dünyaya kucak açar!

Balık

Balık Zodyak’ın tekne kazıntısıdır! Ancak Zodyak’ta tekne kazıntısı olmak, dünyada olduğu gibi evin en küçüğü olduğu için bolca şımartılmış olmak anlamına gelmez, Zodyak’ın 12 numarası olmak; iyice pişmek, en kıvamlı hale gelmek, yaşamın tüm formlarını görüp en üst mertebeye yerleşmek anlamına gelir. Balık dünya yaşamının gerekliliklerini öğrenmiş, üstüne dünyadan bir hayli uzaklaşıp evrenin bilgisini çözmüş gibi bir hal içindedir. Bu hal ona, yüce bir gönül, yaşamda vuku bulan her şeye karşı katışıksız bir teslimiyet ve bilgelik kazandırır. Balık’ın aklının havada olduğunu düşünen, hayaller aleminde yaşadığını zannedenler onun aslında ruhani olarak geldiği uzmanlığı anlamaz! Sanmayınız ki aklı ermez, gücü yetmez, bilakis o beyhude uğraşlar için zaman tüketmez!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.