İndirime Karşı Gelemeyen, Limit Bilmeyen Burçlar Dikkat!

Yaz geldi çattı, tatil planları yapıldı, e hazır bayram da geldi, alışveriş yapılmasın mı? İlk durak tabii ki iş yerinin hemen yanındaki AVM. Başladınız ya bir kere mağazalara girmeye, tutabilene aşk olsun. Ayakkabıdan çantaya, kozmetikten iç çamaşırına kadar her şeyi aldınız, sepeti doldurdunuz. Kasaya geldiğinizde de önce kartınızın limitini arttırdınız, sonra 24 taksit yaptırttınız. Fakat atladığımız bir şey var. Bu kadar alışveriş yapmış mıydınız ki? Sanki aldıklarınızın hesabını da yapmıştınız, ne olduysa ödeme noktasına girdiğiniz sırada oldu. Acaba siz kuyruktayken başkaları mı sepetinizi doldurdu? Ya da bunca yıldır gözden kaçan bir şey mi vardı.

Belki her seferinde yaşıyorsunuzdur. 5 katlı bir mağaza ve ödeme yapabileceğiniz yalnız iki adet kasa. Bitmek bilmeyen kuyruklar ve girdiğiniz sırada bile bir sürü aksesuarlar, büyüklü küçüklü reyonlar. Alan darlığı mı dersiniz? Yoksa daha fazla maaş vermemek için çalışan sayısından kıstıklarını mı düşünürsünüz? Peki bunun aslında bir satış stratejisi olduğunu hiç aklınızdan geçirdiniz mi? Evet, yanlış duymadınız! Kuyrukta ödeme sırasını bekleyen müşteri ödeme noktasına gelene kadar doğal olarak sıkılıyor. Yanındaki, önündeki, arkasındaki reyonlara, ürünlere bakmaya başlıyor. Ya da sıranın uzunluğunu gördükten sonra kuyrukta beklememek yerine mağazada daha fazla zaman harcıyor, uygun anı bekliyor. Elindeki alışveriş sepeti yavaş yavaş dolmaya başlarken, aklı eve vardığında başına geliyor.

Dışarıdan çok farklı görünen şeylerin aslında büyük planlar, stratejiler yatıyor. Ve totale vurduğumuzda ise mağazaların ciroları sırf bu sebepten dolayı ciddi bir şekilde artıyor. Bu yüzden firmalar uzun kuyrukları ortadan kaldırabilecek çözümlere pek yanaşmıyor. İster kapitalizmin oyunları deyin ister satış politikası, 2018 dünyasında işler böyle işliyor. Bize de dünyadan bihaber yaşayan, akışta sürüklenen, dalgın Balıklara ve alışveriş denince gözleri parlayan, kredi kartlarının limitlerini sonuna kadar alışverişte dolduran Terazileri uyarmak düşüyor: Şimdi elinizdekileri yavaşça yere bırakın, derin bir nefes aldıktan sonra bulunduğunuz yerden uzaklaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.