Imposter Sendromu Hangi Burçların Hayatını Kabusa Çeviriyor

Hiç büyük bir başarı elde ettikten sonra şaşkınlıktan dilini yuttuğun oldu mu? Herkes seni alkışlarken, bu işte bir yanlışlık olmalı dediğin ya da önemli bir mevkiye getirildiğinde olan biteni şansa bağladığın… Dikkat! Imposter sendromundan muzdarip olabilirsin! O da ne dediğini duyar gibiyiz. Kişinin eğitim ve mesleki yönden fazlasıyla donanımlı olmasına ve büyük başarılara imza atmış olmasına rağmen tüm bunları kendi yeteneğinden çok şans gibi faktörlere bağlaması eğilimi. Öne çıkan bir diğer özelliği ise kişi her başarısının ardından şansın gelecek sefer yardımcı olmayacağına ve herkesin kendini sahtekar olarak göreceğine dair bir inanç geliştirmesi. Özellikleri saydığımızda “Evet evet, aynen böyleyim işte” diyorsan, muhtemelen burcun aşağıdakilerden biri.

Alçakgönüllülüğünün Altında Ezilen Balık

Balıklar, öyle göğsünü gere gere “Ben başardım” diyebilen insanlardan değil. Aksine çalışma sürecinde yanında olan herkesi, başarının mimarlarından sayabilir. Hatta “Bu başarı benim değil, sizlerin” bile diyebilir. Kendisi hiçbir şey yapmamış gibi! Alçakgönüllülüğün dozunu kaçırırken de olup bitenleri şansa bağlama ihtimali yüksek. Sanki çıta şans eseri arşa değmiş, gelecek sefer herkes gerçek yüzünü görecek diye kendi içinde korkularına yenik düşebilir.

Başarısı Karşısında Şaşkına Dönen Terazi

 

Büyük bir başarının ardından kendini spot ışıklarının altında büyük bir kalabalık karşısında gören Terazilerin aklından geçen tek bir şey olabilir: “Rüya görüyor olmalıyım!” Başarı merdivenlerini büyük çabalar harcayarak tırmanmış olsa da yanında olan, yardımına koşan insanları kendi önüne koyması fazlasıyla sık rastlanan bir hadise. Sanki hepsini başarması mümkün değilmiş gibi, o anki psikolojilerini kelimelerle ifade etmek çok da mümkün değil. Sadece yaşayan bilir.

Başarısından Şüphe Eden Başak

Başaklar, vasatla yetinmeyenlerden. Her zaman kusursuzluğu arayanlardan. Çabalarının karşılığını nihayet aldığında ne yapıyor dersiniz? Bu sefer de “Hayır, tüm bunları ben başarmış olamam” diye kendi kendini yiyor. Muhtemelen diğerleri başarısız olduğu için bu noktada ya da hayatında ilk kez talih ondan yana… Kafasından geçen düşünceler sadece bunlar. Tüm bunlar olup bitene kadar, emeğinin karşılığını aldığını aklına getirmez bile. Sanki bir seferlikti, gelecekte herkes işin iç yüzünü görecekmiş gibi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.