İllallah Ettiren Burçlar!

İnsanlar aleminde huzur rezervlerini tepeleme doldurup kucak dolusu sarılmak istediklerimiz de var, yaka silkip köşe bucak kaçmakla kurtulamadıklarımız da! İnsanın da on iki burcu, türlü türlü huyu var madem sıra burçların illet ettiren özelliklerine geldi çattı! Gönlümüzden birkaç antipatik lakap da koptu. Alınmaca gücenmece yok; hiç inkâr etmeyin burçların böyle huyları var, yalan da yok!

Koç       

Koç’un gazabına ansızın yakalanan şemsiye açar, yanında yoksa bir kuytu bulup sığınır, onu da bulamazsa döner sırtını tabana kuvvet kaçar, kendini kurtarır! Ama Koç kendinden nasıl kaçar? İşte bu noktada Koç’un keskin sirkesi, maalesef kendi küpüne zarar! Koç gün içinde hiç olmazsa birkaç kez öfkelenir, sağa sola çatıp içini soğutmaya yeltenir. Sinirini atmadan, yıkıp döküp içini rahatlatmadan sirkesi uçmaz! Hikâyenin sonunda Koç küpü tek parça kalamaz!

Boğa    

Vinçler kapıya dayansa, en sevdiği leziz yemekler davet mektupları dumanında burnuna koksa, en yakınları yalvar yakar olup acele etmesi için ısrara kalksa, Boğa istemediği sürece hiçbir güç onu keyfinden alıkoyamaz! Tüm ısrarlar geri teper, ricalar sinirini bozar; ne öfkelenir ne söylenir, Boğa’nın huyudur; direne direne kazanır! Hantaldır Boğa herkesin telaşla dört döndüğü yerde, adımını ricayla atar!

İkizler  

Geldik tüm zamanların en son ütücüsü, zihin düzleştiricisi, çenebaz İkizler’in illet ettiren, kafa patlatan, kulak zarı çınlatan fazla konuşkan hallerine! İkizler ile herhangi bir çekişme, bir tür tartışma mevzubahisse, yavaşça kelimelerinizi yere bırakın ve ardınıza bakmadan kaçın! Kendinize acımıyorsanız ses tellerinize, tertemiz zihninize, el değmemiş sinir sisteminize acıyın! Böylesi taramalı sözcük savaşına dileriz ki şahit olmayın!

Yengeç

Yengeç’in ne alınganlığı biter ne tribi çekilecek işkenceler listesine girer. Ağzım desen ağlar, burnum desen “ne demek istiyorsun sen” diye feryada kalkar! Bir gün aynı şakaya şen kahkahalarla güler, diğer gün huzuru kaçar, depresyona girer! Aman Yengeç ile sohbete koyulanlar bin düşünüp bir konuşun, bolca kıvırmaya hazırlıklı olun, baktınız suratı soluyor, gözü yaş doluyor patlatın bir kahkaha şakaya vurun! İnanın aksi halde yapacağı aylarca tribi çekmemek için her şeye değer!

Aslan   

O Aslan ise ben de kaplanım diyen, bıktım kibrinden deyip dersini vermenin zamanının geldiğini düşünenler; Aslan doğana sonradan olan mâni olamaz, kibrinin derecesine erişmek için fırınlar gece gündüz çalışsa yeterince ekmek çıkmaz! Yani egosantrik Aslan ne dize gelir ne söz dinleyip hizaya! O yüzden beyhude nefes tüketmemek, pek de ciddiye alıp sinir sistemini allak bullak etmemek gerekir.

Başak  

Evine giderken yedek çorap götürün, tokalaşmak için davranmayın öpüşmeyi zaten aklınıza dahi getirmeyin. Kaşının üstündeki gözünden aman ha konu açıp pimpirik Başak’ı hastane kuyruklarına düşürmeyin. Kaygısı tavanda, takıntısı ayyukta yaşayan Başak’ın kendi düştüğü çukura sizi de çekeceğini unutmayın, temkini de elden bırakmayın! Zira Başak alışkındır kendini toparlar, olan size olur!

Terazi  

Bir iki gün kol kola alışverişlere çıkıp gezer, kozmetik mağazalarında her çeşit ürünü dener, sevgililerinizden bolca bahseder, arkadaşlarıyla aynı ortamlara girip sohbetler eder, yalnızlık ihtiyacınızı öylece dönüp giderek giderebileceğinizi düşünürsünüz! Ama yanılırsınız! Terazi’nin gereksiz iyiliği, fazlaca bulaşık arkadaşlığı siz isteyince bitmez, Terazi görüşmek isterse kapıyı kullanmaz direk evin içinde biter! Terazi ilişkilerin suyunu çıkarmaya bayılır!

Akrep  

Dost meclisi der sırrınızı döker, masada konuşulan masada kalır der derinlerinizi ortalığa serersiniz, gün gelip hata yapınca kendi elinizle verdiğiniz okları göğsünüzde hançer gibi hisseder, kocaman bir beddua edersiniz ancak nafile! Yanan yanmış, yürekler bir kez dağlanmıştır! Akrep demekle yetinmez sıfatlarınız arasına sinsi yılanı da eklersiniz ama ne içiniz soğur ne de derdiniz kurur! Akrep’in vurduğu yerde hançer yarası biter!

Yay      

Böyle rahatlık ne saltanat kayığında bir o yana bir bu yana seyir eden padişahta ne cihan hükümdarlarında görüldü! Yay’ın bana bir şey olmaz, kimsenin derdi de beni bulmaz kafasını kimi zaman insanların koparası gelir! Ama tüm bu öfke nöbetlerini geçirirken insanlar, Yay yine dünyadan bihaber kahkahasını atar, uzanıp çekirdeğini çıtlar, takar çantasını sırtına dünyayı keşfe çıkar! Hallederiz Yay’ın sülalesi rahattır!

Oğlak   

Oğlak birinin daha ilk hatasını gördüğünde dürer defterini, kırar kalemini! Ciddiyetle yaşadığı hayatına kimseler cesaret edip müdahale edemez, kararları sorguya açık alanlarda istişare edilemez! Oğlak’ın sözü emir, yalnızca bir kez verdiği şansı doğru değerlendirilemediyse, geçmiş olsun iş işten çoktan geçmiştir! Artık yalvar yakar olsanız, ihtiyacım var deyip ikinci bir şans için kırk takla atsanız, taş kalpli Oğlak yüzünü dönüp bakmaya kıymetli vaktini ayırmaz!

Kova    

“Başka bir dünyadan misafir mi geldi, kültürümüzde her gelen tanrı misafiridir ama uzaylıya da hürmet etmek gerekir mi?” sorularıyla baş başa bırakan, değişik bir kimsedir Kova! Bazen saatlerce kendine bakan boş gözler, açık ağızlar, memnuniyetsiz homurtular, uykucu horultular eşliğinde konuşur durur! Sorsanız saatlerdir neden bahsettiğini kimseler anlatamaz! Artık Kova mı uzaylı, diğerleri mi orası meçhul!

Balık    

Yolda gelirken cüzdanını kaybetmiş, çaldırmış, düşürmüş, unutmuş yahut hiç yanına almamış olabilir. Öyle ki buluşmaya üç saat gecikmesinin sebebi, yolunu kaybetmesi ve yönsüzlüğü yüzünden bir türlü bulamaması olabilir. Kucağına çocuk diye yastık sarana, sahte belgelerle hasta olduğuna bin yemin edene, lüks içinde yaşamasına rağmen en yakınlarının yalanlarına inanıp elinde avucunda ne varsa verendir canımız Balık. Keşke bu kadar saftirik olmasa!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.