İlişkisi Yıllanan Burçların Duymaktan Bıktığı Sorular!

Çağımızda pek sık rastlanmayan, günübirlik ilişkiler diyarında parmakla gösterilebilecek kadar seyrek olan, ilişkilerini uzun yıllar sürdürebilen çiftlerin duymaktan usandığı sorularda sıra! “Bu ilişkinin ömrü dolmuş, değişiklik iyidir” diyen gelir, “her gün aynı yemek yenir mi” diyen sakınca görmeden çirkinleşir! Ne olursa olsun tüm bu hengamenin içinde gerçek aşk galip gelir! Peki nedir bu bıkkınlık getiren sorular?

Koç

Koç’un en sık duyduğu, açıklamaya bıktığı sorudur; “Bu kadar kavga edip nasıl ayrılmıyorsunuz?”. Koç huyu gereği sesini yükseltmeye bayılır, karşısında da dünyalar sabırlısı yoksa sesinin desibeli beklenen karşılığı alır! Koç için sıradanlaşan, alışılageldik olan bu durum, insanların yanında da cereyan edince, millet şöyle bir sorar! “Kedi köpek gibi dalaşıyor, birbirinize etmedik hakaret bırakmıyorsunuz. Nasıl oluyor da barışıyorsunuz?”

Boğa    

Boğa için ilişki belli bir düzeyi aşınca, yıllar bir bir devrilip güven duygusu tavan yapınca, yüzükler takılmalı, evlilik görevi yerine getirilmelidir. Tabi bu arada Boğa gelecek için kendini garantiye almış, evini düzmüş, arabasını almış, evlilik için biçilmiş kaftan olma yolundaki tüm tiklerini atmıştır. Bunu gören çekirdek ailesi başlar baskılamaya, “düğün ne zaman, evlilik için hadi bir an önce davran! Yüzük de takmıyorsunuz, başınıza bir iş gelmesin aman!”

İkizler  

İkizler ömrünce aynı kişiyle hiç sıkılmadan sohbet edebilecek kelime dağarcığına sahiptir! İkizler’in uzun soluklu ilişkilerini görüp, soluksuz konuştuğunu duyanlar hem şaşırır hem de kıskanır. Çünkü kendileri ikinci buluşmada her şeyi anlatmış, konuşacak konu bulmak için birlikte etkinliklere katılmak, ortak deneyimler yaşamak zorunda kalmıştır. Böylesi yıllar devirip artık içini dışını bilip tüm sözcüklerini tüketmiş olması muhtemel İkizler’in iletişim trafiği, “Bu kadar konuşacak şeyi nasıl buluyorsunuz hala?” sorusuyla sıkça muhatap olmasına yol açar!

Yengeç

Yengeç’in de derdi bu olsun! Soruları duyunca ah çeker, “o günler bir gelsin hele yapılacak şey elbet bulunur” dercesine buruk bir tebessüm eder! Zira Yengeç’in duymaktan usandığı, porselen takımlarını dizip, iğne oyalarını havlu kenarlarına işlediği, küçük ev aletlerini alıp hazır beklediği o konudan gelir; “Onca yıldır berabersiniz. Evlenince ne yapacaksınız peki?” Yengeç evliliğin eşiğinde beklerken, eline dertli dertli bakar, zira bu sorunun ardından gözler parmaklara yumulur, tektaş sorulur!

Aslan   

Aslan’ın yüce gönüllüğü herkesçe bilinir, sevgilisini mutlu etmek için yapamayacağı şeyin olmadığı da şüphe götürmez bir gerçek olarak herkesin zihnindeki yerini edinir. Ama uzun yıllardır süren ne azalan ne artan, belli ki rutine bağlayan ilişkisinde hala ilk günkü heyecanının olup olmadığı merak konusu olur! Aslan’ın sorusu biraz da çağın mustarip olduğu bir konudan gelir; “Hala özel günleri kutluyor musunuz?”. Aslan, tanışma, buluşma, ilk yemek, ilk içecek… derken uzayıp giden listeyi abartmayı sever. Hem jest yapar hem jest bekler!

Başak  

Başak’ın oralarda havalar iyidir de görenler durumu hiç de sanıldığı kadar normalleştirmez. Başak ile sevgilisi uzun yıllardır alıştıkları düzenlerinde öylece yaşayıp giderken, risksiz sularında çırpıntısız yüzerken ellerin dikkatini çeker, başkalarının ilişkilerinin akıbetine kendilerine vazife edinen insanların eleştirel sorularını muhatap almak zorunda kalırlar! “Sizinki artık alışkanlığa dönüşmüş olabilir mi?” sorusu karşısında Başak, “sana ne kardeşim” demeyi çok ister de! Diyemez?

Terazi  

Terazi’yi sevgilisiyle görenleri sıkıntı basar, herkes yaka bağır açıp derin derin nefes alabiliyor mu diye şöyle bir bakar! Zira Terazi’nin uzun yılları deviren ilişkisi, dip dibe geçecek bir ömrün acı sinyalini verir. Çünkü sevgilisi sıcaktan patlamaz, terden yapış yapış olmaz, kendine alan açmak için atağa kalkmazsa bu ilişki bitmez, Terazi’nin uzlaşamadığı konu düşünülmez! Terazi’nin sorusu bellidir; “Sıkılmadınız mı sürekli dip dibe olmaktan?”. Terazi cevabı yapıştırır, “Ne sıkılması, keşke günler 36 saat olsa!”

Akrep  

Akrep için her ilişki yeni bir deneyim, her ilişkide kendi içinde keşfedilmeyi bekleyen engin bir okyanus gibidir! Akrep’in derinlerine bir dalsanız, çok azınız soluksuz dayanabilir, geri dönüş yolunu bulabilirsiniz. İnsanlar dünyayı kendilerinden yola çıkarak anlamaya çalışır. Akrep’in uçsuz bucaksız fantezi dünyası hakkında fikri olmayanlar soruyu yapıştırır; “Bunca sene heyecan mı kalır?” Akrep o an heyecanın ne demek olduğunu sorunun sahibine vakit ayırıp pek güzel anlatır da işte gizlilik ilkesi gereği derin bir nefes alır, soruyu boş bırakır! Akrep bir asır birlikte olsa yeni bir heyecan bulur!

Yay       

Yay’ın uzun ilişkisi mi? Bir ayı aşmışlar yani? Tamam tamam, Yay’lar hemen kızmasın! Ama böyle özgür ruha, delibaşa da sevgili dayanmıyor, sıkıya gelemeyen Yay işler ciddileşince alıp başını gidiyor! Herkes de tıpkı böyle düşünüyor. “Hayret hala sıkılmadın! Bu defa ciddisin galiba?” soruları ayyuka çıkarken, çevre baskısına maruz kalan Yay’ın farkındalığı gıdıklanıp kaş yapmak isterken göz çıkmazsa iyi! Zira eğlencenin dibi, maceranın heyecan vericisi derken vaktin nasıl geçtiğini anlamayan Yay, uzun süredir aynı ilişkide olduğunu duyunca, tebdili mekânda ferahlık arayabilir.

Oğlak   

Oğlak’a sorular hep aynı yerden! Millet istiyor ki bir taraf heykeltıraş olsun, öteki udi! Böylece sanatın bin bir tonu ortalığa saçılsın, çiftler hep aynı şeyden sıkılmasın! Biri mühendis, öteki psikolog olsa, bu defa “biri sayısal, biri sözel nasıl anlaşıyor bu çiftler” diye çene çalmaya başlarlar! İyisi mi sıkça duyulan “Evde beraber işte beraber, zor olmuyor mu?” sorularına pas demek, mümkünse sıradaki soruya da geçmemek. Sen bulmuşsun halinden anlayan, işine destek olan birini, bırak eller ne derse desin!

Kova    

Kova bir defa ilişki yakıştırmasına gelemez, sevgililik müessesini sevmez! Zira bambaşka insanlar bir potada eriyemez! İlişkiler uzun yıllar sürerse, yaratıcılık biter, yenilik isteği alır başını gider! Böyle gelenekçi bir çaresizlik içinde olmaya bu devir de kimler güler! Böyle konuşup yıllar geçiren, uzun soluklu ilişkilerin insana verdiği zararı hepimizin zihnine işleyen Kova, bakın görün ki yıllar devirmiş, ilişkisini vazgeçilmezler hanesine çoktan eklemiş. “Bunca zaman nasıl dayandınız?” sorularını ise duymazdan gelmiş.

Balık    

Balık’a sorulan soru öncelikle oldukça teknik ve kolay bir sorudur ama kendisinin pek zaman mefhumu olmadığından ilk soruda çuvallar! “Ne zamandır birliktesiniz” sorusunun cevabı ite kaka da çıksa, sonuç beş yıl olunca, başta Balık olmak üzere herkes şaşırır! “O kadar olmuş mu yaaa”, tepkileri ardı sıra duyulur, “amma da olmuş” tespitleri durur mu? Derken koca bir şaşkınlık dalgası yayılır, herkes zamanın nasıl geçtiği konusuna atlayınca, Balık’ın ilişkisinin yaş hesaplamaları konusu kapanır!

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir