İlişkinin Sonunu Ellerinle Hazırlama! Burcuna Kulak Ver Sevgilinden Olma!

“Güzellik bakan gözdedir” derler, çok da doğru söylerler! Kusur aramaya koyulmuşsa dikkatin, haklı çıkmak için haksızı bulup cezalandırmaksa niyetin, eli kulağındadır, yakında biter ilişkin! Ama “Seviyoruz reis!” diyor, kaybetmek istemiyorsan, önce o kafayı bir değiştir. İnsanın kendinde başlar her şey! Şunu bir bil! Sonra kendini onar, ilişkideki sorunu, kavgayı, yersiz şamatayı da ellerinle bitir! Sen gel ilişkinin kuyusunu kazmak yerine, mutlu yarınları iple çek, bugünlere getir!

Koç       

“Nasıl olsa vazgeçilmezim, benim gibisi bir daha dünyaya gelene kadar ben göçer giderim” düşüncesiyle yaşayan Koç, sağlam kazıklara bağlı olduğunu düşündüğü ilişkisine özenmez, sevgilisini elinde tutma telaşına düşmez. Bilakis açar ağzını yumar gözünü, “nasıl olsa barışırız” der kabalığı alır ele, kontrolsüzce eser gürler, hakaretlerini saçar döker! Düşünmeden davranmakta da bir sakınca görmez! Ama hayat sürprizlerle doludur, Koç kendi ipini çektiğinin farkına varınca fazla da vakit kalmaz!

Boğa   

Boğa’nın bildiği bildik, dediği dediktir. Hele bir konuşmaya kalkın, uzun uzadıya derdinizi anlatmaya girişip uzunca konuşmanızın fitilini yakın, seyreyleyin olacakları! Gürültüsüz bir patırtı çıkar, Boğa kendi bildiğinden şaşmayacağına emin vaziyette karşı savunmanın pimini yutar! Zira Boğa’nın geri dönüşü olmaz, “sevgilisinin derdi varmış, söylediklerinden hayırlı bir mesaj çıkarmış” dinlemez, umursamaz! Anlamaya hiç çalışmaz! Savunmaya geçer, tartışma başlar! Bu duvar, ilişkinin sonunu hazırlar!

İkizler  

İkizler çabuk sıkılır, kolay vazgeçer! Sıkça farklı uğraşla karşılaşmak, olabildiğince fazla insanla tanışıp yeni dünyaların kapılarını aralamak, bolca okumak, eğlenmek, konuşmak, yeni eğitimler alıp farklı alanlarda fikir sahibi olmak ister! Çağın alıp başını giden icadı teknolojinin bolca tüketim aracı üretmesini de pek sever! Tabi İkizler’in bu doyumsuz tavrı ilişkisini içten içe kemirir, birlikteliğine zarar verir! Online arkadaşlık uygulamalarında sözde eğlence arayan İkizler, ilişkisindeki mevcut sadakati her gün daha da tüketir.

Yengeç

İlişkide en önemli dinamik, zamanla gelişmek, birlikte yol almayı başarabilmektir. Yoksa düne takılıp kalmakla, kendi yolunu adımlamak konusunda inatlaşmakla ilişki yürümez! Yengeç’in en büyük hatası, hafızasını fazlaca diri tutmak, yapılan tüm hataları, yaşanan tartışmaları an be an kayıt altına alıp, temcit pilavının yanına meze yapmaktır. Yengeç geçmiş meselelerle gündemi işgal etmekten ilişkisinin yarınını göremez! Unutup yoluna devam edemez. Açtığı eski defterler bir gün dürülürse, bizden söylemesi; kendi düşen ağlamaz!

Aslan   

Aslan çoğu zaman dünyanın da dikkatinin de merkezine kendini koyar, kolay kolay kulağını kendinden çekip başkalarının söylediklerine dikkat kesilmez! O ilişkisinden çıkan dumanın kokusunu almaz, yangın alarmlarını duymaz, alev almadan bir sorun olduğunu dahi kolay kolay anlamaz! O denli rahatına düşkün, kendi haliyle muhataptır ki etrafında ne olup bittiğini vakitlice anlamaz! Uyarı tonunu abartıp aşağıladığı da olur, kendisini fil dişi kulesine kapatıp çıkmadığı da! Sorunlar sivrilip canını yakmadan Aslan uyanmaz, uyandığında da yapacak bir şey kalmaz!

Başak  

Başak herkesin derdine derman, sevdiğinin yardım çağrılarına imdat, kendi hayatının karmaşasına süresiz işçi olur, bu temponun girdabına kapılıp gecesini gündüzüne karan Başak’ın ilişkisinde ne alev kalır ne aşk ne de çekim! Gençlik erken yaşta alır başını gider, herkesin mumla aradığı harika ilişki kısa zamanda yerini bol sorumluluklu, yapılacaklar listesi kabarık sıkıcı bir birlikteliğe döner! Heyecanın yol yakınken dönmesini sağlamayan Başak, kaçan aşkı mumla arasa da bulamaz! Elden giden gençliğe dur dememek Başak’ın en büyük hatası olur!

Terazi  

Terazi için sevgilisi olduğu andan itibaren diğer her şey anlamını yitirir ve dünya ilişkisinin etrafındaki dönme hareketine koyulur. O andan itibaren yaşamının tüm dinamiklerini bu gerçeklik temelinde planlayan Terazi, “eşim ne derse o” formuna bürünür ve sosyal çevresini çekinmeden ikinci, ailesini üçüncü, hobilerini beşinci plana atabilir! Bu kadar katılımcı olmak beraberinde ilişkiye hiçbir şey katamama riski taşır ve kendini farkında olmadan yalnızlaştırır! Terazi bir süre sonra ilişkisine yalnızca yük olmaya başlayabilir. Sevgilisinin yanında olmadığı zamanlarda ne yapacağını şaşırır! Tehlike çanlarını duyuyor musunuz?

Akrep  

Akrep kuşkusuyla birlikte bir ilişki sürdürür! Baş başa oldukları anlarda dahi, zihninden söküp atamadığı, içini kemirmesine engel olamadığı kurtçuklar romantik dakikalara tümüyle izin vermez. Sadece sevgilisine güven sorunu yaşamakla kalmaz, kendisinin gizli düşmanları olduğuna dair de bir dolu düşünce geliştirir ve sürekli tetikte olmasıyla ilgili bir motivasyon icat eder! Bu onun hiçbir anda tam olarak huzurlu olamamasına yol açar ve zamanla ilişkisini içten içe tüketir! Hayali düşmanlar yaratan Akrep gerçek olmayan bu sanrılarının kurbanı olabilir.

Yay    

Sorunları görmezden gelerek yokmuşlar gibi davranmak, kabullenmek yerine hiçe saymak, çözüm geliştirmek yerine öylece rafa kaldırmak itiraf edelim ki çoğumuz için kolaydır ama Yay için olması gerekendir! Hepimiz sorunlarla mücadele etmek konusunda cesaret geliştirmek için problemleri biraz olsun ötelemeyi seçeriz ancak Yay hiç umursamaz! Birikmesine göz yumduğu, kendi umursamadığı için kimsenin umurunda olmadığını sandığı sorunlar ne yazık ki çözülmeden durmaz! Çözülmeye çözümlemeye de ilişkinin sonunu hazırlar!

Oğlak 

Oğlak fazla gelenekçidir. Ananelerine uymayan hiçbir davranış kalıbını benimsemez, zaten işinde gücünde, başarı yemininin peşindedir, yolundan sapmaz, ayağı attığı yanlış adımlar yüzünden burkulup kaymaz! Oğlak annemin zamanında yoktu dediği, “küçükken bize bunları yapmamamız söylendi” içerikli hiçbir yeni nesil davranışa sıcak bakmaz! Yaşamı yüksek duvarlarla örülü, dogmalarla bezeli Oğlak’ın ilişkisi hiç esneklik kazanmazsa, gelecek kuşaklara aktarılacak yeni bir öğreti doğmaz! Oğlak kendini kapatırsa, kimseler ona ulaşamaz!

Kova

Kova’yı Jetgiller ailesinden başkası paklamaz. Zira sıradan ilişkilerine bir üçünce teknolojik ürünü kuma olarak getirmeden durmaz! Herkes başka kadınlarla, kara yağız delikanlılarla mücadele eder, Kova’nın sevgilisi ise bilgisayarlar, oyunla, telefonla… Kova teknolojiyi yatağına dahi sokar, marjinal olacağım diye yaptığı şeyler gün olur ilişkisinin suyunu kaynatır, sevgilide kalan son sevgi kırıntısı da böylece buharlaşır! Sonra Kova zil takıp oynar mı, haline mi yanar? Orası belli olmaz!

Balık    

Balık gerçek dünyaya bir sevgili uğruna ilişkisinin ilk zamanları bağlanabilir. Ya da bu masalsı gözlerden, büyülü bakışlardan başlarda böyle dünyevi bir aşk manası çıkarılabilir. Zaman geçer, sevgili ilişkisini tek başına yaşamaya terkedilir! Balık’ın aklı düşünden beri gelmez, hayalinden çıkıp ayaklarını yere basmaz! Balık’ın dünyasında kendine geniş geniş yer bulamayan sevgili isyan bayrağını çekerse şaşırma! Sonra “ama ben çok aşıktım” deyip dram filmi çekme! Yol yakınken dünyaya dön, düşlerini aşkına tercih etme!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir