İçindeki Çocuğu Unutmayan Burçlara Özel Disney Animasyonları

Bakmayın siz sinema salonlarını en önce çocukların doldurduğuna. Animasyon izlemenin yaşı falan yok sonuçta. 5 yaşında bir çocuk da kendini kaptırabilir olayların akışına, bir yetişkin de kendini bulabilir bir karakterin davranışlarında. Yeter ki bir şans versin içindeki çocuğa. Bir de bakarsın çocuklar da yetişkinler de bir ağızdan gülüyor, ağlıyor beyaz perdenin karşısında. 1923 yılında küçük bir stüdyoyken bugün dünyanın en büyük medya imparatorluklarından birine dönüşen Walt Disney, tam da bunu başardı aslında. Her yaşa hitap eden birbirinden etkileyici animasyonlar, burcuna özel yorumlarla yeni yazımızda.

Adrenalin Bağımlısı Koçlara Özel “Bolt”

Tüm hayatını bir televizyon şovunda aksiyon dolu gösteriler yaparak geçiren Bolt isimli köpeğin hikâyesinin anlatıldığı 2008 yapımı Bolt, süper güçlerinin aslında görsel efektlerden ibaret olduğunu anladıktan sonra karakterin başına gelenleri konu alıyor. Stüdyo dışındaki yaşamında edindiği yeni arkadaşları da Bolt’u özlemle andığı eski yaşamına geri götürme noktasında keyifli bir maceraya ortak oluyor. Aksiyon dozu yüksek animasyonda Koçların ilgisini çekecek çok sayıda unsur yer alıyor.

Winnie the Pooh Boğaların Ağzına Bir Parmak Bal Çalabilir

Disney’in büyük beğeniyle izlenen serilerinden Winnie the Pooh, 2011 yılında sinemalara giren yeni filmiyle Tigger, Piglet, Tavşan, Baykuş, Roo, Kanga ve kuyruğunu kaybetmiş Eeyore’u yeniden izleyicilerle buluşturuyor. Karakterlerin 100 Hektar Ormanı’ndaki yeni macerasında tabii ki tek derdi birazcık bal yiyebilmek olan Winnie the Pooh’nun yer aldığı serüvenler izleyenlerin yüzünü güldürmeyi başarıyor. Boğalar için de seyrine doyulmaz bir film ortaya koyuyor.

Alışılagelmişin Dışında Bir Masal “Karmakarışık” İkizlerin Tercihi

Bir kuleye hapsedilen ve uzun saçlarını prense salarak kurtarılan Rapunzel’in hikayesine hepimiz aşinayız. 2010 yapımı Karmakarışık (Tangled) da aynı hikayeden ilham almış ama ortaya bambaşka bir film çıkarmış. Hanedanlığın en çok aranan haydudunu kulede rehin alan Rapunzel’in haydutla yaptığı anlaşma ve girdikleri sürükleyici macerada yer alan alt metinler ve verilen mesajlar, İkizlerin beğenisine hitap edecek türde.

“Robinson Ailesi” Yengeçlerin Tarzına Göre

Bir yetimhanede aile bulma özlemi içerisinde büyüyen bir çocuk olan Lewis’in öyküsüne ışık tutulan 2007 yapımı Robinson Ailesi (Meet the Robinsons), Lewis’in ailesini bulma hayalinin peşinden gidişini anlatıyor. Wilbur Robinson’la tanışmasının ardından gördüğü gelecekte tanıdığı ailesi ise onu bambaşka diyarlarda bambaşka maceraların içine sürüklüyor. Karakterin aileye verdiği önem ve bu yolda yaptıkları ise Yengeçleri ekran başına toplamaya yetiyor da artıyor.

Kimsenin Gölgesinde Kalamayan Aslanlara Oyunbozan Ralph

Bir atari oyununda kötü bir karakteri canlandıran Ralph’ın yıllarca aynı işi yapmaktan ve iyi karakterin arkasında kalmaktan sıkıldığı vakit verdiği kararla birlikte kendini içinde bulduğu olaylar silsilesini anlatan 2013 yapımı Oyunbozan Ralph (Wreck-It Ralph), baş karakterin kötü adamlıktan kahramanlığa uzanan hikayesine odaklanıyor. Kimsenin gölgesinde kalmayı kendine yediremeyen ve kahramanlık fırsatını hiçbir zaman geri çevirmeyen Aslanların kendilerinden çok şey bulabilecekleri bir film.

Zeka Dolu Kurgusuyla “6 Süper Kahraman” Başakların Dişine Göre

Zeki bir robot tasarımcısı olan Hiro Hamada’nın, yakın çevresinin ve robotların baş rollerini paylaştığı 2014 yapımı 6 Süper Kahraman (Big Hero 6), animasyon filmlerinden beklenen mizah, duygu ve sürükleyiciliği tam tadında harmanlıyor. Hamada’nın kendini bir anda bir komplonun içerisinde bulma hikayesi her saniyesiyle heyecan vadediyor. Analitik zekasıyla türlü robota hayat veren karakterin kendini bir anda içinde bulunduğu macerada verdiği emekle süper kahramanlar yaratma hikayesi Başakların ilgisini çekebilir.

Teraziler İçin Bir Garip “Prenses ve Kurbağa” Hikayesi

Kurbağayı öperek prense dönüştüren ve mutlu mesut bir hayat süren prensesin masalını bilmeyenimiz yoktur. Disney’in yeniden kaleme aldığı hikaye ise masala farklı bir yorum getiriyor. 2009 yapımı Prenses ve Kurbağa (The Princess And The Frog) filminde kurbağayı öpen prenses de kendini kurbağaya dönüşmüş olarak buluyor. Çözüm için yollara düşen ikilinin yaşadıkları ve hissettikleri ise dış görünümleri konusunda dikkati elden bırakmayan Terazilere bir mesaj veriyor.

Dedektif Akreplere Polisiye Tadındaki “Zootopia”

Uygarlığın zirvesine çıkan ve teknoloji konusunda devleşen hayvanların bir arada yaşadığı Zootopia kentine polis memuru olarak atanan bir tavşanın öyküsünün anlatıldığı 2016 yapımı Zootropolis: Hayvanlar Şehri (Zootopia), esrarengiz bir şekilde kaybolan hayvanların öyküsüne odaklanıyor. Hayvanlar şehrindeki gizemli olayları açığa çıkarma iddiasındaki karakterin macerası, olaylar üzerindeki esrar perdesini kaldırmaya meraklı Akrepleri cezbedebilir.

Maceraperest Ruhlu Yaylar “Moana” ya Göz Atmalı

Çok eski çağlarda Pasifik okyanusundaki adalardan birinde, bir kabile şefinin kızı olan Moana’nın baş rolde olduğu 2016 yapımı Moana, baş karakterin adalarını esir alan laneti kaldırmak için yola düşmesini konu ediniyor. Moana, ailesine ve yaşadığı adaya yardım etmek için çıktığı bu yolculukta başından türlü olaylar geçse de asla pes etmiyor. Maceraperest ve kaşif ruhuyla yeni yerler keşfetmek ve halkını kurtarmak isteyen karakterin serüveninde Yaylar kendisini baş karakterin yerine koyabiliyor.

Saygın ve Kahraman “Cesur Civciv” Oğlaklara Tanıdık Gelebilir

Bir meşe palamudu yüzünden gökyüzünün yere düştüğünü zanneden ve ortalığı birbirine katan civcivin eski saygınlığını yeniden kazanmak üzere yaptıklarının anlatıldığı 2005 yapımı Cesur Civciv (Little Chicken), gökyüzünden düşen uzaylı karşısında bu kez daha temkinli davranan karakterin maceralarını konu alıyor. Sırrını yalnızca yakın arkadaşıyla paylaşan ve uzaylı istilasına arkadaşlarıyla karşı koyan sevimli civcivin eski itibarını geri kazanma arzusu Oğlakları etkileyebilir.

“Define Gezegeni”ne Giden Uzay Macerasında Kovalara Yer Açın

Maceradan maceraya atılmayı bir hayat tarzı olarak benimseyen Jim Hankins’in efsanevi bir define haritası ile birlikte çıktığı galaksiler arası yolculuğun anlatıldığı 2002 yapımı Define Haritası (Treasure Planet), Hankins’in hem mürettebatında yer alan insanları tanıması hem de evrenin en büyük hazinelerinden birini aramasını konu alıyor. Uzay konulu yapımların tutkunu Kovalar için de seyrine doyulmaz bir serüven ortaya çıkıyor.

Masallar Diyarının Demirbaşı Balıklara “Karlar Ülkesi”

Sonu gelmez bir kış mevsimine mahkum olan krallığı kurtarmaya karar veren iyi kalpli karakter Anna’nın ablası Prenses Elsa’yı bularak ülkedeki laneti kaldırmaya çalışma macerasının konu edinildiği 2013 yapımı Karlar Ülkesi (Frozen), son zamanların en ilgi çeken animasyon filmlerinden biri. Masalsı atmosferi, görsel efektleri ve müzikleri ile film, yaratıcı ve sanatsever Balıklar için yapılmış desek yeri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.