Herkesin Sevdiği, Burçların İllallah Ettiği Şeyler!

Huyumuz kurusun. Hiçbir numarası olmayan şeyleri abartmaya, değmeyecek şeylere gereksiz methiyeler düzmeye bayılıyoruz. Yetmiyor, dünyanın en iyi şeyleriymişçesine eşe dosta öneriyoruz. Biri “Çok da matah bir şey değilmiş” deyince de şoktan şoka giriyoruz. Öylesine büyük bir hayranlık, öylesine büyük bir sahiplenme… Peki, sahiden de hepsi yere göğe sığdırılamayacak şeyler mi? Değil! Biliyoruz ki kimilerinin tutkuyla bağlandıkları, kimilerinin yaka silktikleri. Eminiz senin de var neden popüler olduğunu bir türlü anlayamadığın şeyler. Burçların da pek tabii. Senin burcunun görünce göz devirdiği şeyler hangileri?

Koç: Kısa Paça Pantolon

Koçlar, düz insanlar. Sırf değişik bir şeyler denemek uğruna olur olmaz işlere bulaşmazlar. Yolda gördükleri abidik gubidik şeylere yargılayan gözlerle bakmaları, mümkün mertebe alışkanlıklarından şaşmamaları bundan. En anlam veremediği trendlerden biri ise kısa paça pantolon modası! Pantolon giymenin de bir adabı var, bileklerin açık bırakmanın nesi mantıklı? Yapmayın Allah aşkına!

Boğa: Avokado

Boğalar alışkanlıklarına koparılması imkansız bir bağla bağlı. Bugüne kadar hayatında olan bir şeyi, yeni çıkan şeyler uğruna bırakması mümkün değil. Yemek üzerinden örnek verelim. Geleneksel mutfağa duydukları büyük hayranlık, onlara ömür boyu şaşmayacak bir beslenme düzeni sağlayabilir. Şimdilerdeki gibi sırf sosyal medyada popüler oldu diye yediği tostun içine kadar avokado koyacak değil. Ah bir de avokadosuz yapamam diyenler yok mu? Siz nerede büyüdünüz diye sormazlar mı adama?

İkizler: Nargile

İkizler şöyle açık görüşlüdür, şöyle değişime açık insanlardır deriz ama bir yere kadar. Ne kadar denerlerse denesinler bazı şeylerle de gram empati kuramazlar. Yeni yeni türeyen nargileci tayfa gibi! Ne o öyle saçma sapan giyim tarzları, nargile dumanını üfleyerek story atmalar, “Seri köz getir kardeşim” diye garsonları darlamalar… Sosyal medyada görmeye tahammülleri olmayan tek akım budur belki.

Yengeç: PUBG

Yengeçler alışık aslında kendi beğenileriyle yeni trendlerin pek uyumlu olmamasına. Yine de pek çoğuna okey verir. Zaman zaman kendisini de dahil etmeye çalışır hatta. Ama PUBG? Neden bu kadar popüler oldu, neden herkesin dilinde anlamak mümkün değil. Altı üstü vurmalı kırmalı bir savaş oyunu, yere göğe sığdıramamanın anlamı ne ki?

Aslan: Youtuber’lık

Eskiden ünlü olmanın bir anlamı vardı. Ya büyük bir yeteneğe sahipti kişi ya da gerçekten büyük işlere imza atardı. Peki ya şimdi? Kamera karşısına geçip “Merhaba arkadaşlar, kanalıma hoş geldiniz” diyenler ülkenin en ünlü isimleri. Aslanların böyle bir şeye itimat etmesi beklenir mi? Özellikle de el üstünde tutulmaları, milyonları arkalarına almaları ve hediyelere boğulmaları sinirlerini fazlasıyla bozabilir.

Başak: Rap Müzik

Başaklar, gerektiğinde değişime kapı aralamaktan çekinmeyen burçlardan biri aslında. Söz konusu trendlerin mantıklı bir dayanağı ya da sunduğu bir çözüm varsa! Diğer türlüsü başkalarının peşinden anlamsızca sürüklenmek gibi geliyor. Şimdilerde yoldan geçen hemen her arabadan bangır bangır yükselen Rap müzik gibi. Kişi dinlediğinden sahiden bir şey anlıyor mu ya da içinde herhangi bir duygu uyanıyor mu muamma!

Terazi: Futbol

Yılların eskitemediği bir geyik: 22 adamın bir topun peşinde kan ter içinde koşmasını izlemenin nesi zevkli olabilir ki? Klişe ama doğru. Teraziler, bunu bilir bunu söyler. Haydi onu geçtik, bir de takımlara delicesine bir tutkuyla bağlanıp holiganlaşanlar var. Tüm bunların nedeni sorulduğunda verilecek tek bir makul neden bile yok. Sadece sürü psikolojisi.

Akrep: Starbucks

Akreplerin belli başlı tutkuları var. Giyimden, yemeğe kadar. Hepsinde de muhakkak kaliteyi arar. Başkalarına hava atmak ya da gösteriş yapmak için değil. İhtiyacını en üst seviyede karşılamak için. Keşke insanlar da biraz feyz alsa ama nerde! Herkes şov yapmanın derdinde. Starbucks’a gitmek bile statü meselesi sayılıyor, kalitesiz kahvelere dünya para harcanıyor. Sonra da neden Akrepler her şeye göz deviriyor, deniyor.

Yay: Çoluk Çocuk

Normal şartlar altında Yaylar, herkesle kolayca anlaşabilme potansiyeline sahip. Karşısında iki insan tipi yoksa. İlki, evlenip herkese “Sen de kesinlikle evlen” baskısı yapanlar, ikincisi çocuk yapıp “Mutluluğu çocukta buldum” diyenler. Yapmayın ya! Bir daha ömür boyu istediğin gibi yaşayamayacaksın, yaka silktiğin sorumluluklar altında ezilsen bile gıkını çıkaramayacaksın, ciyak ciyak çocuk sesinden başın şişse bile bir şey yapamayacaksın… Sonra da çıkıp “Mutluluk buymuş” diyeceksin. Yemezler, haydi başka kapıya!

Oğlak: Bodrum, Alaçatı

Oğlakların insanlarla bir sorunu yok, derdi sürü psikolojisiyle. Sırf ünlüler övdü diye ya da sosyal medyada popüler oldu diye bir yerlere gitmek nedir? Bir de böyle ortamlarda içleri bayılsa bile 32 diş sırıtıp boy boy fotoğraf çekinenler var. Yazık günah! Bodrum, Alaçatı gibi tatil beldeleri de bunlardan biri. Tatil dediğin şey sakin bir kafayla dinlenmek değil mi? Türlü aktiviteyi iki güne sıkıştırıp pestilin çıkmış bir şekilde eve döndükten sonra tatile çıkmanın anlamı ne ki?

Kova: Kına, Nişan, Düğün

Kovaların dilinden düşmeyen cümlelerden biri: Yıl olmuş 2019, bir de insanlığın hâlâ sürdürdüğü adetlere bak… Özellikle de kapısına birbiri ardına davetiyeler üşüşmeye başladıysa. İnsanı zorla ağlatmaya çalıştıkları kına gecesinden hiçbir mantığı olmayan nişana kadar herkes bir telaş içinde. Sonra da aman düğün süreci çok zor da bilmem ne. E, yapma o zaman? Şart mı yorgunluktan ölürken milleti eğlendirmen? Kimse kusura bakmasın ama herkes şikayet ettiği o düzenin gönüllü birer neferi.

Balık: Survivor

Yaratılanı yaratandan ötürü seven bir burçtan söz ediyoruz, Balıklardan. Karşısındaki neye inanırsa inansın ya da olan bitenler ne kadar içine sinmezse sinmesin her şeye de herkese de sonsuz hoşgörü duymayı bilir. Birkaç istisnayla! İnsanları kavurucu güneşin altında bir deri bir kemik bırakacak kadar zorlu bir yarışmanın savunuculuğunu yapmaktan kaçınmak gibi. İnsanlar Survivor’ı izlerken nasıl bir haz alıyor, nasıl bu kadar popüler bir yarışma, anlamak mümkün değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.