Her Yerde Uyuyakalan Burçların Artık Bir Açıklaması Var!

İş yoğunluğu, kişisel problemler, ilişkiler… E yoruyor tabii bir yerde. Uyukluyor insan kimi zaman ofiste, metrobüste. Bir de zaman darlığı konusu… Günün iki saatini trafikte geçirdiğinizi düşünelim. Eve gittiniz, duş alıp yemeğinizi yediniz, yatağa girmemek için var mı herhangi bir nedeniniz? Tam 5 saat sonra tekrar uyanmak için alarmlar kurulsun, göz altlarınız uykusuzluktan torba torba olsun. Olmasın tabii de olacak yani. Böyle bir düzenin içinde vücudunuz da yorulacak, kafanız da atacak. Şimdi bahsedeceklerimiz ise uyku konusunda en önde bayrak tutan Boğalara iyi bir bahane olacak.

Konumuz Japonlar, aslında görmeye alışık olduğumuz manzaralar. Herkes az çok bilir ne kadar çalışkan olduklarını, yoğun bir tempoda yaşadıklarını. 80’lerden sonra günlük yaşamlarının hızlanması, Japonların uyumaya vakit bulamamasına neden olmuş. Sonra gelsin şekerlemeler, toplu taşımalarda kendinden geçmeler… Yatakta uyumayı tembellik olarak gören bu insanlar, iş hayatına gösterdikleri saygıdan mıdır, yoksa bir bahane aradıkların mıdır bilinmez, kendilerini “inemuri” yaparken buldular.

Her Yerde Uyuyakalan Burçlar

Hayır, onlara göre bu bir uyku hali değil, sadece küçük bir şekerleme. İster metroda, ister ofisin merdivenlerinde. Aslında gururlu Japonların yapmaya çalıştıklarını anlamak için uzman bir psikiyatr olmanıza gerek yok. İçten içe “Bak ben çok çalışıyorum, az uyuyorum, beni yadırgamaya hakkın yok” diye içten içe kendilerini haklı görüyor, cevaplarını hazırlıyorlar. Bu durumları bize her şeye bahane üretme bir numara olan Balıkları, uykucu Boğaları ve hep bir açıklaması olan Kovaları hatırlatıyor, her şeyin yerinde yapılmasını gerektiğinin altını çiziyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.