Hayatlarını Cep Telefonu Ekranında Yaşayan Burçlar Buraya!

Ne için yaşadığımızı unuttuk ya da mutluluğu çok farklı yerlerde arar olduk. Zaman değişiyor; istekler, ihtiyaçlar farklılaşıyor derken özümüzden uzaklaştık. Farkında mısınız? Hayır. Çünkü alıştık, “Değişmeyen tek şey değişim” diye diye zamana ayak uydurmaya çalıştık, kendimizi kandırdık. Yaptığımız işlerden, tamamladığımız görevlerden, başarılı olduğumuz hedeflerimizden tatmin olurken, sosyal medya kasırgasının içinde zevkten dört köşe olduk. Çok mu faydacısınız? Biraz da konuya odaklanmalısınız. Her gün kaç beğeni aldığınıza değil, hayattaki amacınıza bakmalısınız.

Arkadaşlarınızla buluştuğunuzu farz edin, en güzel giysilerinizi seçip dışarı çıkıyorsunuz. Neden? Instagram’da bir fotoğraf paylaşayım, fazladan birkaç like alayım. Cool bir restoran seçiyorsunuz, yine fotoğrafını çekip yediğiniz, içtiğinizi gözler önüne seriyorsunuz. Elinizden telefon düşmediği için buluştuğunuz insanlarla tek kelime edemiyor, aynı masada kendinizi birbirinizin hesaplarında buluyorsunuz. Ertesi gün ofisteki arkadaşlarınız “Dün neler yaptın?” sorusunu sormaya bile gerek duymuyor, söylediğiniz yemekten, içtiğiniz kokteyle kadar her şeyi online olarak izliyor, muhabbet de doğal olarak başlamadan bitiyor. İlişkilerimiz tükeniyor, “Ne kadar da sosyalim” diye düşünürken gerçeklikle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir dünyada yaşayıp gidiyoruz. Zamanımızı harcıyoruz.

Araştırmalar da bunu kanıtlıyor. Herkesin cep telefonunda bulunan uygulamalar arasında ilk 5’te olan Swarm, en çok yer bildiriminde bulunulan ülkenin Türkiye olduğunu açıklıyor. Yurdum insanının gittikleri yerleri, yaptıkları şeyleri gösterme merakının ne kadar fazla olduğunu da böylece kanıtlamış oluyor. Peki hangi burçlar attığı adımı sosyal medyada bildiriyor? Hangileri telefonunu uçak moduna alıp kayıplara karışıyor? Sorunun yanıtı bizi sadece iki burca götürüyor: Hem çok gezen hem de gezdiğini göstermeyi seven Yaylar listenin ilk sırasında yer alıyor. Şeyma Subaşı’ya kafa tutuyor. Delil bırakmamak için adımlarını bile galoş giyerek atan Akrepler, arkalarında kalan izleri çamaşır suyuyla temizliyor, uygulamadan, bildirimden hiç mi hiç haz etmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.