Hayal Gücünün Sınırlarında Gezen Balık Burcu Sanatçıları

Hayal gücünün vücut bulmuş hali, doğuştan sanata olan yatkınlarıyla bilenen Balık burcu sanatçılarının en bilinen temsilcileri kimler dersiniz?

RÖNESANS DEHASI MİCHELANGELO BUONARROTİ 

Michelangelo, Rönesans döneminin en üretken sanatçılarından biriydi, öyle ki Balık burcunun sanattaki başarısını birçok farklı disiplinde de temsil ediyordu. Heykel sanatının yanı sıra, Sistine Şapeli’nin freskolarını (tavan, duvar boyama tekniği) yıllar süren çalışmalarıyla tamamlamış, mimari alanda da çalışmalar yapmış hatta Floransa Katedrali’nin kubbesini dahi o tasarlamıştı. Yaşamının sonlarına doğru eserlerindeki güçlü ve idealize figürler yerini daha abartsız figürlere bırakmıştı. Rönesans sanatta mükemmele ulaşmak demekti ve Michelangelo sınırsız hayal gücü ile Rönesans’ı bitiren ve yeni bir akım olan Maniyerzm’i başlatan kişi olmuştu. Maniyerizm biçimlerin, formların biraz daha bozulması ve sanatçının özgün yorumunu eserlerine yansıtması demekti, işte bunu sağlayan Balık burcunun bitmek tükenmeyen sanat tutkusuydu.

SOYUT DÜŞÜNME BECERİSİ PİET MONDRİAN 

Soyut sanat denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Mondrian da Balık burcuydu. Soyut düşünme becerisi hayal gücünün maddesini oluşturuyor. Balıklar da sınırsız ve gerçek dünyayla bağı zayıf olabilen ve birçok insandan  daha farklı boyutta, frekansta yaşayabilen kişiler olabiliyorlar. Bu da sanatlarını oldukça besliyor. Mondrian’ın soyut resimleri Balık burcunun hayal gücü sayesinde gerçek dünyanın ötesinde bir algı ve deneyim yaşatıyor izleyiciye.

 ROMANTİZMİN KATMANLARI FREDERİC CHOPİN 

Müzikte, Romantik Dönem’in temsilcilerinden piyanist ve besteci Chopin henüz 6 yaşındayken dehası keşfedilmiş biriydi. Onu eğiten öğretmeni Chopin henüz 12 yaşındayken ‘’Artık benden öğrenebileceği bir şey kalmadı’’ diyerek dersleri kesmişti. Balık burcunun romantizmini ve hayal gücünü sonuna kadar yaşayan bu deha, ilk bestelerini de sevgilisi için yapmıştı.

ŞİİRSEL DUYARLILIK MAURİCE RAVEL 

Ünlü Fransız besteci Ravel, kendi hakkında çocukluktan beri her tür müziğe karşı ilgili olduğunu söylemiştir. En ünlü eseri olan Bolero dinleyeni ister istemez hayal kurmaya sevk eder, çünkü eserlerinde oldukça şiirsel bir tat vardır. Balık burcu insanları hassas ve duyarlı yapısı ile bilinirler, Ravel de tüm yönleri ile gerçek bir Balık burcu sanatçısıydı. Öyle ki 1931’de yazdığı iki piyano konçertosundan birini, 1. Dünya Savaşı’nda sağ kolunu yitiren yakın arkadaşı Paul Wittgenstein için yalnız sol elle çalınacak biçimde düzenlemiş, bu davranışıyla Balık burcu olmanın hakkını tüm yönleriyle veren biriydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.