Stephen Hawking’e Son Darbeyi Satürn Vurdu

Çağın en saygın ve başarılı, belki bir o kadar da tahlisiz insanları arasında parmakla gösterebileceğimiz herhalde az sayıda kişi vardır. Onlardan ilk akla gelenlerden bir tanesi de Stephen Hawking. 8 Ocak 1942’de Oxford’da doğan ünlü bilim insanına gençliğinde motor nöron hastalığı koyulur ve vücudunu işlevselliğini neredeyse tamamen yitirir. Tam bir Yeşilcam senaryosu olan hayat hikayesi de işte tam olarak burada başlar.

Doktorlar, 1964 yılında ilk eşiyle evlenme hazırlığı yapan Hawking’e üç yıl ömrü kaldığını söyler. Ancak rahatsızlığı beklenenden yavaş ilerler ve Lucky, Robert ve Timothy adında 3 çocuğu dünyaya gelir. Geçirdiği ameliyat nedeniyle sesini sadece mekanik bir cihazla kullanabilen Hawking, 1988’de yazdığı “Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere” kitabıyla 10 milyondan fazla okuyucuya ulaşır. “Hawking Radyayonu” olarak bilinen teorisi, Tanrı’nın zihnini anlamaya çalıştığı “Her Şeyin Teorisi” ile de zamanla hem bilim hem de popüler kültürün büyük bir parçası haline gelmeye başlar. Hastalığının kendisine bazı faydaları olduğuna inanan ve rahatsızlanmadan önceki yaşamından “sıkıldığını” söyleyen İngiliz bilimci, 76 yıllık hayatına birçok başarı sığdırarak 14 Mart’ta hayatını kaybeder.

Buraya kadar her şey normal görünse de işlerin aslında en başından belli olduğunu görmek pek de zor değil. Hawking’in fütüristik özellikleri Kova’dan; entelektüelliği Jüpiter’inin İkizler, öncü ve kaşif yanı Mars’ının Koç olmasından geliyor. Zeki ve çalışkanlığının ise tek nedeni: Ay Başak. Güneş burcu Oğlak olmasından dolayı 2008’de hastalığının etkilerini arttırmasını ise Plüton Oğlak etkisi açıklıyor. 2017’nin Aralık ayında da Satürn’ün Oğlak’a geçmesiyle de son darbe Hawking’e böylece atılmış oluyor.

Hawking, bir yazısında tüm hayatı boyunca hastalığından mustarip olmasına rağmen, bu durumun kendisini başarıya ulaşmaktan alıkoyamadığını söylüyor. “Umudu kaybetmeyin” diyerek evrende her şeyin mümkün olabileceğini belirtiyor. Neptün’ün güney ay düğümüyle birleşmesiyle bu dünyadan göçüp giden Hawking, kimbilir belki hala oyuncak ayısı elinde, umutları cebinde ve başka bir gezegenin yörüngesinde hangi hayalin peşinden koşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.