Hava Grubu Burçlarına Kitap Önerileri

Edebiyat dünyasında her burcun zevkine uygun kitaplar muhakkak yer alıyor. Bu ürünler arasında duygusal, polisiye, aşk, felsefi, psikolojik gibi farklı türde eserler bulmak mümkün. Kova, İkizler ve Teraziden oluşan hava grubu burçlarının da kişilik özellikleri doğrultusunda keyifle okuyacağı çok sayıda kitap bulunuyor.

Kova Burçlarına Özgürlük Öyküleri

Dünyanın en iyi filmleri arasında zirvede yer alan “Esaretin Bedeli” filmi Stephen King’in Kuşku Mevsimi romanındaki “Rita Hayworth and Shawshank Redemption” öyküsünden uyarlanarak çekilmişti. Filmin çok beğenilmesiyle birlikte kitaba olan ilgi de artmıştı. Hikâye karısını ve karısının sevgilisi öldürdüğü iddiasıyla yargılanarak müebbet hapis cezası alan Andy’nin yaşadıklarını anlatıyor. İçerde dost olduğu Red ile hapishanenin ağır koşullarına dayanmaya çalışırken özgürlükçü vasfıyla diğer mahkumlara ilham veriyor. Şiddet, tecavüz ve kötü muamelenin gırla gezdiği cezaevinde haksızlığa direnmeye çalışan Andy, adalet duygusu gelişmiş, toplumsal sorunlara duyarlı Kova burçlarının kendini bulacağı fenomen bir karakter. Tüm olumsuz şartlara rağmen ayakta kalmaya çalışan, azimli ve inatçı kahramanın hırsıyla şekillendirdiği hikâye sürükleyiciliğiyle de okuyucuyu kendine çekiyor.

Maxim Gorky’nin  “Ana” adlı kitabı da yine Kova burçlarına önereceğimiz kitaplar arasında yer alıyor. Sovyet Rejimi öncesi Pavel adlı bir işçinin annesi Pelage’ın tanıklığında anlatılan hikaye dönemin ekonomik, toplumsal ve sosyal durumuna ışık tutuyor. Bol bol kitap okuyan ve kişisel aydınlanmasını yaşayan Pavel, çalıştığı fabrikanın ağır koşullarına tepki için mesai arkadaşlarını da örgütler. Bildiri dağıtarak eylemlere öncülük eden genç adam, sistemin yöneticilerinin ve kolluk güçlerinin tepkisini çeker. Cesur ve isyankar yönüyle tanınan Kova burçlarının ruhuna hitap eden kitap, Sovyet Devrim’inin ateşini yakarken okuyucuyu da motive ediyor. Kaleme alındığı yıllarda gelecek rejimin manifestosu kabul edilen kitap, günümüzde de ilgiyle okunuyor. Adalet, özgürlük, yoksulluk, sınıf mücadelesi sorunlarına dikkat çeken “Ana” kitabı aynı zamanda bir tarihe ışık tutuyor.

Terazilere Betimleme Ağırlıklı Romanlar

Ayşe Kulin’in en ünlü romanlarından “Veda” masal tadında ilerleyen üslubuyla, okuyucu tarafından oldukça beğenilmişti. Estetiğe ve sanat düşkün olan Terazi burçları, eski İstanbul’un güzelliğinin betimlemeleri eşliğinde Osmanlı’nın son dönemlerini işleyen bu kitabı severek okuyacaktır. Ülke işgal altındayken Maliye Nazırı Ahmet Reşat Paşa’nın konağında da geleceğin belirsizliği hakimdir. Kadınların ağırlıkta olduğu evde paşanın karısı, iki kızı ve konak çalışanları yaşamaktadır. Ahmet Reşat Bey’in yeğeni Kemal ise Sarıkamış’ta gazi olduğu için konağa getirilir ve Mehpare adlı genç kız onun bakımını üstlenir. Zamanla iki genç arasında aşk başlasa da genç adamın aklı işgal altındaki vatanını kurtarmaktadır. Bu yüzden dayısıyla arasında gerginlik söz konusudur. Kemal, Anadolu’ya geçip milli mücadeleye oradan devam eder. Gerçek olaylardan esinlenilerek yazılan romanın ana karakterlerinden Ahmet Reşat Paşa, yazar Ayşe Kulin’in dedesidir. Terazi burçları bu kitabı tamamladıktan sonra devamı olan “Umut” romanını okuyabilirler.

Sabahattin Ali’nin kaleminden çıkan “Kürk Mantolu Madonna” ülkemizde en fazla okunan kitaplar arasında yer alıyor. Psikolojik analiz ve betimlemelerin ağır bastığı kitap, duygusal ve incelikli anlatımıyla okuyucuyu cezbediyor. Dengeli, adaletli ve ince düşünceli Terazi burçlarının edebi zevkine uyacak bu eser, aşkı duygusal anılar üzerinden işliyor. Hikaye, Rasim adlı bir gencin iş arayışıyla başlıyor. Rasim, bir tanıdık vasıtasıyla girdiği iş yerinde Raif Efendi ile tanışır. Sessiz ve kendi halinde çalışan bu yaşlıca adam, bir gün hastalanır ve Rasim’in onun evine gitmesi gerekir. Genç adam eve geldiğinde Raif Bey’in aile ortamına yakından tanık olur. Kalabalık olan bu evde yaşlı adama kimse değer vermeyip varlığını görmezden gelmektedirler. Rasim evde bulduğu küçük defteri okuyarak Raif Bey’in acı ve tatlı hatıraların saklı olduğu geçmişini öğrenir. Naif bir aşkın tanığı olacağınız bu roman Türk edebiyatı için bir başyapıt niteliği taşıyor.

İkizler Burcu İçin Gizemli Hikayeler

Polisiye romancılığın annesi sayılabilecek Agatha Christie’nin “On Küçük Zenci” adlı kitabı gizemli anlatımıyla kitapseverleri kendine çekiyor. Meraklı ve beyin fırtınası yapmayı seven İkizler burcunun zevkle okuyacağı kitap, son sayfalarına kadar yarattığı gizemi koruyor. Eserin konusuna gelirsek yaşamının bir döneminde başkalarının hayatını karartmış on kişi tanıdıklarından gelen mektupla Zenci Adası’na davet edilir. Yolculuk sırasında birbirleriyle tanışan konuklar adaya geldikten bir süre sonra tesadüfen orada olmadıklarını anlayacaklardır. Her birinin odasındaki duvarda “On Küçük Zenci” şarkısının sözleri yazılıdır. Yemek salonunda da on adet zenci heykeli görünce durumdan iyice şüphelenirler ve tuhaf olaylar başlar. Bir takım ipuçları onları tahmin bile edemeyecekleri bir çemberin içine çekmeye başlayacaktır. Yazarın en ünlü ve en çok okunan kitabı olan eser, polisiye kurgu sevenlerce zevkle okunuyor. Kitaplarla arası iyi olan İkizler burcu arkadaşınıza almak için ideal bir hediye olacağının altını çizelim.

Dan Brown kitapları da İkizler burcunun tercihleriyle örtüşen ürünler arasında yer alıyor. Her kitabı solukla okunan ve tüm dünyada hatırı sayılır bir okuyucu kitlesi olan yazarın eserleri bestseller raflarını süslüyor. Hızlı düşünen ve durağan hikayeler ilgisini çekmeyen İkizler için yazarın “Dijital Kale” gibi hızlı akan bir kitabını öneriyoruz. Günümüz insanı, en fazla internette zaman geçirdiği için dijital dünya ile alakalı olan bu kitap, her yaştan okuyucunun anlayacağı teknoloji dünyasına odaklanıyor. Amerika’da geçen romanın kurgusu ise şöyle: Ulusal Güvenlik Teşkilatı dijital ortamdaki tüm şifreleri çözen bir bilgisayar geliştirmiştir. Gel gör ki bu cihaz, önüne getirilen tuhaf bir şifreyi bir türlü çözemez. Bunun üzerine kriptoloji uzmanı Susan Fletcher şifreyi çözmesi için görevlendirilir. Genç kadın sorun üzerinde çalışırken şok olacağı sırlarla karşılaşır ve bu sırlar hem ülkesinin hem de kendisinin yaşamına kast edecek niteliktedir. Sonrasında Fletcher ve olaylara dahil olan aşkı için zorlu bir mücadele başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.