Yıldızların Mizahı ‘Gülse Birsel’in Haritasında!

İşte karşınızda Türkiye’nin güldürü ustası, deha kadını! Türk televizyonlarının acısı bol, gözyaşı sel, baharatlı dizilerinin yanında Gülse’nin eleştiriyle mizahı harmanladığı kalemi ilaç gibi geldi! Parmağının dokunmadığı yer de yok kendisinin! Muhabirlikten, editörlüğe, yayın yönetmenliğinden, senaristliğe eli marifetli, sinema masterlı, ekonomi lisanslı, açık kafalı Birsel, organizasyon kabiliyetinden olsa gerek olmadık isimleri bir araya getirerek, karakter kaosu yaratıyor, ortaya ise harika bir kahkaha şöleni çıkıyor. En önemlisi de çağın öne çıkan insan formlarını zekasıyla bir güzel şekillendirip ağlamaktan japon balığına dönen seyirciyi, kahkahalara boğuyor.

Gülse ekranlardan seyircisine, komikli videoları garip metinlerle ve soğuk tavrıyla sunduğu “g.a.g” projesiyle “Merhaba” dedi! Ekranların öncesi de var tabi, bu kız oraya gökten inmedi! Muhabirlikten editörlüğe terfi aldı, birçok dergide yayın yönetmenliği yaptı! Güneş’i ve Merkür’ü Balık olan Gülse Birsel, oldukça kuvvetli bir yaratıcılığın ve sonsuz bir hayal gücünün sahibi! Haritası yaptığı işin destekçisi ya da Gülse’nin tasarım harikası işlerinin mimarı diyebiliriz. Tabi haritasının potansiyelini işlemek konusunda üstün performans gösteren Gülse’nin de mesleki başarısındaki payı büyük 🙂

Ay’ı Başak olan Gülse’nin mizahı çağdaşlarından biraz farklı! Fazlaca abartılı, sulu ve klasik bir tarzın çok dışında bir çizgisi var! Yurdum insanını bu denli derinlemesine analiz etmesi, popüler kültürün tüm detaylarını çoktan hatmetmiş olması, Başak titizliğinin eseridir. Bakmasa da görür Gülse; akışı bozan ne varsa zihnine kaydeder, kusurları gözünden tanıyıp, iğneleri batıra batıra güldürür. Onun mizahı ince ince dokunur, sessizce eleştirir! Başak’ından güç alan Birsel; “Komikli bir iş yapıyor, ah nasıl da eğleniyor, böyle iş dost başına!” diyenleri yalancı çıkarıyor; çok çalışıp, fazla didiniyor. Planladığı projenin en iyi olması, mükemmel bir enerji yakalaması için sıkı çalışıyor! Kaygılarını bazen susturamasa da kimselere çaktırmıyor!

Mars, Neptün, Jüpiter; Yay, Gülse’nin yerinde duramayışının, garip bir enerjiyle enteresan projeler üretişinin sebebi işte burada gizli! Büyük düşünüyor bir defa Gülse, günü kurtarsın, anı kotarsıncı bir tavrı asla yok! Farklı kültürlerin meraklısı, seyahat tutkulusu Gülse; büyük fikirlerin, kocaman projelerin kadını! Şansı da enerjisini yönelttiği yerden başarı çıkarmasından yana! Zorlama hiçbir iş yapamaz, canının istemediği işe bir el at deseniz yanaşmaz! Gülse’nin istemediği ot burnunun dibinde bitse umurunda olmaz! Ama yapmak istediği ne varsa, elinden kurtulamaz!

Venüs Kova; özgür ruhlu Gülse, pek ele avuca sığmaz, garip düşünceleri ve tasarımları kimse tarafından kolayca anlaşılmaz! Zeka ister bir defa Gülse’nin hayal dünyasının ürünlerini çözmek! Haritası “Beni güldürmüyor!” diyenlere mesaj niteliğinde! Çok romantik bir kadın olduğu söylenemez; haritasında Balık’ları da olmasa, romantizmi yolda görse tanımaz denebilirdi ancak neyse ki haritasına iki damla su değmiş de Gülse biraz duygularını tanımış. Kova; Gülse’nin hayata farklı gözlerle bakıp, mizah yüklü dizilerine çizgi dışı karakterler eklemesini sağlıyor! Gülse’nin kalemi ne yazarsa yazsın; normun uzağına, farklı tiplere gidiyor!

Satürn Boğa; sanattan anlar ama ayakları da yere basar mesajını verir! Onca şakaya, komikliğe, kaleminin gücüne, yeteneklerini somuta çeviren bir Boğa ne de iyi gelmiş. Gülse parasının kıymetini bilir, kesesinin ağzını rüzgârın esintisine açmaz! Tutumlu ve ayakları yere basan bir tarafı da var yani Birsel’in! Hayal ediyor, yapıyor! Boğa’nın en önemli etkisi, hayallerini gerçekleştirmek yönündeki motivasyon katkısı! Herkes hayal kuruyor, düşler diyarında önüne gelen kanat çırpıyor ancak Boğa; Gülse’nin yeteneğini somut bir kazanıma dönüştürüyor.

Dememiz o ki, sağ olsun Gülse, bu millete bazenleri mizah yüklüyor! Dram meraklısı olan bizlerin de yüzüne bir demet bahar geliyor! Zekana mı sağlık, fikrine mi? Belki de jestine mimiğine! Ne ise ne! Üretimine sağlık Gülse!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.