Haritası Ballı, Parmakları Marifetli Gonca Vuslateri!

Başak görevlerini derdest edip omzuna yükler, Oğlak bunları bir güzel disipline eder. Gonca yaşama tatlı hikayeler bırakmak için kolları sıvar, ardına aldığı Aslan’ın kuvvetiyle sahnelerin tozunu atar. Balık’ı Jüpiter’inde şanslı doğan, Terazi’si yamacında dost bildikleriyle omuz omuza yaşayan, haritasının harikasına yakışan, parmaklarından bal damlayan Gonca; esaslı yeteneklerini bakın hangi yıldız tozlarından alır?

Bu haritaya bakan derin bir ah çekip, gözünü ardında bırakmasın! Gören gözün hakkı kalır derler, rica ediyoruz kalmasın! Mümkünse Gonca pantolonunun arka cebini çaktırmadan usulca bir kaşısın! Neredeyse tüm gezegenler yerleştiği evin yöneticiliğini ele almış, mutlak başarı için her ev avizelerle aydınlanmış! Yıldızlar Gonca’nın yoluna ışık olmuş, Gonca’da hakkını vermiş, dokuz yaşından bu yana çalışmayı elden bırakmamış!

Güneş’ine yerleşen Başak, zihinsel kabiliyetinin kuvvetini, analitik düşünme yetisini, üstlendiği işin dibiyle müşerref olmadan, bacaklarım koptu, sırtım tutuldu, uyku bastı demeden çalışma azmini işaret eder! Sıradaki durak Merkür; bakalım çalışırken kafa burada mı, yoksa kitap elde ruh astral yolculukta mı sorusunu yanıtlar. Bilin bakalım Merkür’de kimler var? Yine Başak! İçi dışına taşan bir akıl, ensesinden yakaladığını koparmadan huzur etmeyen bir kararlılık, sözlükteki karşılığı için bakınız; çifte Başak’lı Gonca Vuslateri!

Soyunduğu her karakterin hakkını verişi, ismini aldığı kadının cismine bürünüşü, bunu da türlü biçimlerde yapışı, ağızları karış karış açık bırakır, alkışlayan avuçları sızlatır, yığılan övgüleri paçalardan taşırır! Tüm bu teatral yeteneğin ve kendine duyduğu haklı özgüvenin ardında, Ay tahtında ihtişamla oturan Aslan’ı takdim eder, Gonca’nın ömrünün sahnelerde geçeceğinin müjdesini siz pek sayın sevenlerine duyurmaktan iftihar duyarız efem!

Mars Oğlak’ın müsaadesiyle, bazen döpiyesini giydiği de olur Gonca’nın. Stratejik düşünen, işinde yücelen, tuttuğunu koparan, çalışkan kadındır! Neden? Çünkü savaşçı yanı Oğlak’ı takmış koluna, çıkmış zirve yoluna! Oğlak, Başak üçgen açı ile birlik olunca, çalışkanlık iyice ayyuka çıkar; analitik zeka stratejiye çalışır, hedefler on ikilere bir bir zımbalanır! Yaş daha dokuz, ilk okul ikiden bu yana oyunculuk eğitiminde olan Gonca, vur deneni öldürür, istikrarda çıkarmadık göz bırakmaz! Bizim kız da böyle! Emeksiz sofralara oturmaz, aç kalır da bir lokma yemez!

Gonca’nın Jüpiter’inde Balık, sağında solunda, önünde ardında bin bir melek bekler! Boş atsa dolu çeker, bedevilerin başına taş yağar da Gonca Gız’ın ayağına değmez! Ruh derini dipsiz, hisleri çelik gibi kuvvetlidir! İçine doğandan şüphe, bildiğinden sual olunmaz! Çok da güzel sever Gonca kadın! Merhameti bol, şefkati eşsizdir! Hayvan sevgilisi, dost canlısı, yar aşığı Gonca’nın kocaman kalbi, kişi sınırı bilmez, mesai bitiminde kepenk indirmez! Bir o kadar da yalnızlığı sever! Kendi gezegenine kapandığı an, şaşkınlık içinde ilham sağanağına tutulur, ne çıkarsa bir başı bir kendiyle sohbetinden çıkar! Ee nihayetinde Balık, insanı pek sever de yalnızlığa ayrı bir düşer!

Geldik ilişkinin, keyif alanlarının ana kucağı Venüs’ün Terazi ile anlattıklarına! Sanatın her alanında bilir kişi Gonca, estetik olanı gözünden tanır! Enstrümanın türlüsünü konuşturur, kalemini diline bir başka tutuşturur. Sanatı olmayandan ayırır, kabiliyetiyle oyunculuk alanında, yedi düvelden hayran kitlesi oluşturur! Kadife gibi sesim var demez, apansız bir şarkı tutturur, ağızları açık unutturur.

Fitne fücur yetmişlik Vasfiye Teyze, Çaki’nin kuzeni Aykırı Eylem, kendi dramında boğulmamak için soluğuna tıkıştırdığı naylonları yırtan Anne Şule, ‘Sana Dair’ güftesi dilinde, ‘Kanatlarım Var Ruhumda’ itirafıyla Yorumcu Gonca, podyumların yeni rüzgarı Model Gonca, parmaklarının ucunda melodi, mızıkasında namesi Müzisyen Gonca, elinde kalemi, avucunda kelimeleri Yazar Gonca, Deli Gonca, Aşık Gonca, Dost Gonca, Gonca, Gonca… kimsin sen Gonca? Say say bitmez Gonca, hastayız sana!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.