Hangi Zeki Müren Şarkısı Burcunu Anlatıyor

Zannetmiyoruz ki Zeki Müren şarkısı dinlemeden aşk yaşayan biri olsun. Aşkın her halini incelikle anlatan ve en derin duyguları ustalıkla notalara döken Sanat Güneşimiz, kimselerin dile getiremediklerini haykıra haykıra söyledi çoğu kez. Unutulmaz şarkıları bir ayrılık anında çaldı belki ya da üzeri kapanmamış yaralar anlık hatıralarla sızladığında… Aramızdan erken ayrılsa da bugün bile eski aşklar yad edilip, kadehler tokuşturulurken onun sesi hiç dinmedi. Peki, hangi burç en çok hangi şarkısını sevdi?

Koç

Aşk kelimesini duyar duymaz kalp atışları hızlanan Koçlar, başına buyruk sevdalar yaşamaktan ve sevdiği kişiyi etkilemeye çalışmaktan büyük zevk alır. Karşısındaki ne düşünürse düşünsün içten içe bir gün ona sahip olacağını bilir ve yolundan dönmeyi aklının ucuna bile getirmez. Aldığı olumsuz yanıtlarda bile “Seviyorum işte var mı diyeceğin?” diye meydan okur ve en nihayetinde o kalbi fethetmeyi başarır.

Boğa

Bir Boğa mükemmel aşkı tek bir kişiyle yaşayabileceğini içten içe bilir ve yaşamı boyunca o aşkın peşine düşer. Başkaları gibi günübirlik ilişkiler yaşamak ya da bir kalpten başka bir kalbe sık sık taşınmak onlara göre değildir. Gerçek aşkı bulduğunu düşündüğünde ise tutkuyla sahiplenir. “Eller ayırsa bile, yıllar ayırsa bile, yollar ayırsa bile” aşkı konusunda sonuna kadar diretir. İşler son raddeye geldiğinde dahi “Biz ayrılamayız” demekten kendini alamaz.

İkizler

Yüksek enerjisi, neşeli yapısı ve eğlenceli arkadaş çevresiyle sosyal bir kelebek misali daldan dala konan İkizler, arkalarında kırık kalplerle dolu aşklar bıraksa da yoluna devam etmekten asla gocunmaz. “Ömür çiçek kadar narin, bir gün kadar kısa” iken neden geçmişe bakıp, faydasız üzüntülerle vakit kaybetsin ki? Hatalardan ya da başarısız aşklardan korkmayan kişilikleri ile hayatın gözyaşlarına değmeyeceğini en iyi bilen burçlardan biri İkizler!

Yengeç

Yengeçler, genellikle duygularının kontrolünde bir yaşam sürer. Gerçek aşkı bulduklarına inandıklarında ise sırtlarını gönül rahatlığıyla yasladıkları sevdiklerinden aşk dolu bir yuva kurar. Bu sebepten ayrılıkla biten aşklarda geride tamiri güç bir enkazla baş başa kalır. O haldeyken bile başkalarının duygularını incitmekten çekinirken “Sorma ne haldeyim” der ve içinde kopan kocaman fırtınayı yine kendi yüreğinin derinliklerinde yaşar.

Aslan

Aşklarıyla mutluluk dağının doruklarında yuva kurmak isteyen Aslanlar, gururlu ve güçlü tabiatlarıyla kendilerini olduğu gibi yansıtmaktan çekinmezler. Bu davranışları için övgü ve takdir beklediklerinden çevrelerini onu destekleyen insanlarla donatırlar. “Sevgi dolu bir dünyam var, dört yanımı sarmış tüm insanlar” derken tam da bu durumu özetlerler aslında. Zeki Müren’in de haykırdığı üzere “İşte benim Zeki Müren” derken alkışlarla yaşadıklarını söylemeden geçemezler.

Başak

Armudun sapına ya da üzümün çöpüne tahammülü olmayan ve mükemmeli arayan Başaklar sanmayın ki hep başkalarının kusurlarını bulur. Aslında eleştiri dozu en yüksek oklar her zaman aynadaki yansımalarına dönüktür. Hatta öyle ki çoğu zaman kendilerini büyük aşklar için yeterli olmadıklarına bile inandırabilirler. “Kaderim bu böyle yazılmış yazım” deyip “Gökyüzünde yalnız gezen yıldızlar, yeryüzünde sizin kadar yalnızım” diye şarkılar söylemelerinin sebebi ne sanıyorsunuz?

Terazi

Kalabalık çevrelerin sevilen üyesi Teraziler, bir başına herkesten uzak yaşayabilen insanlardan değiller. Çekicilikleriyle çok sayıda kişinin dikkatini çekseler de tam bir bağlılık için biraz daha beklemeyi tercih ederler. Kontrolü elinde tutan tarafta olma içgüdüleriyle tatlı hayatlarının zehrolmaması için gerektiğinde “Sevil de sevme, ağlama ağlat” prensibini uygulamaktan hiç mi hiç çekinmezler.

Akrep

Akrep olmanın önemli bir parçası, aşkı sınırlar koymadan yaşamak. Kalplerini yalnızca gerçekten sevdiklerine inandıklarına açtıklarından aynı davranışı karşısındakinden de beklemelerinden daha doğal bir şey yok. Tutkuyla bağlandıkları aşklarına yan gözle bakanın da vay haline! Dudaklarında arzuyla kollarında yer aldıkları aşklarına “Sana bakan bir çift göz ben olayım sevgilim” diye fısıldadıklarını hayal etmek hiç de zor değil.

Yay

Bir Yayı Yay yapan şüphesiz bitmek bilmez heyecanı ve özgürlüğe olan sonsuz düşkünlükleri. Aşık olacakları kişiyle karşılaştıklarında da tüm bunları riske attıklarını düşünmeleri en büyük handikapları. Oysa iyimserliklerini ve altın kalplerini ortaya koyduklarında aşkın hayatlarını güneş gibi aydınlatabileceğini de bilmiyor değiller. Tek ihtiyaçları “Gözleri aşka gülen bir aşk!”

Oğlak

Oğlakların kalbinin derinliklerine giden yol, filmlerde görmeye alışık olduğumuz şifrelerle korunan çok sayıda kapının bulunduğu yüksek güvenlikli merkezlere benzer. Aşkları tüm kapıları açtığında öyle bir sarar ki yüreğine geriye dönmesi kolay olmaz. Yine de her aşk mutlu sonla biter diye bir kaide yok elbet. Biten aşkın peşinden kul köle olmasa da bir yerlerden çalan bir şarkı kalpleri tekrar sızlatabilir o ayrı. Şarkıda da denildiği gibi çoktan unuturdun aslında ama “Ah bu şarkıların gözü kör olsun!”

Kova

Mantığın ve aşkın bitmez savaşında kendini mantık saflarında bulan Kovalar, özgürlük meşalesini kimsenin sevgisi için kolay kolay söndürmez. “Aşka gönül vermem, aşka inanmam” derken, başkaları tarafından yalnızmışçasına etiketlenseler de bir başına ayakta kalabilmenin tadını bilmeyenlere gözlerini devirmeden edemezler. Nitekim hayat romantik klişelerle heba edilemeyecek kadar değerli, bunu senden iyi kim bilebilir ki?

Balık

Hülya denizinde dinmek bilmez yolculuklar yapan Balıklar, aşk limanına ulaşıp demir attıklarında bir gün geri dönmeye ihtimal vermezler. Pembe gözlüklerinin ardından her şey öyle kusursuz görünür ki bağlılıkları konusunda ne sorgu ne de sual ederler. Olası bir hayal kırıklığının bedelini de usul usul ödemeyi de bilirler. Ancak kapanması zor yaralar yerine “Beni öldür öyle git” demeyi bile göze alabilirler. Çünkü yaşamak için onun sevgisine muhtaç olduğun aşikâr.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir