Hangi Yoga Pozları Güçlü ve Hareketli Koç Burçları İçin?

Genç, yaşlı, fit, kilolu hiç fark etmez yoga herkes için. Ama çok sayıda yoga pozlarından hangileri hareketli ve güçlü Koç burçları için? Burcuna göre seni dinlendirecek ve canlandıracak yoga akışını oluşturduk.

Öncü, mücadeleci, savaşçı, hiç çekinmeden konuşabilen, çok düşünmeden harekete geçebilen Koç burçlarına en iyi gelecek hayat öğretisi sabır olabilir. Otoriter tavrınızı ve hırsınızı azaltarak insanların yanınıza daha kolay yaklaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Burcunuz ne olursa olsun, rahat bir oturma pozisyonunda, gözlerinizi kapayıp, sessizlik içinde 10 dakika oturarak başlayın. Koç burçları şimdi kendinizi sessizliğine bırakın, vücudunuzun gevşemesine ve her düşünceden uzak kalmaya izin verin.

Biraz boynu rahatlatıp, gevşemek iyi gelecektir. Ayağa kalkın, ayak parmaklarınız dört bir köşesinden yere köklenirken, bacaklar kalça genişliğinde açık, avuçlarınızı göğsünüzün önünde birleştirin. Her nefes alışınızla birlikte kollarınızı gökyüzüne doğru uzatırken boynunuzu hafifçe arkaya doğru eğerek, gözlerinizle ellerinizi takip edin. Ve her nefes verişinizle avuçlarınızı göğsünüzün önünde birleştirirken boynunuzu merkeze geri getirin. Size iyi gelecek süre boyunca bu akışa devam edin. 3 aşamada ayakta öne eğilme hareketi için hazırız.

1- Vücudunuzu Keşfedin, Esnemeye Gayret Edin

Ayak parmakları dört bir köşesinden yere köklenirken, bacaklar kalça genişliğinde açık, karın bölgenizdeki uzamaları bulun. Dizlerinizi bükerek, el parmak uçlarınız yere değecek şekilde arkaya doğru eğilin. Kollarınızın ve omurganızın uzamasını muhafaza edin.

2- Kollarınızı Uzatın, Bacaklarınızı Sabit Tutun

Bu pozda bacakları biraz daha bükerek ve kalçayı aşağı doğru indirerek sandalye de otururmuş gibi poza girin. Kollarınızın ve omurganızın uzamasını muhafaza edin.

3- Göğsünüzü Bacaklarınıza Doğru Yaklaştırın

Urdvamalasana pozundayken bacaklarınızı mümkün olduğunca aynı ölçüde bükülü tutun ve göğsünüzü üst bacaklarınıza mümkün olduğunca yaklaştırın, avuçlarınızı yere koyun. Bu pozda göğüs kafesinizin ve karnınızın rahat olmasına, omurganızın boyna doğru gevşemesine ve ağırlığınızın ayaklarınızın dört köşesine eşit dağılmasına dikkat edin.

Aşağı Bakan Köpek Pozuyla Devam Edin

Tebrikler ayakta öne eğilme pozunu tamamladınız. Kendimize doğru çıktığımız yolculuğa ‘Aşağı Bakan Köpek’ pozuyla devam edelim. Bu poz tüm bedenin esnemesine ve enerjinin yenilenmesine destek sunuyor, aynı zamanda dinlendiren bir poz.

Yüz üstü yere uzanın, bilekleriniz aşağıda göğüs kafesinizin yanında, dirsekleriniz yukarıda, ayaklarınızın üstü ve alnınız yerde olsun. Ve dizlerinizin üzerine doğru kalkarak, dört ayak pozisyonuna gelin. Başınızı mümkün olduğunca aşağıda, kalça kemiğinizi mümkün olduğunca yukarıda tutarak, dizleriniz hafif bükülü olacak şekilde parmak uçlarınızda yükselin.

Çocuk Pozu ile Gevşemeyi Sürdürün

Diz çökün, kalçanızı topuklarınızın üzerine yerleştirerek, omurganızı, kollarınızı ve başınızı ileri doğru uzatın. Zorlanıyorsanız kalçalarınızın altına varsa yoga bloğu, yoksa minder koyabilirsiniz. Sırt, omuz ve boynunuzu rahatlatan bu poz, zihinsel ve fiziksel dinlenmenize destek sunar.

Tüm enerjinizi yenileyip, kendinizi dinlenmiş ve enerji dolu hissedeceğiniz noktaya kadar bu akışı tekrarlayın.

Savasana İle Kendinizi Serbest Bırakın

En güzel kısmı sona sakladık: Savasana, sırt üstü yere uzanın, kollarınızı yana uzatın ve tüm vücudunuzu serbest bırakın, tüm bedenin rahat olduğuna emin olarak 15 dakika boyunca bu pozda dinlenin. Kalkıp 10 dakika daha meditasyon yaparak bedeninizdeki ve zihninizdeki değişimleri izleyin.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.