Hangi Yerli Film Tam Senin Burcuna Göre?

Bazısı acı sever bazısı tatlı sever; peki hangi burç, hangi Türk filmini sever? Geçmişten günümüze yerli filmleri listeledik, her burcun seveceğini düşündüğümüz Türk filmlerini seçtik. Büyük yönetmenlerden efsanevi oyunculuklara ve tarihimizin en çok beğeni toplamış filmlerine… Bakalım, senin burcunun mutlaka izlemesi gereken yerli film hangisi?

Koç

Sen mücadeleyi seversin Koç. O zaman aile boyu mücadeleyi daha da çok seversin. Ali Atay’ın yönetmenliğini yaptığı, komedi-aksiyon filmi Ölümlü Dünya (2018), bu yüzden senin seveceğin bir film olacak. Sekiz kişilik Mermer Ailesi, dışarıdan bakıldığında herhangi birimizin sahip olabileceği bir aile gibi görünebilir. Tek bir küçük farkla; onlar, hayatları için kaçan, bir grup kiralık katil. Bu hızlı ve eğlenceli film, tam da senin ruhuna göre. Sonuçta sen de kendi hayatın ve ailen için savaşacak olsan, ortalığı biraz karıştırabilirsin.

Boğa

Boğa burcunu bilen bilir, seni ancak sanatsal ve ilginç bir yerli film tatmin eder. O film de Yağmur ve Durul Taylan’ın yönetmenliğini yaptığı, 2009 yapımı Vavien olmalı. Sıkıcı denebilecek bir hayatın, nasıl da tuhaf bir şekilde yüz seksen derece dönebileceğine tanık olman gerek. Biraz soğuk biraz keskin bir film seni bekliyor ama izlediğinde anlayacaksın ki bu sıfatları tamamen olumlu anlamda kullanıyoruz. Engin Günaydın ve Binnur Kaya, bu komedi-dram karışımı filmde kendilerine bir kez daha hayran bıraktırıyor.

İkizler

Öğrenmeye açık İkizler burcunun yeni bir dil öğrenme vakti geldi. Bu dil aşkın dili, bu dil işaret dili… Evet, doğru okudun İkizler. İletişim konusunda yeteneklisin bunu biliyoruz. Peki işitme engelli olsan veya işitme engelli birine aşık olsan, o zaman ne yapardın? Sevdiğin insan ile iletişim kurmayı, ilişkinizi sürdürmeyi nasıl başarırdın? Başka Dilde Aşk’taki Zeynep ve Onur işte bunun için mücadele ediyor. Birbirleriyle uyumu yakalamak için, sevgilerini koruyabilmek için.

Yengeç

Duyarlılığın ve ailene olan bağlılığın senin en güçlü yönlerinden. İşte tam da bu nedenlerle Selvi Boylum Al Yazmalım’ı (1977) izlemediysen çok şey kaçırıyorsun demektir. Atıf Yılmaz’ın yönettiği, başrollerinde Türkan Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin’in yer aldığı Selvi Boylum Al Yazmalım, sinema tarihimizin en iz bırakan aşk hikayelerinden biri olabilir. Birbirinden kopan bir aile ve yıllar sonra yeniden bir araya gelme çabası… Ancak hayat hiçbir zaman o kadar kolay değildir. Filmin en ünlü repliğiyle, seni bu filmi izlemeye davet ediyoruz Yengeç: “Sevgi neydi? Sevgi iyilikti, dostluktu. Sevgi emekti.”

Aslan

Senin için oldukça gösterişli bir film seçebilirdik Aslan. Ancak bu film, özgüvenini çok daha farklı çerçevelerde yakalıyor. Sen de farklı olmayı, dikkat çekmeyi seversin. Bu yüzden 2018’in en çok dikkat çeken, Sundance Film Festivali’nde Büyük Jüri Özel Ödülü’nü almayı başarmış ilk ve tek yerli filmi Kelebekler, senin için doğru bir tercih olur. İçindeki neşe ve coşkuyu, bu filmde bire bir bulacaksın. Üç uyumsuz kardeşin, yıllardır görüşmedikleri babalarını ziyarete gitmek için çıktıkları bu yolculuk, senin de yolculuğun olacak.

Başak

Detaylara önem veren ve titizliğiyle ünlü bir burcun seveceği bir yönetmen varsa, o da filmlerinin her bir karesini ince bir işçilikle tasarlayan Metin Erksan’dan başkası olamaz. 1965 yapımı Sevmek Zamanı, Metin Erksan’ın baş yapıtlarından biri olduğu için, senin de gönlünü nasıl fethedeceğini göreceksin Başak. Senin rasyonel bakış açın, bu filmin ele aldığı psikolojik meselelerin temeline inmek için sabırsızlanıyor. Bir insanın resmine aşık olmanın, o insanın kendisine aşık olmakla aynı olmadığını anlayabilecek biri varsa o da sensin. Bu filmin ele aldığı yaratıcı hikâyeye tutulacaksın.

Terazi

Sen ki estetik bakış açın nedeniyle pek çok filme burun kıvırırsın ve haklısın da. İşte bu yüzden Terazi, Onur Ünlü’nün en büyülü filmlerinden Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013) tam da senin ihtiyacın olan yerli film. Bu sanat kokan siyah-beyaz film, fantastik unsurları, olabilecek en gündelik özelliklermiş gibi seyirciye sunuyor. İçindeki şiirsel diyaloglar, adeta senin için, en zarif şekilde örülmüş. Zaten filmin ismini Shakespeare’in sonelerinden almış olması bile, seni etkilemek için ilk adım niteliği taşıyor.

Akrep

Düştüğü yerden kalmasını ve dostlarını da kaldırmasını bilen, dayanıklı Akrep, sen hayatta kalmak için varını yoğunu ortaya koyanları iyi anlarsın. Neredesin Firuze’deki gerçek ama bir o kadar da absürt karakterleri, davranışları nedeniyle yer yer eleştirecek, yer yer de çok ama çok iyi anlayacaksın ve seveceksin. Ezel Akay’ın yönetmenliğindeki, 2004 yapımı Neredesin Firuze’yi izlemediysen bir an önce izle ve çevrendekilere yeni izlediğini belli etme. Küllerinden doğan bu insanların hikayesine ortak ol ve tabii adeta ünlü yağmuru oyuncu kadrosu ve müzikleriyle de coşmaya hazır ol.

Yay

Cem Yılmaz’ın filmlerini samimi ve enerjik yapıları nedeniyle seviyor olmalısın Yay. Peki en az bilinen filmlerinden Hokkabaz’ı izledin mi? Cem Yılmaz’ın değeri en az bilinmiş ama belki de en iyi filmlerinden biri olan Hokkabaz, başarısız bir illüzyonistin, ona güvenen arkadaşını ve onunla o kadar da gurur duymayan babasını yanına alarak çıktığı yolculuğun hikayesini anlatıyor. Senin iyimser ve maceraperest yanın, bu film ve karakterleriyle organik bir şekilde bağ kuracak. Onların sorunu senin sorunun, onların çözümü senin mutluluğun olacak.

Oğlak

Senin ağır başlı karakterinin ihtiyacı olan film, günümüzün en saygın yönetmenlerinden Nuri Bilge Ceylan’ın yapımlarından biri olmalı. Sen bir ilişkiye ne kadar olgun bir şekilde yaklaşabiliyorsan, Nuri Bilge Ceylan’ın İklimler filmindeki “aşk” hikayesine yaklaşımı da tam olarak öyle. Sen hayata ne kadar gerçekçi ve temkinli yaklaşıyorsan, bu filmdeki İsa ve Bahar’ın ilişkileri de o kadar gerçekçi ve temkinli yansıtılıyor. Bu film, duyguların melodramatik taraflarına değil; en doğal, en gerçek, en kompleks ama net taraflarına odaklanıyor. Bu yüzden, bu filmi en iyi sen anlarsın.

Kova

Senin eşitlikçi yapın, bir kadının hor görülmesine, kocası tarafından aşağılanmasına katlanamaz. Ancak o kadının ayağa kalkıp zekasıyla herkesi alt ettiği, biraz karanlık biraz da espritüel bir şekilde gelişen intikam hikayesini izlemeye bayılacaksın. Bu nedenle Ümit Ünal’ın yönetmenliğini yaptığı, başrolünde Demet Evgar’ın parıl parıl parladığı, 2018 yapımı Sofra Sırları tam olarak sana göre bir film. Senin özgür ruhun, bu sıra dışı hikâyeyi ve çarpık ama sempatik kahramanımız Neslihan’ı hemen sevecek. Fragmanı gördüğünde bile, “evet, ben bu filmi kesin izlemeliyim” diyeceksin.

Balık

Rüyalara ilgin var mı Balık? Peki ya psikoloji ve duygularla aran nasıl? Hayal gücün yüksek mi? O zaman başka söze gerek yok. Senin mutlaka ve mutlaka izlemen gereken film, Türkiye’nin en sürreal ve en başarılı filmlerinden biri olan, Atıf Yılmaz’ın Aaahh Belinda’sı (1986). Müjde Ar’ın canlandırdığı kahramanımız, acaba bağımsız ve idealist bir oyuncu olan Serap mı, yoksa evli ve iki çocuk annesi, geleneksel bir hayat süren Naciye mi? Yoksa ikisi birden mi? Kafanın karıştığını tahmin edebiliyoruz. Aaahh Belinda’yı izlediğinde kafandaki sorulara cevap bulacağını düşünüyorsun değil mi? Belki…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.