Hangi Yaz Şarkısı Hangi Burcun Diline Pelesenk Olur!

Tüm yıl boyunca sessizce karpuz kabuğunun denize düşmesini bekleyen, akabinde teker teker müzik kanallarında görücüye çıkan, yavaş yavaş radyoların en sık çalınanları arasına giren ve göz açıp kapayıncaya kadar tüm ülkeyi kontrolü altına alan bir müzik türü var. Ne mi? Elbette yaz şarkıları! Kimilerine göre saf bir eğlence aracı olan bu şarkılar, kimilerine göre dinleyenlerin içinde sakladığı duyguları dışa vurmada en etkin silah. Peki hangi burç hangi şarkıyı dinlerken kendinden geçiyor, hangisi şarkıyı paylaşarak eski sevgilisine mesaj gönderiyor?

Koç: Merve Özbey – Vuracak

Saniyeler içerisinde hayatının aşkını bulduğuna karar veren Koçlar, uzun ilişkiye uzanan yolda yaptıkları kazalarla hayal kırıklığına uğruyor. Eğer ayrılık iki taraflı bir seçenek olduysa kendi yolundan ilerlemeyi pek sorun etmese de terk edilmeyle sonuçlanan her ilişki, sinir kat sayısı yüksek giderli şarkılarla son buluyor. Ne sabrın ne yüreğin dayandığına inandığı aşkları bir çırpıda kalbine gömen Koçlar “Allah aşkına, aşkı öğren” diyor ve hayatına devam ediyor.

Ardından yıkılmam unuturum
Yalan aşkından büyük gururum
Yazarım hasretini de tarihe
Soyunur yine aşka ruhum

Boğa: Edis – Yalan

Hayatına aldığı her kişiye ateşli bir tutkuyla bağlanan Boğalar, yer yer küçük kavgaları, anlaşmazlıkları görmezden gelebilir. Ancak sabrın sonu geldi mi, işte o zaman korkun! Bir volkan misali patlayan Boğaların öfkesinin ardından sadece yitip giden aşkın külleri kalır. Eski aşkı önüne yalvar yakar dönse “Sen yine oyunda dur, inan hiç de şahlanıp kurulmam” der, geçer.

Havalar indi dindi çok geç şimdi
Arz-ı endam etsen nolur sanki
İndi dindi yağmur şimdi
Önüme düşsen almam bitti

İkizler: Demet Akalın – Canıma da Değsin

Yeni aşklara yelken açmada hiç tereddüt etmeyen İkizler, eğer bir ilişkide mutsuzsa “Bir kapı kapanırsa, başkası açılırmış” sözüne yürekten inanır. Ancak karşı tarafın mutsuzluğunun faturasını ödediğini görmezlerse de gözleri açık gider. Gizli gizli takip etmeler biraz zahmetli olsa da kendilerinden daha dişlisinin eskilerinin karşısına çıkması paha biçilemez. Oh, canlarına değsin!

Sanma ki etrafında döner durur bu dünya
Hani sen kralsın da bak neler oldu
Her daim ortamlarda havanı da attın da
Sonun gelmez sandın ya bak neler oldu
Oh oh oh oh canıma da değsin
Oh oh oh oh bu da sana gelsin

Yengeç: Nil Karaibrahimgil – İyi Ki

Sevmenin ve sevilmenin DNA’sına işlediği Yengeçler, genelde mutlu ilişkilerin mimarı. En sert rüzgarlarda dahi dik durmayı bilen, en olumsuz durumlarda öfkelenmeyi değil iyimserliği seçen bir Yengeç tarafından seviliyorsanız, değerini bilin deriz. Büyük hayal kırıklıklarının ardından bile “İyi ki olmadı” deyip sevdiğine dört elle sarılan Yengeç sevgisi herkese nasip olmaz.

Çok mu şey istedim de ben olmadı
Bir kere denedim ama
O da tam olmadı benim
Senden başka kimsem
Senden başka kimsem olmadı
İyi ki olmadı

Aslan: Soner Sarıkabadayı – Boza Boza

Devlerin aşkı büyük olur derler ya, bir Aslanın aşkı da aynen öyle. Gerekirse dağları yerle bir eder, gerekirse kıyametler koparır. Yüksek özgüveniyle imkansızın tanımını yeniden yazan Aslan, bunun karşılığında ise sevgilisinden aşkından deli divane olmasını bekler. Kuralları en başından koyan Aslanın daha azıyla yetinmesi görülmüş şey değil.

Biri beni sevsin güzel sevilirim
Bir de yetişirse önümüzdeki yaza
Ya bu nasıl bir şey diyebilirsin
Gelsin gelecekse beni boza boza

Başak: Ayşe Hatun Önal – Dur Dünyam

Bir Başak her zaman masallardaki gibi kusursuz bir aşk bekler. Karşısındakini ilk etapta mantığının filtresinden geçirir, sonra bir mercekle her özelliğini detaylıca inceler. Bir başka deyişle mükemmeliyetçiliğini burada da konuşturur! Sonuç her zaman olumlu olmaz elbet. Sevdiğinin içini gören Başak, aşkının geleceği konusunda ikinci kez düşünüyorsa, kapısını kapatmayı bilir.

Sevdiğimin içini görüyorum
Ben her zaman
Dur dünyam eğer aşksızsan
Bitsin rüyam şayet şaşırdıysan

Terazi: Buray – Deli Divane

Bedeninden kanatlanıp uçmaya hazır bir kalbe sahip olan Teraziler, söz konusu aşk olduğunda gönüllerine söz geçiremiyor. Mutlu bir hayat için kendilerine eş olacak, uç noktalarını gerektiğinde törpüleyecek biri için gerekirse dünyalardan vazgeçiyor. Aşka âşık olanların burcu Terazi, dolu dizgin aşkların baş rol oyuncusu.

Yandım bi yâre
Bulsak bi çare
Ah onu istiyor gönül
Deli divane

Akrep: Aleyna Tilki – Yalnız Çiçek

Derin uçurumlarda açan, dikeni zehirli yalnız bir çiçek olsa dahi ölümü göze alırcasına seven Akrep, tutkulu ve ihtiraslı aşkların tipik bir temsilcisi. Duygularına güvendikten sonra aşk okyanusuna gözü kapalı girmeleri, gerektiğinde sınırları yeryüzünden silmeleri ve aşka en uç noktada bağlanmaları da bu sebepten.

Ayrı iklimsin ne çare
Ben sana vurgun biçare
Sarardım soldum hasretinle
Ayrı iklimsin apayrı
Sert soğuk mağrur sevdalı
Kavrulur yanarım ben yine

Yay: Simge – Ben Bazen

Yeni insanlar, yeni yerler, yeni kültürler söz konusu olduğunda yerinde duramayan Yaylar, aşkta da enerjiyi ve heyecanı arar. Bulamadığındaysa yerinde tutmak ne mümkün? Bir kısır döngü içerisinde kilitli kalmaktansa “Üstüme üstüme geliyor hayat” der ve geri dönmemek üzere gemileri yakar ve dümeni yeni ufuklara kırar.

Ben bazen
Gitmek istiyorum uzaklara
Kaçmak istiyorum bu iklimden
Belki de kendimden

Oğlak: Aylin Coşkun ft. Hande Yener – Manzara

Her zaman ayağını yere sağlam basmayı adet edinmiş Oğlaklar, parmakla gösterilen bir ilişkiye sahipse kuşku yok ki bu noktaya tırnaklarını kazıya kazıya gelmiştir. Ani bir ayrılıkla ilmek ilmek örerek yarattığı bu dünya başına yıkıldığında ise külahlar değişir. “Üzgünüm sorun bende değil, sende” der saygınlığını asla elden bırakmadan tek kişilik hayatları için planlarını yapmaya başlar.

Burdan manzara farklı
Sen suçlu ben haklı
Tam giderken, geri döndüm
Resmi anca, şimdi gördüm

Kova: Mabel Matiz – A Canım

Özgürlüğün bayrak taşıyıcısı Kovalar, aşklarını açık fikirlilikle, korkusuz bir biçimde yaşar. Yeri gelir egolarını bir kenara bırakır, duygularını çözemedikleri kişilere “Hissediyorsan, sen de bi dökül o zaman” diyebilir. Sıra dışılığa ve çılgınlığa kapılarını ardına dek açmaları ile ne el alemi düşünürler ne de sınırlandırmaları takarlar.

A canım ben de beşerim bak
Sazımın telleri toprak
Beni baştan bi çıkarırsan
Nasıl yandık haberin yok

Balık: İdo Tatlıses – Bileklerime Kadar Acıyo

Bir Balık aşık olduğunda ayakları yere basmaz. Duygularını en üst perdede yaşarken kendini adeta bulutların üzerinde bulur. Bu sebepten yıkıcı bir gerçeklikle karşılaşmalarının ardından yere çakılmaları acı veren bir süreci doğurur. Hayal kırıklığının bedelini ağır ödeyen Balıklar, her duygu gibi ayrılık acısını da ruhunun en derinliklerine kadar yaşar.

Bileklerime kadar acıyo
Gitmiyo başımın çaresiz ağrısı
Sensiz çok kanıyo
Haykırıyo yürek ağrısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.