Hangi Tiyatro Oyunu Karakteri Burcunda Gizli?

Tiyatrodan ayrı kalamayan, kombine bilet alan, tüm sezon oyunlara gidenlerden biriysen hangi oyun karakterinin hangi burca daha yakın olduğunu da bilmek isteyebilirsin. Tam 2500 yıldır tiyatro metinleri yazılıyor ve yazılmaya da devam ediyor. Yüz binlerce oyun, bundan çok daha fazla da oyun karakteri var. Bazılarını bütün tiyatro severler bilir; Sofokles’in Antigone’si, Shakespeare’in Romeo’su ya da Çehov’un Nina’sı… Peki, senin burcunla eşleşen oyun karakteri hangisi olurdu? Senin için yazdık!

Koç Burcu: Othello

Perdeyi açtık, başlangıcı da Shakespeare ile yaptık. Othello dediğimiz anda akla gelen “Mağripli”nin karakter analizinde Koç burcunu görmemek elde değil. Desdemona’nın aşkı ile hazin bir sona sürüklenen Othello’nun cesareti ve kahraman ruhu ile buyurganlığı ve kıskançlığı tam olarak Koç burcu ile benzerlik gösteriyor.

Boğa Burcu: Cyrano de Bergerac

Mevzu kendini adamak, romantizm olunca insanın aklına hemen gelen Boğa burcu için Cyrano de Bergerac’tan daha iyi bir timsal düşünemiyoruz. Tıpkı Boğa burçları gibi romantizmi iliklerine kadar yaşayan Cyrano de Bergerac, yine onlar gibi fazlasıyla hoşgörü sahibidir de…

İkizler Burcu: Lady Macbeth

Cazibeden bahsediyorsak konu yine Shakespeare’e gelecek ama haksız değiliz: İkizler burcu için Lady Macbeth’ten daha uyumlu bir eşleşme olduğunu sanmıyoruz. İkizler burcunun iş bilen, kendine has yöntemlerini belirleyen tavırları ile Lady Macbeth’in akıllara gelmemesi mümkün değil.

Yengeç Burcu: Antigone

Bu burçların yardımseverliği, anaçlığı ve şefkati ile Antigone’yi bağdaştırmak hiç de yanlış olmaz. Erkek kardeşinin cesedinin gömülmesi için ölü bir bedeni bile şefkatle saran Antigone’nin, cenaze merasiminin hakkıyla yapılması için gösterdiği duyarlılık da yine Yengeç burcunu akıllara getiriyor.

Aslan Burcu: Kral Lear

Aslan burçlarından bahsederken bir kral ya da herhangi bir hükümdardan bahsetmemek elde değil öncelikle. Sonrasında ise aradaki benzerlik dikkat çekici; tam anlamıyla bir kral muamelesi görmekten keyif alan Aslan burçları nasıl ki cömertliğinin, koruyuculuğunun yanı sıra kibirli de olabiliyorsa Kral Lear da tam olarak böyleydi.

Başak Burcu: Willy Loman

Bir oyun karakteri de Arthur Miller’dan geliyor. Kendini ailesine adamış, bir Amerikan Rüyası’nın kurbanı olmuş olmasına rağmen çok çalışkan olan Willy Loman’ın kendi kendine verdiği zarar Başak burcundan başkasını akıllara getirmiyor.

Terazi Burcu: Agafya

Gogol’ün kaleminden çıkmış çok sevimli, çok sempatik ama bir o kadar da kararsız bir karakter olan Agafya ile benzerliğini yakalayan tiyatro sever Teraziler el kaldırsın. Her talibi için ayrı ayrı düşünen, hepsi tarafından sevilen ama bir türlü karar vermeyen Agafya’dan daha gerçekçi olmanızı bekliyoruz, gençler!

Akrep Burcu: Edmund

Bilen bilir, bir Akrep ile başa çıkmak hiç kolay değildir; tabii, o senin kendisi ile baş ettiğini sanmanı istemiyorsa… Tıpkı Shakespeare’in bir diğer meşhur karakteri Edmund gibi; her detayı planlayacak kadar ayrıntılı düşünen, derinlemesine bilgi sahibi olan ve aynı zamanda da kindar…

Yay Burcu: Jan Darc

Yay burçlarına özgürlük için evreni vaat etsek “beni sınırlama” diyebilir. O yüzden de onlara dört duvardan bahsetmek mümkün bile değildir. Tıpkı, Bernard Shaw’un oyunu ve aynı zamanda da gerçek bir tarihi kişilik olan Jan Darc gibi; ikisi de özgürlüğüne düşkün, ikisi de yardımsever, ikisi de meydan okuma meraklısı…

Oğlak Burcu: Elektra

Öldüğünü sandığı babasının ardından evlenen annesini affedemeyecek kadar kendini babasına adamış olan Elektra’nın, bu geleneklerine bağlı ve katı olan tarafına korkusuzluğu da eklenince akıllara hemen aynı soru geliyor; “Oğlak burcu muymuş?” -ki bizce öyle olması muhtemel.

Kova Burcu: Atinalı Timon

Kova burcu bir laf söylemişse eğer hiç boşuna uğraşmamak gerekir; o ne diyorsa doğrudur! Tıpkı onca uyarılara kulaklarını tıkayan Atinalı Timon gibi… Çevresindekileri bir masanın başına toplayan Atinalı Timon’un, açık fikirli görüşleri ne yazık ki onu dostlarının çıkarcılığından da koruyamamıştı. Sevgili Kovalar, siz dikkat edin.

Balık Burcu: Romeo

Ağırlıklı olarak Shakespeare’den gittik madem, finali de onunla yapalım. Hakkını da verdik finalin Romeo ile… Gerçekten de akıllara Balık burcu ile daha benzer, daha uyumlu bir oyun karakteri gelmiyor; ikisi de romantik, ikisi de rahatlatıcı ve ikisi de gerçeklikten kopuk… Daha iyi bir eşleşme bulamazdık.

Artık burcuna en uygun oyun karakterlerini de öğrendiğine göre izlemekle kalmayıp da kendini sahnelere atasın varsa hiç durma; hemen rolüne hazırlan ve PERDE!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.